Siguldas novada bibliotēkā ir skatāma papīrmākslas izstāde “Veco grāmatu jaunā dzīve”, kurā starp darbiem ir arī gulbenietes Līgas Strapcānes darinājumi.
Līga “Dzirkstelei” stāsta, ka šajā izstādē apskatāmi dažādi darbi, kas tapuši, pārsvarā izmantojot veco grāmatu papīru. Izstādē piedalās papīrmākslinieces no visas Latvijas. “Izstāde ir projekta “Daba Rada” ietvaros ar Kultūrkapitāla fonda un Latviešu vēsturiskās zemes Vidzemes attīstības programmas atbalstu,” saka Līga.
Darbnīcas un pieredzes smelšanās
Viņa priecājas par iespēju vasaras mēnešos piedalīties radošajās darbnīcās, smelties idejas un iedrošinājumu no pieredzējušajām māksliniecēm, savukārt noslēdzošā izstāde parasti ir kā ķirsis uz kūkas, jo tad vienkopus ir apskatāmi tik daudzi “gara lidojumi”.
“Dažbrīd pat liekas neticami, ka viens un tas pats materiāls pārtapis tik daudz un dažādos mākslas darbos. Izstādē ir četras manas mākslinieka oriģinālgrāmatas (tas ir latviskojums no angļu “Artist’s books”, kas pasaulē ir populārs mākslas novirziens) un viens papīra masas veidojums “Vārda spēks”, kuru man “piespēlēja” zemapziņa: es vienkārši pamodos no sapņa rītā, kurā redzēju šādu “sāpinātu sirdi” ar vārdu “plāksteriem”, un tad domāju, kā to attēlot materiālā. Pašas formas pamatā ir smalcināts grāmatpapīrs, un, lai atrastu atbilstošās frāzes, ko biju iecerējusi, pa diagonāli izlasīju padomju laika grāmatu par karu, ko noteikti nekad tāpat vien nebūtu lasījusi. Pie tam bija pat interesanti palasīt. Pats darba process manī raisīja dziļas pārdomas, cik patiesībā maz ir vārdu, ko patiešām sāpinātam cilvēkam var pateikt – būtībā varam dāvāt tikai savu klātbūtni, jo nevaram nevienam apsolīt, ka rīt viss būs labāk,” stāsta Līga.
“Ķirmja mežģīnes”
Savukārt grāmata “Ķirmja mežģīnes” bija rotaļāšanās ar papīru. Šķirstot vecu grāmatu, Līga pamanīja šo ķirmja nedarbu, kas normālos apstākļos nevienu neiepriecinātu, bet viņai likās tik neparasts un interesants, ka atlasījusi vairākas atšķirīgas lapas, kuras iešuva grāmatiņā. Grāmata “Lapkritis” arī ir spēlēšanās ar materiālu, apvienojot vecu grāmatu ar ekoprintētām grāmatu lapām. Divas grāmatas tapušas, iedvesmojoties no sociālā tīkla “Instagram” izaicinājuma, kas apvieno daudzus papīrmāksliniekus no visas pasaules. Tur katru mēnesi tiek piedāvāta kāda konkrēta tēma un tad katrs izveido atbilstošu grāmatiņu.
“Tas ir ļoti interesanti, jo tad sanāk izveidot kaut ko, par ko pat nekad nebūtu domājusi. Un arī interesanti vērot, kā kādu tēmu ir risinājuši citi. Es apmēram mēnesi dzīvoju ar kādu tēmu sirdī un domāju, kas ir tas, ko es gribētu pateikt ar šo grāmatu. Es to nosauktu par domrakstu materiālā. Tāda ir grāmata “Līdzsvars”, kas tapa augusta tēmai “Iņ un Jaņ”. Vēlējos vizualizēt prāta un sirds līdzsvaru. Šo grāmatiņu šķir no divām pusēm, miksējot vienu “prāta” lapu, kas izgatavota papīrā ielejot smalcinātu grāmatu papīru, otru “dvēselisko” lapu – papīrs, kurā ielietas ziedlapiņas. Otra grāmata “Ko mēs ēdam?” tapa septembra tēmai “sirreālisms”, bet apzināti izmantoju grāmatu papīru, lai grāmata varētu piedalīties šajā izstādē. Doma, ko vēlējos pateikt ar šo grāmatiņu, bija, vai mēs savā “uzturā” lietojam kvalitatīvu literatūru vai vairāk meklējam sevi, riņķojam ap savu ego, tāpēc grāmatas lapu vidi ir tukši un uz aizmugurējā vāka ir spogulītis,” stāsta Līga.
Brīnišķīgi, dziļdomīgi darbi! Paldies, Līga!
Skaisti, radoši darbi, roku darbs un izdoma.
Pateicoties Līgas krustdēlam, uzzināju cik brīnišķīgus darbiņus veido šī sieviete. Tiešām unikāli, skaisti un acīm baudāmi!
Brīnišķīgi. Prieks. Bet vai nav drusku egoistiski šajos laikos? Ar darbiņiem tiek sasildīta sava un interesentu sirsniņa. Tomēr varbūt vajadzētu domāt plašāk un savam mākslinieciskajam radošumam piešpricēt praktiskuma sēkliņu, lai izdīgtu skaista dāsna dāvana, ko var izmantot tie, kuri katru brīdi priecātos, pielietotu un domās pateiktos?