Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Tirzas baznīcai nepieciešams jauns grīdas segums

Pašreiz Tirzas baznīcas grīda izskatās šādi. Foto: Diāna Lozko

Aicina kopīgi cīnīties pret brantu

Tirzas evaņģēliski luteriskā baznīca ir vecākais dievnams Gulbenes novadā. Jau nākamajā gadā baznīca svinēs 200 gadu jubileju. Pašreiz dievkalpojumi baznīcā notiek zakristijā, jo visa baznīcas 1.stāva grīda ir demontēta, lai atbrīvotos no ieperinājušās mājas sēnes jeb tā saucamā branta. Baznīcai ir nepieciešami līdzekļi jauna grīdas seguma ieklāšanai un ar to vien baznīcas uzlabošanas darbi nebeigsies.

Izplatās ļoti agresīvi
Tirzas draudzes priekšniece Svetlana Ziepniece stāsta, ka baznīca savu darbību šo gadu laikā ne reizi nav pārtraukusi. “Tirzas baznīca darbojās pat padomju gados. Valdība toreiz cēla nodokļus baznīcām un daudzas no tām vēra ciet, taču Tirzas draudzes ļaudis arī paši ziedoja, pat savu pensiju naudu, lai tikai baznīca pastāvētu,” stāsta S.Ziepniece.

Arī branta klātesamība nav apstādinājusi draudzes ļaudis un pašreiz dievkalpojumi tiek vadīti zakristijā.
S.Ziepniece informē, ka brants Tirzas baznīcā ieperinājies jau sen. “Mājas sēne baznīcai pirmo reizi tika konstatēta 2014.gadā altāra pusē. Savulaik tieši šajā vietā tecēja baznīcas jumts. Nesen pārlasīju 1990.gada interviju ar toreizējo draudzes priekšnieku Egonu Muižnieku un viņš stāstīja, ka jau laikā, kad atjaunojās Latvijas neatkarība, baznīcai tecējis jumts un jāmaina grīda altāra pusē. Remont­darbus veica Druvienas celtnieku brigāde,” stāsta S.Ziepniece.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Tirzas baznīcas draudzes priekšniece Svetlana Ziepniece (no labās) un draudzes kasiere Terese Silapētere ir pateicīgas ikvienam ziedotājam un novērtē projektu rakstīšanas iespējas, lai kopīgiem spēkiem uzturētu savu mīļo baznīcu. “Uz Tirzas baznīcu kopš 18.gadsimta tika sūtīti labāko Vācijas universitāšu absolventi-mācītāji. Viņi šajā reģionā atnesa Eiropas līmeņa izglītību un hronikās pieminēts, ka Tirzas, Velēnas, Druvienas, Adulienas un Galgauskas vietu ļaudis bija lasīt protošākie skatoties uz tā laika vidējo latvieša lasīt prasmi. Cilvēkiem ir svarīga šī vieta,” stāsta S.Ziepniece un uzsver, ka Tirzas baznīcu nedrīkst aizlaist postā. Foto: Diāna Lozko

Diemžēl šādi remontdarbi neiznīcināja branta sēni pilnībā un sēne turpināja izplesties. “Jau 2014.gadā rīkojām akciju, kurā vācām ziedojumus un finansējumu piešķīra arī valsts ārkārtas situācijas novēršanai. Aptuveni 100 kvadrātmetru grīdas tika izlauzts un tika izvestas visas smiltis. Kādu laiku viss bija labi. Vietā, kuru saremontējām sēne vairs neparādījās, taču tā bija gājusi uz priekšu un parādījās jau citur,” teic S.Ziepniece un uzsver, ka šī sēne savā ceļā “apēd” visu koka konstrukciju.

Aicina ziedot
Lai glābtu baznīcas grīdu bija jānoplēš viss grīdas segums. 2023.gadā tika konstatēta ārkārtas situācija un brants draudēja pārņemt visu baznīcu. “Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde mums noteica mainīt visu segumu. Veicām tehnisko ekspertīzi, laboratorijas izmeklējumus, grīdas demontāžu un dezinfekciju,” stāsta S.Ziepniece.

Pašreiz Tirzas draudze iesniegusi projektu biedrības “Sateka” LEADER projektu konkursam, kura laikā varēs gūt 19 556.72 eiro pirmajai atjaunošanas darbu kārtai (65% grīdas platības segšanai) taču projektā 30% jābūt pašu līdzfinansējumam, kas sastāda aptuveni 6000 eiro. “Ziedojumos jau ir piesaistīti 2000 eiro, tā kā būtu nepieciešami vēl 4000 eiro,” teic S.Ziepniece.

Tirzas baznīcā 2023.gada 31.augustā notika tās apsekošana. Pēc sēnes mikroskopiskām pazīmēm konstatēts, ka Tirzas evaņģēliski luteriskajā baznīcas grīdā bojājumus ir izraisījusi īstā mājas sēne (Serpula lacrymans) jeb tā saucamais brants. Foto: no baznīcas apsekošanas arhīva

Tiesa ar šādu summu vien nepietiks visai grīdas seguma atjaunošanai. Kopumā grīdas remontdarbiem pietrūkst aptuveni 50 000 eiro. “Jau gūts 9000 eiro atbalsts no Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes valsts finansējuma (ārkārtas programmā) darbu uzsākšanai – grīdas atjaunošanai, solu demontāžai, virsmu apstrādei ar borskābi. Turpinām rakstīt projektus un aicinām arī ikvienu, kurš vēlas, lai Tirzas baznīca turpinātu pastāvēt, ziedot gan ziedojumu kontā, gan arī baznīcā (zakristijā) dievkalpojumu laikā katru svētdienu pulksten 11.00,” informē draudzes priekšniece.

Ziedot būs iespējams arī īpašā labdarības pasākumā Tirzas kultūras namā 21.decembrī. Labdarības koncerts, kurā uzstāsies Galgauskas un Tirzas pašdarbnieki, sāksies pulksten 17.00.

Lai baznīcas 200 gadu jubileju sagaidītu godam, baznīcai būtu jānomaina arī jumts. “Jumts ir uzlikts 1998.gadā ar onduline segumu, kuram garantija ir tikai 20 gadi. Jumts sācis tecēt un jau kopš 2022.gada mēs katru gadu sniedzam projekta pieteikumu Nacionālās kultūras mantojuma finansējuma saņemšanai. Ļoti ceram, ka līdz baznīcas 200 gadu jubilejai to varēsim paveikt,” teic S.Ziepniece. Lai jumtu atjaunotu, nepieciešami 106 000 eiro.

UZZIŅA
Ziedot var arī ar pārskaitījumu bankā:
● Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas Tirzas draudze, LV35HABA0551034515382
● Mērķis: “Ziedojums baznīcas remontdarbiem”

Tirzas baznīca ir reģionālās nozīmes kultūras piemineklis un, lai arī tā gūst valsts atbalstu atjaunošanas darbiem, ar šiem līdzekļiem nepietiek, lai pilnībā atjaunotu un uzturētu baznīcu. Foto: Diāna Lozko

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Vietējam baznīckungam dievnama kasē būtu jāiemaksā ienākumi, kurus tas saņem par novadītajām bēru ceremonijām, kāzām u.c. Tik bagāta industrija, kā luterāņu baznīca arī var iesaistīties.

    5
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.