Iestājoties rudens, ziemas periodam, maznodrošināto un trūcīgo skaitam ir tendence nedaudz palielināties
Uz 30.septembri Gulbenes novadā bija 702 trūcīgas personas un 135 maznodrošinātas personas. Personu skaits ar atbilstošo statusu katru mēnesi mainās. Iestājoties rudens, ziemas periodam, šo personu skaitam ir tendence nedaudz palielināties. Par to “Dzirksteli” informē Gulbenes novada sociālais dienests.
Trūcīgā daudzbērnu māmiņa no Gulbenes novada “Dzirkstelei” stāsta, ka zina par jaunumiem, ka maznodrošinātie pakas ar jauno gadu nesaņems, bet uz viņu tas neattiecas. “Man ir trūcīgās personas statuss, tāpēc pakas saņemšu arī turpmāk,” saka sieviete. Viņa stāsta, ka paku saturs ir labs un gandrīz viss noder.
“Pārtikas pakās ir milti, manna, cukurs, eļļa, auzu pārslas, četru graudu pārslas, piena pulveris, olu pulveris, makaroni, rīsi, griķi, šķeltie zirņi, miežu putraimi, divi liellopu konservi un divi zivju konservi. Higiēnas pakās – šķidrais pulveris, trauku mazgājamais līdzeklis, šampūns, šķidrās ziepes, zobu birste, zobu pasta. Un reizi gadā ir arī skolēnu pakas. Tur viss ir skolai, kas ir ļoti labs atbalsts, jo gandrīz nekas nav jāpērk. Saņemu pakas reizi trīs mēnešos, un manai ģimenei vienam līdz diviem mēnešiem pietiek. Runā jau daudz kaut ko par paku saņēmējiem un to, kā tiek izlietoti produkti, bet neesmu gan redzējusi, ka kāds mainītu pret alkoholu. Varbūt arī kāds maina, nezinu. “Sarkanajā Krustā”, kur dodos pēc pakām, ir ļoti laipni un draudzīgi darbinieki,” stāsta daudzbērnu māmiņa.
Ir, kas saprot, bet citi – nikni
Biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” Vidzemes komitejas Gulbenes nodaļas biroja administratore Jeļena Jermacāne “Dzirkstelei” stāsta, ka šobrīd pakas cilvēki, kam tās pienākas, izņem ātri un noskaņojums, kas valda starp maznodrošinātajām personām, ir dažāds – ir, kas saka, ka tas nekas, ka vairs paku nebūs, jo tāpat visu nevar izlietot, citi nikni, ka turpina atbalstīt ukraiņus, bet saviem cilvēkiem atņem. Ir, kas pauž savu neapmierinātību, citi atkal nesaka neko cerībā, ka varbūt ar jauno gadu būs trūcīgās personas statuss un līdz ar to iespēja turpināt saņemt pakas.
“Tie, kas nāk pēc pakām, ir gan darbspējas vecumā, gan arī pensionāri. Cilvēki mainās. Nāk jauni klāt, kuri varbūt zaudējuši darbu. Vasarā pēc pakām nāk mazāk – ir ogu laiks vai haltūru laiks. Tad viņi vai nu zaudē statusu, vai viņus mudina iet strādāt,” stāsta J.Jermacāne.
Neatsaka siltu zupas porciju grūtības nonākušajiem
Ja kaut kas no pārtikas pakas negaršo un to uzturā nelieto, var atstāt speciāli tam paredzētā ziedojumu kastē.
“Tas ir labāk, nekā izmet mežā. Bija taču dzirdēts tāds gadījums mūsu novadā. Līdz ar to tika izdomāts šāds ziedojuma grozs, kurā var atstāt to, ko nevēlas, savukārt cits var paņemt. Parasti ziedojumu grozā atstāj olu pulveri, auzu pārslas, mannu, putraimus. Arī no higiēnas pakas mēdz atstāt šajā ziedojumu grozā dušas želeju, šampūnu, zobu birsti un zobu pastu. Paņem, piemēram tikai sev trauku mazgājamo līdzekli un veļas pulveri. Pakas mums ved reizi mēnesī, bet sakarā ar to, ka tagad pakas cilvēki izņem ātri, ir izveidots papildu piegādes grafiks. Un, ja paku pietrūkst, tad es drīkstu papildus pasūtīt ātrāk,” stāsta J.Jermacāne.
Ir arī pakas skolēniem ar skolai nepieciešamajām lietām. Tā pienākas reizi gadā un vecumā no 5 līdz 15 gadu vecumam. “Tās parasti izņem,” novērojusi J.Jermacāne. Viņasprāt, salīdzinoši daudz ir šādu ģimeņu, kas nāk tieši pēc šīm skolēniem paredzētajām pakām. “No 5 līdz 10 gadiem bērnam pienākas arī mugursoma,” piebilst J.Jermacāne.
Viņa skaidro, ja arī pārtikas pakas cilvēkam vairs nepienākas, bet ir grūtības izdzīvot, tad “Latvijas Sarkanā Krusta” telpās neatsaka siltu zupas porciju, tikai pirms tam ir jāpabrīdina. “Lai zinām, cik daudz zupas vajadzēs, jo mēs jau to nevārām uz vietas. Zupa mums ir trīs reizes nedēļā. Šobrīd pēc zupas nāk aptuveni 20 cilvēki. Ziemā zupa ir pieprasītāka. Pensijas dienās pazūd cilvēki uz kādu nedēļu, bet tad atkal parādās, savukārt ir, kas nāk regulāri,” saka J.Jermacāne.
“Latvijas Sarkanā Krusta” telpās zupas virtuve darbojas jau astoņus gadus.
Uzziņa
Vairāk nekā 400 tūkstoši paku gadā
Par Eiropas Sociālā fonda programmas līdzekļiem tiek finansēta dažādu preču bezmaksas izdalīšana trūcīgajiem – pārtikas, higiēnas, saimniecības, bērnu higiēnas un mācību piederumu preces. Labklājības ministrija atzīmē, ka izdevumu pārtikas iegādei ir visvairāk – 87 % no visiem kopējiem izdevumiem šajā programmā. “Eiropas Sociālā fonda Plus” programmā ir pieejamas arī zupas virtuves. Atbalsta paku izdali 384 vietās Latvijā nodrošina 24 partnerorganizācijas (nevalstiskās organizācijas, reliģiskās organizācijas, pašvaldības un pašvaldību iestādes). Detalizēta informācija atrodama tīmekļvietnē “atbalstapakas.lv”.
AVOTS: LM ZIŅOJUMS
Aptauja
#SIF_MAF2024 #sarežģītālatvija #sarežģītālatvijanovalstslīdznovadam
Publikācija tapusi projektā “Sarežģītā Latvija: no valsts līdz novadam”, kurā “Latvijas Avīze” sadarbojas ar laikrakstiem “Staburags”, “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Alūksnes un Malienas Ziņas”, “Ziemeļlatvija” un “Dzirkstele”. Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Dzirkstele”.
Mani kaimiņi ar maznodrošinātie,tik mūlis pielieta katru dienu.nu jau paaudzēs aiziet,gan jau pagasts iedod.var nestrādāt.