Izdevniecībā “Liels un mazs” klajā laista Marjus Marcinkeviča un Linas Itagaki komiksu grāmata “Meitene ar šauteni”.
Magdes tētis ir iemācījis meitai mežā kļūt nemanāmai un slēpt pēdas, bet vectēvs – prasmi strādāt ar dažādiem kurpnieka darbarīkiem. Tas viss viņai noder, kad meitene nokļūst partizānu grupā, ko vada viņas bijušais skolotājs. Padomju okupanti Magdes ģimeni ir izsūtījuši uz Sibīriju, jo tēvs neatbalsta jauno varu un palīdz partizāniem, kas tai pretojas ar ieročiem rokās. Meiteni, kura paglābusies suņu būdā, karavīri neatrod. Taču viņa nevis vienkārši slēpjas, bet pilda tēta uzticēto slepeno uzdevumu. Nonākusi meža bunkurā, viņa kļūst par īstu partizānu grupas dalībnieci.
Marjus Marcinkeviča uzrakstītais stāsts ir literārs darbs, kas balstīts tālaika liecinieku un brīvības cīnītāju atmiņās un vēsturiskos materiālos, it īpaši – kādas bijušās partizānu sakarnieces stāstītajā par meitenīti, kura kādu laiku kopā ar partizāniem dzīvojusi bunkurā. Abi autori grāmatu velta saviem vectēviem – Lietuvas nacionālo partizānu kustības atbalstītājiem. Lasītājiem Latvijā labi pazīstams lietuviešu rakstnieces Jurgas Viles uzrakstītais un Linas Itagaki uzzīmētais vēstures komikss “Sibīrijas haiku”. Arī komiksā “Meitene ar šauteni” attēlotie notikumi ir ļoti tuvi Latvijas vēsturei.
Grāmata „Meitene ar šauteni” saņēmusi Lietuvas Gada grāmatas (Metų knyga) balvu kā labākā grāmata bērniem (2023), Starptautiskās bērnu un jaunatnes literatūras padomes (IBBY) Lietuvas nodaļas Prana Mašota prēmiju (2023), Lietuvas Izdevēju asociācijas Gada balvu par labākajām ilustrācijām (2024) un žūrijas Īpašo atzinību Starptautiskā Boloņas bērnu grāmatu gadatirgus konkursa BolognaRagazzi Award komiksu kategorijā (2024).
Šis komikss turpina kvalitatīvu, saturiski bagātu izdevumu virkni, ko izdevniecība “Liels un mazs” aizsāka ar grāmatām “Sibīrijas haiku”, “Kinderlande” un “Katrīnas karš”. Tie ir Eiropas vēstures stāsti, kas veidoti komiksa žanrā.
Marjus Marcinkevičs (1966) ir lietuviešu bērnu grāmatu autors, ārsts, izdevējs, kura grāmatas saņēmušas daudzas literāras prēmijas (Prana Mašota prēmiju, Aloīza Petrika prēmiju, Gada grāmatas balvu, Viļņas mēra balvu u.c.) Pēc viņa darbu motīviem iestudētas izrādes, dzeja komponēta bērnu dziesmās. Rakstnieka darbi tulkoti vairāk nekā desmit valodās, arī latviski dažādos apgādos iznākušas vairākas viņa grāmatas.
Lina Itagaki (1979) ir lietuviešu māksliniece un izdevēja. Tokijas Universitātē studējusi japāņu valodu un ieguvusi starptautisko ekonomikas bakalaura grādu, vēlāk ieinteresējusies par zīmēšanu un Viļņas Mākslas akadēmijā pabeigusi grafikas studijas. Jurgas Viles komikss „Sibīrijas haiku” bija pirmā ilustratores grāmata, kas guvusi plašu atzinību visā pasaulē. Šobrīd Lina zīmē grāmatas bērniem un komiksus dažādiem starptautiskiem projektiem, piedalās starptautiskos konkursos un izstādēs.
Dace Meiere (1973) ir viena no izcilākajām latviešu tulkotājām. Kopš 1996. gada publicē tulkojumus no itāļu, lietuviešu, spāņu un katalāņu valodas. Iztulkojusi vairāk nekā 100 grāmatu. Dace Meiere saņēmusi Itālijas Kultūras ministrijas Nacionālo prēmiju tulkošanā un vairākas Itālijas Ārlietu ministrijas prēmijas, Latvijas un Lietuvas Ārlietu ministriju Baltu balvu, Sv. Hieronīma prēmiju, trīs Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas, tostarp par Jurgas Viles un Linas Itagaki komiksu „Sibīrijas haiku”, divas Latvijas Literatūras gada balvas, kā arī balvu „Sudraba tintnīca”.
Komiksa vizuālo adaptāciju latviešu izdevumam veidojusi māksliniece Ūna Laukmane.
Grāmatas izdošanu līdzfinansē Valsts kultūrkapitāla fonds un Lietuvas kultūras institūts.
Reklāma