Pirmdiena, 9. februāris
Simona, Apolonija
weather-icon
+-17° C, vējš 1.66 m/s, R-DR vēja virziens

Katrs velk deķi uz savu pusi

Centieni panākt zemnieku tiesības medīt meža zvērus, kas nodara postījumus laukiem, ir virzīti uz to, lai panāktu neierobežotu medību organizēšanas tiesību došanu lielo zemju īpašniekiem, uzskata Latvijas Mednieku savienība. Valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis norāda, ka laikā, kad Saeimā trešajā lasījumā tiek virzīti grozījumi Medību likumā, neliela grupiņa lielo zemju īpašnieku mēģina aktīvi virzīt savas intereses. Trešajam lasījumam iesniegtie priekšlikumi paredz iespēju lielajiem zemes īpašniekiem veidot medību iecirkņus tikai uz lauksaimniecības zemēm, tādējādi apdraudot dzīvnieku populāciju visā Latvijā. “Zemnieku saeimas” priekšlikumi, kas it kā aizstāv visu lauksaimnieku intereses, patiesībā skar tikai dažus desmitus lielāko zemes īpašnieku, tā uzskata J.Baumanis.

Andris Graumanis, druvēnietis, mednieks un arī zemnieks

– Manuprāt, vislabāk būtu, ja tiktu pieņemts, ka zemniekiem nav jāslēdz ne ar vienu līgums un ka var medīt tāpat. Citi noslēdz šos līgumus, citi tos nenoslēdz. Tur, kur negrib slēgt līgumu, tur meža cūkas arī dzīvo, un mednieks tur pat nevar tuvoties. No pašu cilvēku puses ir vērojama bezatbildīga attieksme pret šo situāciju. Labi, lai jau tā būtu, ka līgumi ir jāslēdz, bet arī cilvēku attieksmei tad būtu jābūt tādai, ka visi slēdz līgumus, un es varu medīt, nevis ir tā, ka pa vidu ir kādi 60 – 70 hektāri, kur medīt nevar. Cūkas taču arī ir gudras – viņas šajā teritorijā arī dzīvo. Tajā pašā laikā viņas izrok kartupeļus, noēd griķus, kviešus, skaidrs, ka zemnieks nebūs apmierināts, bet man kā medniekam rokas ir sasietas, es neko nevaru izdarīt. Visiem ir privātīpašumi un tiesības, tikai pienākumu nekādu nav. Tas ir vairāk kā skaidrs, ka šobrīd katrs virza un lobē savas intereses, bet bez licencēm zemniekiem tāpat neviens neatļaus medīt. Lai gan nevienam jau nav aizliegts nokārtot mednieka eksāmenu, oficiāli iegādāties ieroci, kā likumdošanā ir noteikts, un medīt. Citādi kas tad notiks, ja visi sāks šaut pa labi, pa kreisi? Bija jau viens moments, kad katrs darīja, ko gribēja, un zvēru vispār gandrīz vairs nebija. Jā, protams, meža cūkas ir, bet lielākas problēmas ar tām ir Kurzemē. Grozi kā gribi – katrs velk deķi uz savu pusi un par vainīgiem grib padarīt medniekus, kaut gan mednieki dara to, kas ir jādara. Mēs, piemēram, vairākās vietās sēžam un sargājam kviešu laukus. Ja ir normāls cilvēks pretī, tad var arī sastrādāties. Bet tā jau būs vienmēr – cik cilvēku, tik viedokļu. Taču grozījumus likumā nevar veikt, ņemot vērā tikai vienas vai otras puses vēlmes, ir jāskatās un jāizvērtē šis jautājums no dažādiem aspektiem.

Komentāri

Dzirkstele.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.