Druvienas pagasts var lepoties ne tikai ar prasmīgām maizes cepējām. Tur godā tiek turētas arī pašu ceptas tortes, tāpēc, tuvojoties kāda ģimenes locekļa, kaimiņa, drauga vai paziņas goda reizei, saimnieces nesteidzas uz Gulbeni pēc kūkām, bet tās cep pašas. Starp viņām ir arī Ligita Muceniece, kura tortes cepšanas mākslu pārmantojusi no savas mammas – godu saimnieces.
Pirmās adventes priekšvakarā laikraksts “Dzirkstele” ciemojās pie Ligitas viņas ģimenes mājā Druvienā un sekoja lauku tortes tapšanas procesam. Tiesa, saimniece agri no rīta ar malku kurināmas plīts cepeškrāsnī jau bija izcepusi kūkas trīs pamatkārtas un izvārījusi krēmu, tāpēc līdz rezultātam nenācās gaidīt vairākas stundas. “Man nav gāzes plīts ar cepeškrāsni, tāpēc nevaru salīdzināt, kāda plīts labāka. Esmu tā pieradusi pie savas cepeškrāsns, ka, tikai paskatoties, uzreiz redzu, ka viss izcepies. Iespējams, pie citas krāsns nāktos pierast,” viņa smaida.
Ligita stāsta, ka tortes sākusi cept tad, kad savulaik no Cesvaines Kraukļu pagasta ieprecējusies Druvienā. Tas bijis pirms daudziem gadiem. “Druvienā nemaz nebija iespējams nopirkt kūku. Tā kā mana mamma tās cepa, nolēmu, ka jāpamēģina pašai. Sanāca. Tas iedrošināja. Ne pavāru, ne konditoru kursos neesmu gājusi. Viss apgūts pašmācībā tepat pašas virtuvē. Ir tā, jo vairāk cep, jo ar katru reizi viss izdodas labāk, lai gan ir gadījies, ka cepumu sabojā produkti. Tiem ir liela nozīme,” stāsta Ligita.
Priekšroka vārītajam krēmam
Tortes krēma pagatavošanai cepēja izmantojusi puslitru piena, 5 olas, 5 ēdamkarotes cukura, 5 ēdamkarotes miltu. Kad piens sācis uzvirst, pārējās sastāvdaļas, kas iepriekš jau sakultas, viņa pievienojusi pienam. Katlā viss tiek maisīts līdz brīdim, kad izveidojas tādas konsistences krēms, kādu saimniece vēlas. Ligita bilst, ka visu dara, tā sakot, “uz aci”, necenšoties strikti pieturēties pie pavārgrāmatu ieteikumiem, lai gan tajos palaikam ieskatoties. Viņa gandrīz vienmēr ļaujoties improvizācijai pēc savas gaumes. Vārītajam krēmam Ligita priekšroku dod tāpēc, ka tad garnējums, kā arī pildījums starp tortes kārtām nav tik trekns, kā izmantojot tikai sviestu.
Atsevišķi bļodā, izmantojot mikseri, jo tas šo procesu padara ievērojami ātrāku, tiek sakults puskilograms sviesta ar 5 ēdamkarotēm cukura. Sakultajam sviestam Ligita vispirms pievieno vienas karamelizētā iebiezinātā piena kārbas saturu. Tad vēl pievieno vārīto krēmu un visu nedaudz sakuļ. Izskatās trekni, bet garšīgi. Lai torte nebūtu pārāk salda, Ligita starp kārtām šoreiz ziež jāņogu želeju. Citkārt tiek izmantots brūkleņu un arī ābolu ievārījums. Pa virsu jāņogu želejai Ligita ziež sakulto krēma kārtu, ko var arī nelikt, ja saimniece nevēlas. Izrādās, ka ievārījuma kārtas apvienošanu ar krēma kārtu Druvienā esot iecienījušas vairākas kūku cepējas. Arī tortes virsmas garnēšanai, kā arī malu apstrādei tiek izmantots krēms. Lai nevajadzētu cukurā apcept auzu pārslas, Ligita cepuma malas apstrādā ar sarīvētiem cepumiem “Selga”. Virsmu viņa garnē ar krēma ziediņiem, augļiem, ogām un marmelādi.
Cep plātsmaizes un pīrāgus
Ligita labprāt cep arī dažādas plātsmaizes, izmantojot pašu saimniecībā ražotos produktus un dārzā izaudzētās ogas un augļus. “Mums ir gotiņa, tāpēc ir arī īsts lauku krējums. Puslitram skāba krējuma pievienoju 200 gramus cukuru. Neizmantoju cepamo pulveri, tāpēc ņemu tējkaroti dzeramās sodas un tējkaroti etiķa. To visu labi saputoju. Pēc tam pievienoju 400 gramus miltu un šo masu lieku pannā. Pa virsu uzlieku lauku biezpienu, kas sajaukts ar cukuru. Šo cepumu dēvēju par pensionāru plātsmaizi. Biezpiena vietā var likt visu, ko sirds vēlas, piemēram, ābolus, zemenes un citu,” stāsta saimniece. Visvairāk kūkas un citi gardumi tiekot cepti vasaras mēnešos, kad ģimenē tiek svinētas vairākas dzimšanas dienas. Pirms nedēļas Ligita savā dzimšanas dienā pati sev cepusi torti. Ja vajadzīgs, viņa ķeras arī pie dažādu pīrāgu cepšanas. Vienīgi maizi gan vēl neesot mēģinājusi cept, bet agrāk vai vēlāk arī to izcepšot, jo zināšanas savulaik esot aizgūtas gan no vīramātes, gan apmeklējot maizes cepēju nodarbības Druvienā. Ligita atklāj, ka vismazāk viņai nākoties gatavot saldos ēdienus, jo viņas ģimenē skaitliskā pārākumā esot vīrieši. “Mums visiem garšo lauku kūka un latviešu pamatēdieni, kur netrūkst kartupeļu, karbonāžu, kotlešu, skābētu kāpostu. Jaunieši šodien gatavo pavisam citādākus ēdienus. Meita, kura dzīvo Valmierā, stāsta, ka pilsētniekam, kam viss jāpērk veikalā, vienām vakariņām jāiztērē desmit lati. Droši vien tā ir,” prāto Ligita.
Ligitas ieteikumi
Iesaka izvēlēties augstākā labuma “Ekstra” miltus, ko ražo “Dobeles dzirnavnieks”.
Miltus vienmēr vajag iesijāt, lai būtu vairāk gaisa.
Sviesta vietā var izmantot margarīnu “Rama”, jo salīdzinājumā ar citiem tam ir mazāk sāls.
Cepamā pulvera vietā var izmantot vienādās proporcijās ņemtu dzeramo sodu, citronskābi vai etiķi.
Nevienu torti nevajag glabāt ledusskapī, jo tad tā zaudē sulīgumu.
Cepumu”Selga” vietā var izmantot sarīvētu šokolādi.
Krēma ziedu veidošanai var izmantot no sviestpapīra vai krītpapīra izgatavotu tūti.
Nevajag baidīties improvizēt.