Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Ja Gulbenes novada pašvaldība nelems, ar laiku likums noteiks atteikties no Annas Sakses ielas Lejasciemā

Vēl 13.Saeimas darbības izskaņā tika virzīts likums, kas paredz uzlikt par pienākumu pašvaldībām atbrīvoties no vietvārdiem, kas satur komunistiskā totalitārā režīma slavināšanas un rusifikācijas godināšanas pazīmes. Komunistiskā totalitārā režīma un rusifikācijas nosaukumu pārdēvēšanas likumu ir sagatavojusi Tieslietu ministrija. Biedrības “Publiskās atmiņas centrs” valdes priekšsēdētājs Kārlis Kangeris 28.septembrī ir nosūtījis vēstuli Valsts prezidentam Egilam Levitam, paužot atbalstu minētajam likumprojektam, kura izveides gaitā ņemtas vēra biedrības rekomendācijas un ieteikumi. “Sarakste turpinās,” publiski komentēja Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis, piedaloties novada domes 29.septembra sēdē.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Gulbenes novads - Dzirkstele.lv abonementu:

"Gulbenes novads - Dzirkstele.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Gulbenes novads - Dzirkstele.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Gulbenes novads - Dzirkstele.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (27)

 1. Par ielu skaidrs. Cerams, ka jauno nosaukumu izvēlēsies vietējie iedzīvotāji, nevis Rīgas “gudrie”. Un tad vēl cerams, ka foto redzamais okupeklis arī aizies uz Zeltiņu raķešu palaišanas laukumu sastādīt kompāniju biedram Ļeņinam, kurš tur vientuļš skumst.

  5
  7
 2. Par ielu skaidrs. Vienīgi, cerams, jauno nosaukumu ielai izvēlēsies vietējie iedzīvotāji. Bet, ja saka “A”, ir jāsaka arī “B”. Un tad- kas būs ar foto redzamo okupekli? Cerams, ka tam nepietrūks drosmes doties, piemēram, uz Zeltiņu bijušās karabāzes raķešu starta laukumu, lai tur esošais Ļeņins ( akmens galvas veidolā) nejustos vientuļš.

  4
  4
 3. Kāds Saksei sakars ar Krieviju un karu?Es tiešām nezinu.Vai tad viņa nebija tikai rakstniece?Vienigi tas piemineklis tāds pabriesmīgs🤣Tikai nocirsta galva.

  9
  5
 4. Nē, viņa nebija tikai rakstniece. Viņa bija komuniste pagrīdniece, Latvijas Republikas ienaidniece, Staļina prēmijas laureāte, un pēc II Pasaules kara, 1946. gadā, par šiem un citiem nopelniem okupācijas vara viņai piešķīra māju Rīgas klusajā centrā Mežaparka apkaimē. Kuram katram tur māju nepiešķīra, tikai centīgākajiem kolaborantiem.

  13
  7
 5. Cienījamie! Vai tiešām? Tas bija tāds laiks, tikai normāli, ka cilvēki centās sevi pasargāt! Vai jūs nebijāt pionieri, komjaunieši, partijas biedri? Jā, bija partijā, bet rakstīja brīnišķīgus darbus, arī varu slavinošus. Kurš tādus nerakstīja? Cik zinu arī Ziedonis, Zālīte, Vācietis….Man jau šis liekas nenormāli, paprasiet savām mammām un vecmāmiņām, šaujiet nost. Manā bērnībā visi bija pionieri, tagad gan izrādās, ka nē???

  13
  6
 6. Nav vērts steigties ar nosaukumu maiņu, pagaidīsim. Vēl jau šis JKP priekšvēlēšanu kampaņas likumprojekts ir jāpieņem. Bet skaidrs, ka kādam ir stingrs uzstādījums, ja katru otro nedēļu ir viedokļraksts par šo. Varbūt iedzīvotāji paši tomēr var lemt, kā viņiem labāk dzīvot.

  7
  6
 7. Šajā gadījumā nav runa par būšanu oktobrēnos, pionieros, komjauniešos vai pat kompartijā. Mēs, tā laika cilvēki, labi zinām, kā notika uzņemšana un līdzdalība šajās okupantu iedibinātajās struktūrās. Ir jautājums par atklātu un centīgu sadarbošanos ar toreizējo varu, kura tikpat atklāti un centīgi noliedza un pat neatļāva paust domu par Latvijas Republikas pastāvēšanu de iure. Vai šādi kolaboranti šodien ir cienīgi būt ielu nosaukumos vai pat kaut kādos estētiski biedējošos akmens tēlos- par to gan ir jautājums.

  9
  3
 8. Jā, valdībai noteikti ir vieglāk nodarboties ar tik “būtiskiem” jautājumiem kā ielu nosaukuma maiņa vai pieminekļu demontāža, nevis ar tādiem “sīkumiem” kā inflācija, apkures rēķini, elektroenerģijas cenas utt. Svarīgi taču radīt darbības imitāciju, nevis pievērsties tiešām aktuālām problēmām.

  9
  6
 9. Inflācijas nāk un iet, malka mežā aug, ekonomiskās krīzes bija un būs. Lejasciemieši, pieļauju, labi zina kā tur īsti bija ar rakstnieci. Kā tad ir ap dūšu, ka nu jau vesela paaudze izaugusi ar leģendu par “izcilo” novadnieci? Tieciet reiz skaidrībā ar sevi un sāciet skatīties patiesībai acīs! Katru dienu staigājiet gar galvu, kas izpatika un balstīja tos, kas jūsējos pašus uz Sibīriju aizsūtīja.

  8
  4
 10. Tā galva gan nevienu nekur neaizsūtīja. Un arī krievi tie nebija.
  Izsūtāmo sarakstus stādīja jūsu kaimiņi.

  4
  6
 11. Netieši -izsūtīja. Ja ir tā, kā augstāk raksta – pagrīdes komuniste brīvvalsts laikā, atklāta komuniste pēc krievu ienākšanas. Tieši šādi latvieši arī sarakstus sastādīja. Katrā ciemā bija izsūtītie, palikušie, aizbraukušie. Šie trešie pēc kāda laika parādījās lielākos vai mazākos amatos pilsētās. Lūk, tie arī bija tie, kas sastādīja sarakstus. Viņi, baidoties tikt atklātiem un atriebes, notinās no vietējo acīm un tika balstīti un sargāti no varas struktūrām visu padomju laiku. Uzmanīgi, ar izpratni un iedziļināšanos papētiet savas apkaimes vēsturi un arī jums tiks skaidrs kas ir kas līdz pat uzvārdiem. Lai jums stipra dūša mirklī, kad pieleks starp kādu cilvēku pēcnācējiem dzīvojiet!

  8
  1
 12. Es ļoti labi zinu kā sauca kaimiņu, kurš apmeloja vectēvu, kā rezultātā piesprieda 25 gadus Sibīrijā.
  Tākā nevajag te izdomāt pasakas.

  1
  4
 13. Un šādus “kaimiņus” atbalstīja un stimulēja PSRS Augstākās Padomes deputāte Anna Abzalone ( tā pati Sakšu Anna) ” Liels paldies” annuškai par to un turpinām pielūgt viņu tāpat kā senlatvieši pielūdza elkus, kurus toreiz simbolizēja koka stabs ar augšpusē izgrieztu cilvēka sejas formu.

  8
  1
 14. Nē. Jūs turpinat pielūgt Levitu, Kariņu, Pauļutu, Bordānu, Pabriku un citus kangarus, nevis Annu ar bērnu grāmatām.

  2
  7
 15. Maldies dārgais! Anna bērnu mīlēšanā ir tikai trešajā vietā, jo pirmās divas vietas šajā nominācijā uz pusēm dala Ādolfs Šiklgrūbers un Josifs Visarionovičs Džugašvili. Annai tikai bronza, un tāpēc mēs katrs pēc savas izvēles pielūdzam vienu no pirmo divu vietu nominantiem.

  6
  1
 16. Sevišķi pat neinteresē kuri ir tie vietējie, kas šo “rakstnieci” tik ļoti glorificē vēl šoden neļaujot nodot aizmirstībai un 30 brīvvalsts gadus čakarē vietējiem smadzenes. Medāli aiz Zilupes jums par to nedos, bet “pacentušies” esiet labi ar pieziepēšanos. Pietiek izlasīt wikipēdiju par Anna Abzalone, lai viss kļūtu vairāk kā skaidrs. Sevišķi, par darobšanos VDK piesegorganizācijās.

  8
  2
 17. Vēsture mēdzot atkārtoties. Pirms pasaku izdomāšanas varbūt apdomājiet!
  Kas attiecas uz slavenajiem 30 “brīvvalsts” gadiem-valsts ir novesta uz bankrota robežas. Visa brīvība un demokrātija ir vairs tikai tukša skaņa.

  5
  6
 18. Ko tur čammātis! Grausim un brucināsim visas pareizticīgo ēkas, pilis un baznīcas. To tak tik daudz vēl! Tās tak arī celtas par godu svešai varai! Tik daudz būvgružu būs. Varēsim būvēt uz nebēdu tik daudz CEĻU UZ SAULAINO NĀKOTNI vēl vismaz 30 gadus! Tas nekas, ka tā ir mūsu vēsture. Uzvarētājus jau neviens netiesā. Bet kā būs ar SIRSAPZIŅU, kā ar ATMIŅĀM?

  3
  6
 19. “Sirdsapziņa”, “atmiņas”, “pareizticība”- kā man patīk šie demagogu, troļļu un citu tml. primātu izmantotie jēdzieni! Vai tiešām jūsu intelektuālā nabadzība ir tik liela, ka neko labāku nevarējāt iedomāties? Tiešām smieklīgi. Iesaku jūsu darba devējiem samazināt jūsu Jūdasu algu vismaz par 70 %…. Ja viņiem prātiņa pietiks to izdarīt.

  6
  3
 20. Draugi, nav labi, esam novirzījušies no tēmas. Atgādinu galvenos diskusijas rezultātus. Baismīgo okupekli novākt un ielu pārdēvēt. Izdomāt, kur un kā ētiski smalki un estētiski pilnvērtīgi izveidot piemiņas zīmi Annas Sakses literārajām pasakām ” Pasakas par ziediem'”. Tā būs piemiņas zīme cilvēka darbam, nevis biogrāfijai, kas pilna ar viena lauku cilvēka maldiem un sarkano ilūziju dvingu.

  6
  2
 21. Gluži visi ne. Es visas uzaicinātās trīs reizes atteicos stāties komjaunatnē. Par to samaksāju ar disidenta likteni. Tagad esmu gandarīta, ka nepārdevos padomju varai. Diemžēl daudzi ņem ko var paņemt domājot, ka dzīvo tikai vienu reizi.

  3
  1
 22. Tā nu gan ir tupa lielīšanās. Vai kāda varone!
  Vīriešus visus armijā piespieda iestāties. Bez variantiem.

  1
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.