Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novada amatierteātru skate pagājusi azartiski

Mihaila Haifeca monoizrāde “Rokenrols uz soliņa” Gulbenes Tautas teātra iestudējumā (režisore Ineta Krastiņa), ieguva I pakāpi (42 punkti). “Zelta aktieris 2022” – Viola Garā (sieviete). Foto: Diāna Odumiņa.

Divās dienās septiņas izrādes žūrijai parādīja Gulbenes novada amatierteātri, kuri pieteica dalību skatē. Žūrijā bija Latvijas Nacionālā kultūras centra amatierteātru nozares konsultatīvās padomes divas ekspertes – Edīte Neimane un Edīte Siļķēna. Visām izrādēm līdzi sekoja un savu vērtējumu par “Zelta aktieri” katrā amatierteātrī noteica Gulbenes Tautas teātra aktieri.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Es apsveicu visus Gulbenes novada amatierteātrus, ka pēc divu gadu pārtraukuma pandēmijas dēļ šie teātri atkal sāk dzīvot un atgriezties šajā burvīgajā teātra pasaulē, kuru mēs arī Gulbenē redzējām divas dienas. Iespaids man ir ļoti patīkams, cilvēciskā ziņā ļoti gaišs. Redzu, ka amatierteātros darbojas cilvēki, kuriem patīk to darīt,” “Dzirkstelei” teica E.Neimane.

“Man ir milzīgs prieks, ka Gulbenes novada amatierteātri atkal tik labi sevi parādīja. Ir kopā, ir domājuši, ir strādājuši,” “Dzirkstelei” teica E.Siļķēna. Viņa piebilda, ka šoreiz skatē nepiedalījās Lejasciema, Rankas un Tirzas amatierteātri, taču tie vēl turpmāk sevi gan jau parādīšot un tad tikšot arī vērtēti.

Skate vienmēr ir sacensība, bet ne tikai

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sacensība vairāk pašiem ar sevi, nevis par iegūstamajiem punktiem skatē – tā amatierteātru garu Gulbenes novadā raksturoja E.Neimane. Viņa akcentēja – režisori, iespējams, varētu meklēt interesantāku repertuāru. “Latviešu skatītājs jau pieņem ne tikai izklaidējošu saturu,” sacīja E.Neimane. Viņa slavēja Gulbenes skatītājus, kuri skatē bija labvēlīgi noskaņoti un atsaucīgi. “Bija jūtama abpusēja enerģija,” sacīja E.Neimane.

Viņa izcēla Stāmerienas amatierteātri, kurš savā iestudējumā ir meklējis jaunas izteiksmes formas, negaidītus, mūsdienīgus risinājumus ar improvizācijas elementiem. “Tas likās ļoti interesanti gan pašiem aktieriem, gan skatītājiem,” sacīja E.Neimane.

Tāpat viņa atzinīgi izteicās par Gulbenes Tautas teātra sniegumu, kurā gados jauna aktrise interesanti sevi parādījusi monoizrādē. “Vienai pašai spēlēt 45 minūtes garu izrādi – tas nav viegli,” teica E.Neimane, piebilzdama, ka viņu priecē uz skatuves redzēt tieši gados jaunus cilvēkus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Eksperte vēl izcēla režisori S.Zdanovsku, kurai esot pozitīvs starojums, un abās viņas iestudētajās izrādēs varot just “savu šarmu un skatījumu uz pasauli”.

Kā izdevušos E.Neimane raksturoja Stradu amatierteātra iestudējumu seriāla garā, kur aktieri bijuši apburoši un darbojušies ļoti organiski.

Skatījās bez vēlmes kritizēt, gribēja baudīt

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

E.Siļķēna sacīja – žūrijai un skatītājiem nepaslīdēja garām tas, ka Gulbenes novada amatierteātros pārsvarā darbojas sievietes. Viņa cer, ka dzimumu līdzsvars kolektīvos ar laiku atjaunosies. “Patīkams pārsteigums, ka Strados ir jauns amatierteātris un uzreiz tā tīri, gaumīgi ir uzsācis savu darbību. Var redzēt, ka cilvēkiem gribas spēlēt teātri uz skatuves. Un tas ir tas lielais brīnums, enerģijas apmaiņa,” teica E.Siļķēna. Viņa slavēja arī S.Zdanovsku par enerģiju un apņēmību vadīt kolektīvus Jaungulbenē un Litenē.

Gulbenes Tautas teātra aktrise Astrīda Vilciņa, kura abas skates dienas pavadīja skatītāju zālē un redzēja visus iestudējumus, “Dzirkstelei” pauda: “Gāju baudīt. Gāju ar mīlestību. Par kritizēšanu vispār nav runas. Man patika visas izrādes. Visas!” Viņa ir sajūsmā par to, ko ir varējuši izdarīt režisori ar savu tautas vai kultūras namu vadītāju atbalstu. A.Vilciņa akcentēja – tas ir tandēma darbs, “lai saturētu kolektīvu, dabūtu klāt jaunus aktierus”. Viņa novērojusi – kolektīvos “ienākuši jauni, spēcīgi aktieri”. No režisoriskā viedokļa A.Vilciņai paticis Stāmerienas iestudējums. Līgo pagasta iestudējumā saistījis minimālisms skatuves ietērpā, kas ir baudāms.

Attiecībā uz repertuāra izvēli A.Vilciņa bija saprotoša: “Režisors lugu izvēlas attiecīgam aktieru skaitam un sastāvam, un vecumam. Izvēlas tādu lugu, lai pašam daudzmaz patiktu un patiktu arī aktieriem. Tur ir tik daudz komponentu! Un šī izvēle priekš rādīšanas skatē ne vienmēr ir tā labākā. Šajā skatē pārsvarā tika rādītas sadzīviskās lugas, bet skatītājam tās ir saprotamas, baudāmas. Ikvienā izrādē bija skaistas odziņas. Un tas, kas mazāk izdevies, vienkārši paslīdēja garām. Lai Dievs dod, ka nav vēl trešā pandēmijas gada! Lai amatierteātri attīstās! Var redzēt, ka režisori ir mācījušies, pilnveidojušies. Paldies par to Kultūras pārvaldei, kura organizējusi kursus!”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Diāna Odumiņa

Četriem iestudējumiem – augstākais vērtējums

Mihaila Haifeca monoizrāde “Rokenrols uz soliņa” Gulbenes Tautas teātra iestudējumā (režisore Ineta Krastiņa), ieguva I pakāpi (42 punkti). “Zelta aktieris 2022” – Viola Garā (sieviete).

Hermaņa Paukša “Skatītāji” Stāmerienas tautas nama amatierteātra “Spēle” iestudējumā (režisore Ilvita Kļaviņa; tērpu māksliniece Rudīte Liepiņa) ieguva I pakāpi (41 punkts). “Zelta aktieris 2022” – Vivita Slišāne (4.skatītāja). Žūrijas (E.Siļķēnas) specbalvu saņēma tērpu māksliniece R.Liepiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dramatizējums “Loterijas biļete” pēc Vasilija Sigareva lugas “Krievu loto” rādīja Litenes tautas nama amatierteātra “Nebēdnieki” iestudējumā (režisore Sarmīte Zdanovska), ieguva I pakāpi (40 punkti). “Zelta aktieris 2022” – Andris Kaņēvics (Saņa).

Baibas Jukņēvičas izrāde “Par diviem zaķiem un pelēm uz galda”, ko rādīja Stradu pagasta amatierteātris “Viesistaba” (režisore Tatjana Ābeltiņa), ieguva I pakāpi (40 punkti). “Zelta aktieris 2022” – Ineta Ivašenko (Sniedze).

Antona Pavloviča Čehova “Bildinājums” Galgauskas kultūras nama amatierteātra “Rekvizīts” iestudējumā (režisore Pārsla Lazdiņa) ieguva II pakāpi (39 punkti). “Zelta aktieris 2022” – Sendijs Mednis (Ivans Vasiļjevičs Lomovs), kurš saņēma arī žūrijas (E.Neimanes) specbalvu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ritas Missūnes “Padomi pirmajaim randiņam”, ko rādīja Līgo kultūras nama amatierteātris “Vieglu garu!” (režisore Kristīne Bekmane), ieguva II pakāpi (39 punkti). “Zelta aktieris 2022” – Mārīte Ločmele (Astrīda).

Dramatizējums pēc Antona Finka lugas “Divas stundas laimes” Jaungulbenes tautas nama amatierteātra “Kuriozs” (režisore Sarmīte Zdanovska) sniegumā novērtēts ar II pakāpi (39 punkti). “Zelta aktieris 2022” – Laura Jermacāne (Viktorija).

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.