Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Pasniegt ar odziņu var arī valsts aizsardzības mācību

“Mums ir ļoti forši jaunieši, kas apgūst valsts aizsardzības mācību, un Gulbene var lepoties, ka šeit esam vieni no pirmajiem valstī, kas to māca,” uzsver jaunsargu instruktore un valsts aizsardzības mācības pasniedzēja Lāsma Gabdulļina. Viņa saka, ka skolēni mēdz būt pirmajās stundās atturīgāki, bet, kad saprot, ka viss ir izdarāms un apgūstams kopīgi, viņi atveras. Foto: no privātā arhīva.

“Mūsu misija ir radīt jauniešos izpratni un mīlestību uz valsti un valsts aizsardzību, pat, ja viņi savu dzīvi nesaistīs ar militāro jomu. Jaunietis iegūst citu skatu, kurā ir cieņa un izpratne pret cilvēku formastērpā,” saka Gulbenes novada jaunsargu instruktore Lāsma Gabdulļina, kura Gulbenes novada vidusskolā pasniedz valsts aizsardzības mācību (VAM).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Instruktore stāsta, ka pie bērniem uz klasi vienmēr ierodas formā. Klase ir pulcēšanās vieta skolas jaunsargiem, bet tajā īpašu priekšmetu – valsts aizsardzības mācību, viņa pasniedz 10. un 11. klases skolēniem.

Jaunsardze jau 30 gadus

L.Gabdulļina ar lepnumu stāsta, ka šis ir Jaunsardzes 30.jubilejas gads. “Jaunsardzē darbojos kopš 2003.gada beigām, novērtējot katru aktivitāti un katru iespēju. Kādreiz Jaunsardze tika veidota pie Zemessardzes bataljoniem, un sākotnēji tieši bataljona cilvēki bija tie, kas braukāja pa skolām un vadīja Jaunsardzi. Katrā bataljonā bija cilvēki, kam šis darbs patika un padevās, viņi vasarās rīkoja arī lielās nometnes, kurās sabrauca jaunsargi no visām novada skolām,” atceras instruktore.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iestājoties ES un NATO, Jaunsardze tika atdalīta no bataljoniem un radās Jaunsardzes centrs. Jubileja šogad tiek atzīmēta visu gadu, īpašs ir septembrī notikušais pārgājiens, kurā visas Latvijas jaunsargu vienības, veidojot savus maršrutus, izgāja kopējo Latvijas kilometru robežu.

Jaunsardzē var darboties jau no 10 gadu vecuma. Jaunsardze ir interešu izglītība, kur tiek iemācītas ļoti noderīgas prasmes, piemēram, orientēšanās vai dzīvei noderīgi tūrisma tehnikas elementi. “Tas ir jēgpilni, ja bērns vispirms iemācās siet parastus mezglus, bet pēc tam prot uzsiet sev alpīnisma sēdeklīti un pārlaisties pāri upei. Noderīga ir arī ierindas mācība, kur skolēns iemācās izstiepties un stalti nostāties. Bērniem tiek mācīts ieklausīties vēstures stāstos, piedaloties piemiņas pasākumos. Mana personīgā pieredze ir, ka stāsti par vēsturi, sēžot pie atmiņu ugunskura Litenē, no NBS virsnieku, zemessargu sirmgalvju puses jauniešiem liek aizdomāties. Tas ir ļoti labs veids, kā apgūt vēsturi – caur stāstiem, notikumiem un pasākumiem. Mēs vienmēr piedalāmies Zemessardzes organizētos pasākumos, piemēram, lāpu gājienā Gulbenē, daudz ar bērniem runājam par Brīvības cīņām, īpaši par to, kāda cena ir maksāta, lai varam dzīvot tā, kā dzīvojam šodien. Savukārt 14.jūnijā vienmēr piedalāmies piemiņas pasākumos Gulbenes stacijā un Litenē. Stāvēt godasardzē, ierindā – tas nav viegli mūsdienu bērnam – stalti un ar patriotismu! Tur vajadzīga izturība, ko var smelties, skatoties uz vecāka gadagājuma vīriem. Kad bērni dzird pieredzes stāstus no NBS ģenerāļiem vai virsniekiem, viņi krietni aizdomājas par daudzām lietām, tajā skaitā – ko katram nozīmē Latvija. Neviens jau nepiedzimst par patriotu. Tikai augot, piedaloties nodarbībās un pasākumos, veidojas attieksme vienam pret otru, pret skolu, pret valsti, savu vietu tajā. Tā vienlīdz ir atbildība, un, aizdedzot svecīti pie pieminekļa, tas arī radina pie kopības,” stāsta L.Gabdulļina.

Jaunsardzē tiek iemācīts strādāt komandā un būt atbildīgam par vājāko, kurš varbūt ne vienmēr tiek līdzi komandas biedru orientēšanās ātrumam. Lielākais ir atbildīgs par mazāko, kas viņam uzticēts komandā. Instruktore saredz, ka tā ir tā atbildība, ko viņi izdzīvo no uzdevuma uz uzdevumu un kas viņiem palīdz izaugt citādākiem un ar augstāku atbildības sajūtu. Katrs instruktors plāno savus pasākumus atbilstoši mācību programmai, jo ir obligātie un arī tādi, kur katrs var pielikt klāt savu odziņu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Vajag, lai jauniešiem un bērniem ir interesanti. Man vienmēr ir licies svarīgi savienot to, kas ir jāapgūst, ar to, kas patīk, jo tad tas nav smagnēji,” saka L.Gabdulļina.

Prast atrast meklēto

Savulaik Gulbenes 2.vidusskolas direktore Edīte Kanaviņa uzsvēra, ka VAM vajag iekļaut, vēl pirms valstī tika izsludināta skolu pieteikšanās pilotprojektam. “Mēs izveidojām programmu un bijām vieni no pirmajiem valstī, kas uzsāka mācīt šo izvēles priekšmetu. Skolēni toreiz varēja izvēlēties vai nu biznesa, vai šo militāro jomu. Gulbenes novads, kuru šodien daudz kur liek kā piemēru, pēc tam arī pieteicās pašam pilotprojektam. VAM oficiāli valsts skolās tiks ieviesta no 2024.gada. Šobrīd tā tiek mācīta skolās, kas izteikušas vēlēšanos aizsardzības mācības stundām,” skaidro L.Gabdulļina.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VAM vairāk sniedz ieskatu uz visaptverošo valsts aizsardzību. “Darbs rit pēc nodarbību plāniem, visās Latvijas skolās apmācība noris vienādi. Mums ir ļoti labi jaunsargu instruktori, katrs ir ar savu odziņu: viens ir stiprs tūrismā, otrs nācis ar militārajām zināšanām, cits ir skolotājs, kas apgūst klāt militāro jomu,” saka instruktore.

Jaunsardzes centram ir savi kursi, tāpat nepieciešama pedagoģiskā izglītība. Savukārt pedagogiem nedaudz jāapgūst militārā joma. Stundās līderi ir tie jaunieši, kas jau darbojas Jaunsardzē, jo viņiem ir plašākas zināšanas. Bērniem, kas nekad nav bijuši jaunsargos, jaunums būs kaut vai pamatiemaņu apgūšana darbā ar orientēšanos un kartēm. “Es kādreiz smejoties bērniem saku, ka viņi taču bez problēmām atrod “makdonaldus” vai “hesburgerus”, tad tāpat un tikpat naski vajadzētu iemācīties atrast vietas, kas kartē. Tas viss sākas ar pareizu kartes turēšanu rokās un koordināšu noteikšanu. Dzīvē var būt situācijas, kurās ir būtiski noziņot savu atrašanās vietu,” stāsta L.Gabdulļina.

Ar jauniešiem ir jāstrādā

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasniedzēju bērni viņu nebeidz pārsteigt. Esot priekšstats, ka Jaunsardzē nāk darboties tikai stiprie bērni. Tā gluži nav, jo bērni un jaunieši ir ar dažādu fizisko sagatavotību. Tiem, kam nepieciešams atbalsts, tas tiek sniegts. Pat ja dzīvē jaunietis neizvēlēsies militāro profesionālo jomu, viņam paliks iegūtās zināšanas un iemācītā attieksme. L.Gabdulļinai patīk, ka jaunsargi vienmēr ir aktīvi un gatavi visur piedalīties.

Ieguvums VAM ir nodarbību norise gan klasē, gan dabā. Un, protams, jauniešiem patīk darboties ārā, kad ir stundas ar karti vai darbs ar ieročiem. Līdzās obligātajai programmai jaunieši ir atvērti arī diskusijām par aktualitātēm, piemēram, šobrīd notiekošo karu Ukrainā. “Ir skolēni, kas ar dziļu izpratni pret notikumiem attiecas un saprot, ka tas ir apdraudējums. Es dziļi cienu jauniešus. Mums Latvijā ir ļoti labi un gudri jaunieši. Jā, ir tādi, kas vēl neapzinās, uz ko virzās, bet arī mēs, pieaugušie, ne vienmēr zinām, ko gribam. Mēs varam daudzas lietas mācīties no saviem jauniešiem – palaikam jūtu, ka tajā skaitā šad un tad esmu arī pati. Tā ir mijiedarbība – mācīties vienam no otra! Jaunieši ir atvērti izaicinājumiem, viņi ir gatavi apgūt jaunas lietas un rīkoties. Lai gan viņi mēdz būt maksimālisti Jaunsardzē, redzu, cik ļoti bieži viņi prot ziedoties komandas labā, lai arī ne vienmēr tas ir viegli. Es ticu, ka varam paļauties uz saviem jauniešiem. Mums vienmēr ir jāskatās plašāk, nevaram vērtēt visus jauniešus pēc viena, ko esam pieķēruši, piemēram, nometam papīrus zemē. Vidusskolēni mūsdienās ir ļoti virzīti uz karjeras veidošanu un izglītību. Vienmēr esmu uzsvērusi – mums ar jauniešiem ir daudz jāstrādā kā ģimenē, tā skolā.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
  • Viktorija Slavinska-Kostigova

Fakti

Gulbenes novadā šobrīd ir trīs jaunsargu instruktori: Lāsma Gabdulļina, Ingolfs Lūsis, Māris Baranovskis.

Jaunsardzes centrs ir aizsardzības ministra pakļautībā esoša tiešās pārvaldes iestāde.

Par jaunsargu var kļūt ikviens Latvijas iedzīvotājs vecumā no 10 līdz 21 gadam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saeimas deputāti 2018.gadā atbalstīja VAM iekļaušanu valsts vidējās izglītības standartā noteiktajā izglītības saturā kā obligātu mācību priekšmetu, sākot ar 2024. gadu.

VAM mērķis ir veicināt pilsonisko apziņu un patriotismu, kā arī sniegt iespēju apgūt militārās pamatiemaņas un prasmes, veidojot pilsoniski atbildīgus un Latvijai lojālus pilsoņus, kas ir vitāli svarīgi visaptverošās valsts aizsardzības kontekstā.

VAM skolās pasniedz jaunsargu instruktori, kuri papildus esošajai militārai izglītībai iegūst arī pedagoģisko izglītību.

VAM apmācību bloki: pilsoniskā aktivitāte valsts drošības kontekstā, noturība krīzes situācijās un vadība, fiziskā sagatavotība, valsts aizsardzības iemaņas.

Plašāk par jaunsargu instruktoru darba iespējām iespējams uzzināt Jaunsardzes centra mājaslapā www.jc.gov.lv vai pa tālruni 67335374.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.