Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes muzeja ekspozīcija “Divi Jūliji” ceļos uz pasaulē pirmo paklāju muzeju Azerbaidžānā

Ekspozīcija “Divi Jūliji”. Foto: GNVMM.

No 19.oktobra Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja ekspozīcija “Divi Jūliji” būs skatāma Azerbaidžānas Nacionālajā paklāju muzejā Baku, kas ir bijis pirmais paklāju muzejs pasaulē un kurā tiek glabāta pasaulē lielākā Azerbaidžānas paklāju kolekcija. Par to informē Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja projektu vadītāja Ilze Vanaga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ekspozīcija veltīta lietišķās mākslas meistariem Jūlijam Maderniekam (1870-1955) un Jūlijam Straumem (1874-1970). Abu Gulbenes novadnieku radošais mantojums ir uzrunājis mūsdienu amatniekus, lietišķās mākslas meistarus, dizainerus un māksliniekus izzināt un radīt jaunrades darbus, iedvesmojoties no Madernieka un Straumes.

Ekspozīcija “Divi Jūliji”. Straume. Foto: GNVMM

“Interesi par izstādi izrādīja Azerbaidžānas Nacionālā paklāju muzeja direktore Širina Melikova, to pirmo reizi aplūkojot 2021. gadā 4. starptautiskā mākslas festivāla “Divi Jūliji” laikā Gulbenē. Jāatzīmē, ka Jūlija Straumes veikums ir īpaši nozīmīgs Azerbaidžānas kontekstā. 20. gadsimta sākumā, strādājot Kaukāza Mājamatniecības komitejā Tiflisā (tagad – Tbilisi Gruzijā), Straume vairākkārt apmeklējis Šušas pilsētu – izslavēto Karabahas paklāju darināšanas un tirdzniecības centru. Ekspedīciju laikā mākslinieks ir zīmējis Azerbaidžānas tradicionālo paklāju metus, tādējādi saglabājot un popularizējot vietējo aušanas tradīciju,” stāsta I.Vanaga.

Ekspozīcija “Divi Jūliji”. Madernieka paklājs. Foto: GNVMM

Viņa saka, ka unikālākie ekspozīcijas objekti ir Tebrīzā (Irāna) pēc Madernieka un Straumes metiem austie divi paklāji, četri sumaki un viens kilims, ko kompozicionāli papildina trīs spilveni un trīs galdauti. Šie eksponāti apvieno seno aušanas tradīciju ar inovatīvu Madernieka un Straumes metu interpretāciju, to tapšanā izmantots Irānas zīds un vilna, kas krāsota dabas krāsvielās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Ineses Brants porcelāna trauku komplekts. Foto: GNVMM

“Izstādē Baku būs aplūkojami Gulbenes Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” meistaru austie dvieļi un šalles, kā arī adītie vilnas cimdi ar Madernieka un Straumes motīviem. Straumes rakstu motīvi iedvesmojuši arī porcelāna mākslinieci Inesi Brants, viņas veidotā vāze un trauku komplekts izceļ mākslas trauslo krāšņumu. Ekspozīciju Azerbaidžānā papildina Straumes radīto ornamentu un paklāju metu reprodukcijas, kā arī Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izstādei “Madernieka stils” veidotā Mārtiņa Ratnika un Reiņa Semēvica video projekcija. Gulbenes mākslas skolas muzejpedagoģijas nodarbību materiāli par abu mākslinieku personībām un ornamentu būs pieejami Azerbaidžānas Nacionālā paklāju muzeja apmeklētājiem – bērniem,” informē I.Vanaga.

Izstāde Azerbaidžānā būs skatāma līdz 2023. gada 6. janvārim.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.