Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā – jauna izstāde

Līdz 27. aprīlim Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā aplūkojama pavasarīgi spilgta Voldemāra Gudovska un Daiņa Gudovska akvareļu un stikla darbu izstāde “Akvareļglezniecība – krāsu prieks”. Piektdien, 8.martā, pulksten 16.00 Dainis Gudovskis vadīs akvareļglezniecības meistarklasi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Voldemārs Gudovskis (1928-2017) dzimis Dagdas pagastā, un kopš 1930. gada viņa mūžs bija saistīts ar Siguldu. Mākslas profesionālos pamatus Voldemārs Gudovskis apguvis E.Melngaiļa Tautas mākslas namā, kā arī studijā “Kolorīts”. Kopš 1970. gada bija Turaidas pilsētas galvenais mākslinieks un pilsētas mākslas dzīves organizētājs. Māksliniekam tuvi pavasari, kad daba ir dzīvības spēku pārpilna. Savos darbos attēlojis Gaujas krastus ar vareniem kokiem, Siguldu, Vidzemes kalnainās lejas, Latgales ezerus ar saulē vizuļojošiem atspulgiem. Mākslinieka dēls Dainis Gudovskis ir absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuāli plastiskās mākslas fakultātes Stikla mākslas nodaļu un savu karjeru sācis kā stikla pūtējs rūpnīcā “Latvijas stikls” un bijis arī “Līvānu stikla fabrikas” dizainers. Daiņa Gudovska otra mūza ir akvareļglezniecība, kas viņu aizrauj jau daudzus gadus. Dainis Gudovskis ir piedalījies vairāk kā 40 personālizstādēs Latvijā, Lietuvā, Luksemburgā, Zviedrijā, Somijā, Polijā, Vācijā, Francijā, Ukrainā, Slovākijā u.c. Mākslinieka dinamika, formas izjūta un stikla skulptūras pārsteidz un provocē skatītājus,” informē Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja Mākslas eksperts Ivars Vecāns.

Izstādē nozīmīgu vietu tematikas atklāsmē ieņem Turaidas muzejrezervāta krājums. Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs deponēja no Turaidas muzejrezervāta desmit Voldemāra Gudovska un vienu Daiņa Gudovska akvareļa darbu.

VOLDEMĀRS GUDOVSKIS (1928–2017)

Daiga Kļaviņa, Turaidas muzejrezervāta krājuma speciāliste:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Voldemārs Gudovskis dzimis 1928. gada 14. jūlijā Dagdas pagastā Rumakovas ciemā. Kopš 1930. gada viņa mūžs ir saistīts ar Siguldu. Radošajām izpausmēm māksliniekam labu ceļamaizi devuši tādi latviešu akvareļtehnikas pamatlicēji kā Eduards Jurķelis, Nikolajs Petraškevičs un Harijs Blunavs. Mākslas profesionālos pamatus Voldemārs Gudovskis apguvis Rīgā – E.Melngaiļa Tautas Mākslas namā, kā arī studijā „Kolorīts”.

Izstādēs viņš piedalījies kopš 1957. gada. Ilgu laiku mākslinieka darbs bija saistīts ar skolām – V.Gudovskis bija mākslas pasniedzējs Krimuldas vidusskolā un Inčukalna astoņgadīgajā skolā. Kopš 1970. gadiem bija Turaidas pilsētas galvenais mākslinieks un pilsētas mākslas dzīves organizētājs, kurš iekārtoja izstādes un organizēja skolēnu zīmēšanas olimpiādes. 70. gadu beigās un 80. gadu sākumā palīdzēja veidot arī Siguldas novadpētniecības muzeja ekspozīcijas un mākslas izstādes.

Smeļoties spēkus, ielīksmojot prātu un veldzējot sirdi Siguldas dabas krāšņumā, mākslinieks visu mūžu neatlaidīgi meklējis sev raksturīgo un sniedzis skatītājiem to neatkārtojamo redzējumu, kādā izpaužas viņa talanta dzirksts. Katrs ceļojums uz svešām zemēm – vai tā ir Norvēģija, vai Baikāls, devis impulsu jauniem radošiem meklējumiem, jaunām sajūtām un emocijām, kas skatāmi mākslinieka darbos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Māksliniekam tuvi ir pavasari, kad daba ir dzīvības spēku pārpilna. Viņam patīk plaukums, ziedēšana, Gaujas nemierīgo ūdeņu plūdums. Šī neatlaidīgā trauksme, tiekšanās pēc dziļuma ir raksturīga arī viņa izaugsmei mākslā. Virtuozā pludinājuma tehnikā atainojas Gaujas krasti ar vareniem kokiem, Sigulda, Vidzemes kalnainās lejas, Latgales ezeri ar saulē vizuļojošiem atspulgiem. Atainojot rudeņus, paletē atraisās bagātīga krāsu kontrastu rotaļa, ieskanas dramatisms un noskaņu bagātība. Akvareļos izpaužas emocionalitāte – ierunājas smeldze, lirika, kūsājošs dzīves prieks. Mākslinieku iedvesmojuši agrie rīti un gaismēnām bagātīgās novakares. Mākslinieks glezno temperamentīgi un dinamiski, līnijas un laukumi pakļauti disciplinētam ritmam.

Mūža novakarē mākslinieks kļuvis monumentālāks un lakoniskāks. Mākslas darbos tehniskais izpildījums ir radošs un viegls, kolorīts – smalki niansēts un dzidrs, arvien gaismas pieliets kā gleznā.

Mākslinieka aizgāja mūžībā 2017. gada 10. jūnijā un nu atdusas Siguldā – viņa darba un radošā mūža pilsētā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

DAINIS GUDOVSKIS

Anita Bialic, Eiropas Stikla mākslas festivāla “Melting Borders” kuratore (Polija):

– Dainis Gudovskis 1989. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuāli plastiskās mākslas fakultātes Stikla mākslas nodaļu. Savu karjeru viņš ir sācis kā stikla pūtējs rūpnīcā “Latvijas stikls” un kādu laiku bijis arī “Līvānu stikla fabrikas” dizainers, tomēr lielu daļu savas dzīves, paralēli radošajai darbībai, veltījis Latvijas Mākslas akadēmijas Stikla mākslas nodaļai. Būdams pedagogs krietnam studentu pulkam, viņš bijis jauno mākslinieku iedvesmotājs, impulsīvs viņu domāšanas veida korektors, spējīgs radīt patiesas ideju vētras. Viņa otra mūza ir akvareļglezniecība, ar kuru viņš aizrāvies jau daudzus gadus.

Kalpojot savām abām mūzām, jau kopš 1980. gada, viņš piedalās starptautiskās izstādēs, plenēros un simpozijos. Viņam ir bijušas vairāk nekā 40 personālizstādes Latvijā, Lietuvā, Luksemburgā, Zviedrijā, Somijā, Polijā, Vācijā, Francijā, Ukrainā, Slovākijā un citviet. Viņš arī ir piedalījies 50 starptautiskos simpozijos un vairāk nekā 600 starptautiskās un vietējās izstādēs gandrīz 50 dažādās pasaules valstīs. Viņa darbi atrodami muzeju un galeriju kolekcijās, tādās kā – “Glasmuseet Ebeltoft” Dānijā; Ļvivas stikla muzejā Ukrainā; Vilnas Dekoratīvās mākslas muzejā, Panevēžas Keramikas muzejā, Čurļoņa mākslas galerijā Kauņā, Lietuvā; Stikla muzejā “Saint Val Lambert Beļģijā”; Maļcovu Kristāla muzejā, Gus-Hrustaļnij, Viskrievijas Mākslas un amatniecības muzejā Maskavā, Elagina muzejā Sanktpēterburgā, Stikla un kristāla mākslas muzejā Penzā, Krievijā; Marka Rotko mākslas centrā Daugavpilī, Līvānu stikla un amatniecības centrā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā, Latvijas Mākslinieku savienības muzejā Latvijā; “Fuldas Art Center” Vācijā; “Lovisa Art Museum” Somijā; Jaunās Bulgārijas universitātes mākslas galerijā Sofijā, Bulgārijā; Ronas Stikla muzejā Lednicke Rovnā, Slovākijā; “Edomex” Toluca, Meksikā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ziņas par mākslinieku Daini Gudovski iekļautas arī starptautiskajās enciklopēdijās – “Allgemeines Kunstlerlexikon” (Leipciga, Vācija, 2009) un “Who’s Who in Contermporary Glass Art” (Minhene, Vācija, 1992).

Viņa mākslinieka rokraksts gan stikla mākslā, gan akvareļglezniecībā ir dinamisks un izteiksmīgs, dzīvs un jauns, kā viņš pats. Viņa talants izpaužas rotaļīgumā, dažreiz izaicinot ritmu, bet ar izcilu formas izjūtu, bieži provocējot skatītāja intelektu. Viņa stikla skulptūras var pārsteigt, tās ir piesātinātas un tajā pašā laikā vieglas, slēpjot saspringto nervu, kas uztur dzīvības vibrācijas sajūtu. Savos darbos viņš apzināti abstrahē tiešu realitātes izpausmi.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.