Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes un Lejasciema pūtēju orķestri ir ceļā uz dziesmu un deju svētkiem

Pagājušā gada aprīļa nogalē Gulbenes kultūras centra pūtēju orķestris svinēja savu 20 gadu jubileju, kurā klātesošos priecēja ar skaņdarbiem. Izskanēja arī vēlējums – lai orķestra mūzika mūžam lidojumā! Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

XXVII Vispārējo latviešu dziesmu un XVII deju svētku Vidzemes pūtēju orķestru skatē, kas notika 1.aprīlī Valmierā, Gulbenes novadu pārstāvēja divi pūtēju orķestri: Gulbenes kultūras centra pūtēju orķestris (diriģents Jolands Andževs, mākslinieciskais vadītājs Egons Kliesmets) un Lejasciema kultūras nama pūtēju orķestris “Lejasciems” (diriģents Juris Ivanovs, mākslinieciskais vadītājs Normunds Dzelme). Par to “Dzirksteli” informē novada Kultūras pārvaldes vadītāja vietniece amatiermākslā Ieva Mūrmane.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

I.Mūrmane stāsta, ka III grūtības pakāpes grupā gulbenieši ieguva II pakāpes diplomu (43,6 punkti), II grūtības pakāpes grupā lejasciemieši ieguva III pakāpes diplomu (32,8 punkti).

Skatē katrs pūtēju orķestris atskaņoja trīs kompozīcijas: obligātā repertuāra skaņdarbu, izlozes repertuāra skaņdarbu un brīvas izvēles skaņdarbu no XXVII Vispārējo latviešu dziesmu un XVII deju svētku pūtēju orķestru lielkoncerta “Laiks iet pāri” repertuāra.

J.Andževs “Dzirkstelei” atzīst, ka ar skatē iegūto rezultātu ir ļoti apmierināts. “Šis ir augstākais iegūtais punktu skaits skatē pūtēju orķestra pastāvēšanas laikā,” uzsver J.Andževs. Viņš saka lielu paldies orķestra mūziķiem par ieguldīto darbu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

E.Kliesmets stāsta, ka lielie svētki orķestrim ir liels darbs. Šie Gulbenes kultūras centra pūtēju orķestrim būs piektie dziesmu svētki. “Orķestra pamatu veido pieci seši cilvēki, kuri dzīvo te uz vietas, pārējie – kuri devušies prom, cik var pierunāt, tie atbrauc. Bet paliek arvien grūtāk ar muzikantiem, un tas nav tikai mūsu orķestrī. Trūkst maiņas, to, kas nāk vietā. Orķestrī mēs skatē bijām 25 mūziķi. Mēģinājumi mums notiek nedēļā reizi – brīvdienās,” stāsta E.Kliesmets. “Vairāk jau mēs esam tie, kas grib to darīt. Vasarā daudzi aizbrauc kaut kur strādāt un vispār netiek. Un ko mēs varam piedāvāt pretī? Profesionālā kolektīvā ir alga, kas piesaista, bet mēs – neko,” saka E.Kliesmets.

Lejasciema kultūras nama pūtēju orķestra “Lejasciems” diriģents J.Ivanovs ar skates rezultātu ir apmierināts, tajā pašā laikā norādot, ka varēja būt labāk, bet tam esot bijuši objektīvi iemesli. “Svētki tiek gaidīti, un šie, kopš es vadu orķestri, orķestrim būs piektie dziesmu svētki,” saka J.Ivanovs.

Arī Lejasciema orķestrī ir problēmas ar mūziķu sastāvu. J.Ivanovs stāsta, ka tā ir daudzu orķestru problēma, īpaši laukos, jo tikai no vietējiem iedzīvotājiem izveidot orķestri neesot iespējams. “Man draugi brauc no Valmieras, atsaucas lejasciemieši, kas te vairs nedzīvo, ir cilvēks, kas brauc no Rīgas uz šejieni uz mēģinājumu, arī no Alūksnes puses brauc. Tagad liels atbalsts ir mūzikas skola. Mums ir septiņi jaunieši mūziķi, kuriem gandrīz visiem šie pieaugušo dziesmu svētki būs pirmie. Orķestrī mēs kopā esam 22 cilvēki – visi pašdarbnieki, un mēģinājumi mums notiek reizi nedēļā – sestdien vai svētdien,” stāsta J.Ivanovs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī viņš atzīst, ka gatavošanās dziesmu svētkiem ir smags darbs. “Repertuārs ir ļoti liels. Kopā mūsu grupai, šķiet, ir 14 skaņdarbi, citām grupām – vēl vairāk,” saka J.Ivanovs.

Vispārējie latviešu dziesmu un deju svētki Rīgā šovasar notiks no 30.jūnija līdz 9.jūlijam.

Uzziņa

Pūtēju orķestru grūtības pakāpes: 1.grūtības pakāpe – visvieglākā, iesācēji, 2.grūtības pakāpe – vieglākā, iesācēji, 3.grūtības pakāpe – vidējā, 4.grūtības pakāpe – augstākā, 5.grūtības pakāpe – visaugstākā.

Avots: Latvijas Nacionālais kultūras centrs

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.