Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Izstādē “Ceļā uz virsotnēm” Gulbenes muzejā var aplūkot Karabahas zirgu gleznas (labots)

“Ejam uz mājām”. Dace Štrausa. Foto: GNVMM.

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja Oranžērijā līdz 28.oktobrim ikviens var iepazīt unikālo izstādi “Ceļā uz virsotnēm”, kurā apskatāmas izcilas Karabahas zirgu gleznas, kuras veidojusi talantīgā māksliniece un fotogrāfe Dace Štrausa. Par to informē Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja Mākslas un komunikāciju nodaļas vadītāja Iveta Petrovska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādes nosaukumu “Ceļā uz virsotnēm” raksturo vairāki atslēgas vārdi – atvērtā vide, atvērta telpa un atvērta sirds – kas veicina cilvēku un kultūru mijiedarbību, saskarsmi ar dabu un dzīves vidi, sniedzot iespēju pētīt, mācīties un radīt jaunu. Kustīgums, pārvietojamība un satikšanās, ko mēs nosaucam par mobilitāti, jau sen ir pazīstams veids, kā nodot zināšanas un kultūru.

Gulbenes novads ir bijis starta punkts tūkstošiem kilometru gariem ceļojumiem novadniekam, lietišķās mākslas meistaram Jūlijam Straumem (1874-1970). Kustīgums un pārvietošanās Jūlija Straumes dzīvē nozīmēja gan fizisku kalnu virsotņu pārvarēšanu, gan profesionālu sasniegumu ceļu. Jūlijs Straume strādāja Kaukāza Mājamatniecības komitejā Tiflisā (tagad – Tbilisi, Gruzija), piedaloties ekspedīcijās, kas vedušas viņu caur ielejām un kalniem, izzinot un pētot Kaukāza reģiona tautu tradicionālo mākslu. Dalība ekspedīcijās izcilo meistaru aizveda līdz Azerbaidžānai, kur viņš kļuva par vietējās aušanas tradīcijas sargu, zīmējot un apkopojot tradicionālo paklāju metus. Izstāde “Ceļā uz virsotnēm” iedvesmo domāt par kustīgumu, mobilitāti un zināšanu pārnešanu no seniem laikiem līdz mūsdienām.

Dace Štrausa ir māksliniece ar bagātīgu dzīves un profesionālo pieredzi. Viņas īpašais talants ir spēja pārnest zirgu skaistumu un enerģiju uz gleznām. Daces darbi atspoguļo viņas radošo iedvesmu, kas ir cieši saistīta ar zirgu audzēšanu, jāšanas sportu un zirgkopību. Māksliniece dzīvo Somijā, Porvo. Viņa ir studējusi Latvijā un Krievijā, iegūstot zooinženiera un mākslas nozares izglītību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
“Zelts putekļos”. Dace Štrausa. foto: GNVMM

Izstāde “Ceļā uz virsotnēm” aicina iepazīt un iemīlēt Karabahas zirgu pasauli, kas ir cieši saistīta ar Daces Štrausas pieredzi Azerbaidžānā. Trīs gadus dzīvojot šajā valstī, viņai bija iespēja iepazīt un iemīlēt Karabahas zirgu šķirni, kura ir īpaši sena un apvīta ar leģendām. Šie skaistie un graciozie dzīvnieki joprojām ir mākslinieces radošuma avots.

Izstādē apmeklētājiem ir iespēja apskatīt gleznas, kas ataino Karabahas zirgus dažādās situācijās un ainavās, dodot ieskatu šo dzīvnieku vizuālajā elegancē. Izstāde aicina mūs saprast un novērtēt Karabahas zirgus un to kultūras nozīmi caur Daces Štrausas māksliniecisko redzējumu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.