Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Konkurss: Aiz katra vārda reāli cilvēku likteņi

Izdevniecībā “Latvijas Mediji” klajā nākusi vēsturnieka Zigmāra Turčinska grāmata “Ziemeļlatgales “Neatkarības vienība”. Pretošanās padomju okupācijai 1946.–1954. gads”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēsturnieks Zigmārs Turčinskis (1974) savu jaunāko pētījumu ir veltījis pretošanās kustībai pret padomju okupāciju Latvijā, ko īstenoja nacionālo partizānu Ziemeļlatgales “Neatkarības vienība”. Tas ir dokumentos un liecībās balstīts stāsts par šīs nacionālo partizānu organizācijas izveidi, darbību un bojāeju, vēstot arī par citām apkārtnes grupām. Šī monogrāfija ir tapusi kā veltījums, atzīmējot 75.gadadienu, kopš Ziemeļlatgalē sākās pirmās nacionālo partizānu cīņas. Grāmatas zinātniskā konsultante ir Inese Dreimane. Māksliniece – Aija Andžāne.

“Zigmāra Turčinska pētījums par pretošanās kustību Ziemeļlatgalē ir unikāls ne tikai ar savu apjomīgumu vien. Šo grāmatu varētu lasīt kā visaizraujošāko romānu, ja vien aiz katra vārda, aiz katra teikuma nebūtu reālas mājas, meži, purvi un celiņi, ja nebūtu reāli cilvēku likteņi. Nav viegli lasīt šo grāmatu, jo vēstures notikumiem kārtu pa kārtai, gluži kā apsēji, tiek norauts viss, ko tiem uzslāņojis laika ritējums: apsūbējums, leģendas, poetizācija. Patiesības akā ūdens tik tiešām ir rūgts, bet saldināt mēs varam tikai ar to, ka zinām un neaizmirstam,” norādījusi rakstniece Anna Rancāne.

“Nevaru apgalvot, vai tas, ko kāds šajā grāmatā izlasīs par saviem radiniekiem, vienmēr būs patīkams. Droši vien daudziem būs nepatīkami šo to uzzināt. Vēsture tāda ir – ja paskatās tuvplānā un parokas dziļāk, tā var būt ļoti nepatīkama. Bet galvenais bija noraut visus uzslāņojumus, lai var redzēt, kāda dokumentos un atmiņās ir tā kailā patiesība par tā laika notikumiem,” saka nacionālo partizānu kustības pētnieks Zigmārs Turčinskis par savu darbu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zigmārs Turčinskis ir vēsturnieks, monogrāfiju, zinātnisko publikāciju un pētīju autors un līdzautors. Ieguvis Mag. hist. grādu vēsturē Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē.

Atbildi pareizi…

… un, iespējams, saņemsi Zigmāra Turčinska grāmatu “Ziemeļlatgales “Neatkarības vienība”. Pretošanās padomju okupācijai 1946.–1954. gads”.

1. Kurā gadā izdota Zigmāra Turčinska grāmata “Ziemeļvidzemes mežabrāļi, 1944.-1953. gads”?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

a) 2011.gadā,

b) 2012.gadā,

c) 2013.gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2. Šogad pirmo reizi Latvijas vēsturē tika atzīmēta Nacionālo partizānu bruņotās pretestības atceres diena. Kurā datumā tas bija?

a) 2.martā,

b) 12.martā,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

c) 22.martā.

3. Viļakas (bijušā Abrenes) apriņķa Stompaku purva salās notika lielākā kauja Latvijas nacionālo partizānu kara vēsturē. Kurā gadā tas bija?

a) 1943.gadā,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

b) 1944.gadā,

c) 1945.gadā.

Sūti atbildes līdz 8.maijam uz e-pastu “laime@dzirkstele.lv” vai īsziņā uz tālruni 26415659, norādot vārdu, uzvārdu un tālruņa numuru!

Konkursa atbildes

26.aprīlī laikrakstā “Dzirkstele” izsludinātā konkursa atbildes: 1. c) Latvijā sastopamas 13 abinieku sugas; 2. a) Latvijas Sarkanajā grāmatā ierakstītas 6 abinieku sugas; 3. b) Pelophylax kl. Esculentus ir zaļā varde. Ārnolda Lobela grāmatu bērniem “Vardes un Krupja piedzīvojumi” saņems Alla Rahimova. Balvu var izņemt redakcijā mēneša laikā.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.