Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Konkurss: Dzejas krājums un izrāde pusaudžiem “Netikumīgie”

Bērnu grāmatu izdevniecība “Liels un mazs” izdevusi dzejas krājumu pusaudžiem “Netikumīgie”. Krājumā publicēti Agneses Krivades, Marija Luīzes Meļķes, Kārļa Vērdiņa, Kirila Ēča un Raimonda Ķirķa dzejoļi Ineses Zanderes sastādījumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Netikumīgie” ir režisores Kristas Burānes veidota dokumentāla dzejas izrāde (“Dirty Deal Teatro”), kuras mērķis – radīt 21.gadsimta Latvijas pusaudža portretu dzejas valodā. Izrāde saņēmusi “Spēlmaņu nakts” balvu kā 2019./2020. gada labākā izrāde pusaudžiem un gada sasniegums oriģināldramaturģijā. Ideju par izrādi rosināja vairāki skandāli, kas tika sacelti ap skolā izmantotajiem literārajiem tekstiem un citiem mākslas darbiem, un tā saucamie “tikumības grozījumi” izglītības likumā. Izrādes veidotāji vēlējās uzdot jautājumu par dzejas lomu 21.gadsimta jaunieša dzīvē un izmantot šo mediju, lai dotu vārdu pašiem pusaudžiem sarunā ar pieaugušajiem par viņu dzīves realitāti un to, vai mākslai ir jāsargā tikumība. Izrādes dramaturģija veidota, balstoties uz pētījumu Cēsu 2.pamatskolas astotajās klasēs, dzejniekiem trīs mēnešu garumā piedaloties pusaudžu ikdienā, sarunājoties, iemantojot zināmu uzticēšanos, vērojot un provocējot. Rezultātā tapa viņu portretu un situāciju galerija dzejas formā.

Grāmatā netiek dublēta veiksmīgās, spilgtās izrādes dramaturģija, bet veidota patstāvīga dzejoļu krājuma kompozīcija, ko papildina četru jauno mākslinieku ilustrācijas un Alekseja Muraško veidotais grāmatas dizains. Grāmata ar visiem tās elementiem veido vēl vienu šo dokumentāli sakņoto dzejoļu interpretāciju, kas nu pastāvēs līdztekus izrādei.

Gan izrāde, gan grāmata uzrunā un atbalsta pusaudžu un jauniešu dabisko pretošanās instinktu un vēlmi mainīt pasauli, piedāvājot mākslu un dzeju kā brīvības izpratnes kvintesenci un sabiedrisko aktivitāti kā brīvības realizācijas formu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Grāmatu ilustrējuši jaunie mākslinieki Agate Lielpētere, Liāna Mihailova, Sanita Adoviča un Pauls Rietums. Grāmatas dizainu veidojis Aleksejs Muraško.

Grāmatas izdošanu atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds.

Atbildi pareizi…

… un, iespējams, saņemsi dzejoļu grāmatu pusaudžiem “Netikumīgie”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

1. savus varoņus pusaudžus dēvē iestudējumaNetikumīgie” autori?

a) žagariņi,

b) ķērpīši,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

c) dadzīši.

2. Kā sauc vienīgo profesionālo aktieri, kas darbojas izrādē “Netikumīgie”?

a) Raimonds Ķirķis,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

b) Reinis Boters,

c) Krišjānis Elviks.

3. “Netikumīgie” ir daļēji dokumentāls projekts, ko iedvesmojuši bēdīgi slavenie Izglītības likuma grozījumi, kas uzliek pienākumu skolām nodrošināt skolēnu tikumisko audzināšanu atbilstoši Satversmē ietvertajām un aizsargātajām vērtībām. Kurā gadā tika pieņemti šie grozījumi?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

a) 2015.gadā,

b) 2016.gadā,

c) 2017.gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sūti atbildes līdz 22.maijam uz e-pastu “laime@dzirkstele.lv” vai īsziņā uz tālruni 26415659, norādot vārdu, uzvārdu un tālruņa numuru!

Konkursa atbildes

10.maijā laikrakstā “Dzirkstele” izsludinātā konkursa atbildes: 1. c) Vilis Plūdonis dzimis 9.martā; 2. a) Maijas Krekles viena no pirmajām bērnības grāmatām bija “Eža kažociņš”; 3. c) Jaungulbenē Vilis Plūdonis dzīvoja no 1915. līdz 1919.gadam. Maijas Krekles biogrāfisko romānu “Atraitnes dēls. Plūdoņa jūtas un dziņas” saņems Marina Rebenoka. Balvu var izņemt redakcijā mēneša laikā.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.