Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

KONKURSS: Emocionāls vēstījums par skolas gadiem

Bērnu grāmatu izdevniecība “Liels un mazs” laidusi klajā Marta Pujāta dzejoļu krājumu “Zenīts” ar Rūtas Briedes ilustrācijām. Grāmata adresēta pamatskolas vecuma bērniem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dzejnieks Marts Pujāts reiz mācījās Rīgas Doma kora skolā un dziedāja slavenajā zēnu korī, bet ilustratore Rūta Briede tolaik bija audzēkne Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā. Dzīvo skolas sajūtu dzejniekam un māksliniecei izdevies saķert aiz astes un nepazaudēt. Marta klasesbiedrs Jānis Šipkēvics dzejoļus pārvērta muzikālā izrādē “Zenīts”. Grāmatā nodrukāts arī kvadrātkods, kas aizved uz platformu “Spotify.com”, lai lasītāji varētu arī noklausīties uzveduma “Zenīts” ieskaņojumu.

Marta Pujāta dzejoļu krājums ir emocionāls vēstījums par skolas gados pieredzēto, atgriešanās 90.gadu Rīgas Doma kora skolas mācību klasēs un gaiteņos, kur zēni brauc liftā, raksta diktātus, spēlē “Super Mario” un sapņo par jaunām “botām”. Leģendārā zēnu kora puikas, kuru ikdiena cieši savijusies ar mūziku, kuriem diktāts nozīmē ne tikai latviešu valodas, bet arī solfedžo stundas, gluži tāpat kā citi viņu vienaudži, ir augoši, dauzonīgi un jūtīgi bērni, un šo dzīvo skolas sajūtu izdevies precīzi un emocionāli fiksēt dzejniekam. Dzejoļos savijas 90.gadu reālijas, saglabātas subjektīvas bērnības iztēles ainas, arī ārpus klases un brīvdienu piedzīvojumi, neatkārtojamās skolas gadu draudzības klātbūtne un, protams, pieaugušā dzejnieka prasme to visu ietvert dzejas tēlos. Marta Pujāta dzejoļiem piemīt īpaša muzikalitāte, muzikāli argumentēta brīvība un neparedzamība.

Marts Pujāts (1982), kurš jau ilgāku laiku pazīstams un augsti novērtēts kā oriģināls dzejnieks ar individuālu, pārsteidzošu stilu, bērnu literatūrā debitēja ar dzejoļu krājumu “Ej nu ej” (2020) un par to 2021. gadā saņēma gan Latvijas literatūras gada balvu bērnu literatūras nominācijā, gan Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dzejoļu cikls “Zenīts” tapis sadarbībā ar viņa Doma kora skolas klasesbiedru Jāni Šipkēvicu, kurš komponējis dziesmu ciklu un veidojis muzikālu izrādi bērniem sadarbībā ar LNSO (režisors Viesturs Meikšāns, scenogrāfe Rūta Briede). Tajā skolas zēnu lomās iejutās pašreizējie Doma kora skolas audzēkņi. Izrāde lika smaidīt, izjust pārgalvīgu prieku un dāvināja spilgta piedzīvojuma sajūtu. “Zenīts” tika nominēts balvai “Kilograms kultūras” kategorijā “Gada pārsteigums” un “Lielajai mūzikas balvai 2017” kā “Gada uzvedums”. Rūta Briede grāmatas ilustrācijas veidojusi, balstoties uz kopīgo pieredzi izrādes “Zenīts” scenogrāfijas tapšanā, savienojot to ar savu izcilo profesionalitāti grāmatu ilustrācijā un dizainā un atrodot tieši grāmatai kā medijam atbilstošu mākslas valodu.

Grāmatas izdošanu atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds.

Atbildi pareizi…

… un, iespējams, saņemsi Marta Pujāta dzejas grāmatu bērniem “Zenīts”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

1. Kur dzimis dzejnieks Marts Pujāts?

a) Ikšķilē,

b) Ogrē,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

c) Salaspilī.

2. Cik gadu bija Martam Pujātam, kad viņš sāka rakstīt dzeju?

a) 14 gadu,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

b) 15 gadu,

c) 16 gadu.

3. Kā sauc Marta Pujāta grāmatu, pēc kuras motīviem ir uzvesta kameropera bērniem?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

a) “Tu nāc un ej”,

b) “Ej nu ej”,

c) “Nāc un ej”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sūti atbildes līdz 16.oktobrim uz e-pastu info@dzirkstele.lvar norādi “Konkursam “Zenīts” vai īsziņā uz tālruni 26415659, norādot vārdu, uzvārdu un tālruņa numuru!

Konkursa atbildes

4.oktobrī laikrakstā “Dzirkstele” izsludinātā konkursa atbildes: 1. b) vārds “ducele” nozīmē – divriči; 2. 1) Arnis Veibārdis pametis darbu uzņēmumos “Rīgas vīni” un “Rīgas alus”; 3. c) Andris Alviķis un Arnis Veibārdis savulaik muzicējuši ansamblī “Zvaigznīte”. Ielūgumu uz “Duceles” koncertu, kas Gulbenes kultūras centrā notiks 21.oktobrī pulksten 18.30, saņems Mirdza Ankupa. Ielūgumu var saņemt redakcijā.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.