Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

KONKURSS: Ilustrēts ieskats Mika Zvirbuļa un viņa laikabiedru atmiņās

Izdevniecība “Latvijas mediji” laidusi klajā latviešu kinorežisores Brigitas Eglītes grāmatu par latviešu kinooperatoru, Lielā Kristapa balvas ieguvēju un Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku Miku Zvirbuli “Esmu mierīgs kā pielādēts lielgabals. Miks Zvirbulis”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latviešu kinooperators Miks Zvirbulis (1937) ir piedalījies vairāk nekā 38 latviešu filmu tapšanā. No 1960. līdz 1990.gadam strādājis Rīgas kinostudijā par operatoru, vēlāk darbojies televīzijā un dokumentālā kino jomā. Latvijas Filmu operatoru ģildes biedrs un Latvijas Kinematogrāfistu savienības biedrs, Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks (2020). Ieguvis “Lielā Kristapa” balvu (2015) par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā.

“Miks gluži kā krietnais kareivis Šveiks zināja stāstīt par līdzīgiem notikumiem kaimiņu miestos, krodziņos un obligātā karadienesta laikā. Ja Hašeka romāna krietnā kareivja priekšniekus tas darīja vai trakus, tad man Mika pieminētie gadījumi bija zelta tīrradņi, ko pārkausēju mākslas tēlos,” sacījis režisors Jānis Streičs.

Grāmata ir aizraujošs un bagātīgi ilustrēts ieskats Mika Zvirbuļa un viņa laikabiedru atmiņās par kopīgi pavadītajiem un radošajiem darba gadiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izdevumu veidojusi režisore Brigita Eglīte, kura absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas valsts konservatorijas Kultūras un mākslas zinātņu fakultāti (1978), vēlāk ieguvusi režisora maģistra grādu. Pēc augstskolas pabeigšanas strādājusi Rīgas Kinostudijā, kur veidojusi dokumentālās filmas un kinožurnālus “Latvijas Hronika”, “Māksla”, arī inscenēti – dokumentālo filmu ciklu “Latvju pūrs pielocīts”, kas vēsta par četru Latvijas novadu vēsturiskajām tradīcijām un tautas tērpiem. Veidojusi portretfilmas, filmas par vēsturi, medicīnu, mākslu (tajā skaitā – arī par Valmieras cietumu), bijusi vairāku TV raidījumu un TV filmu režisore. Režisores filmas saņēmušas augstus apbalvojumus un bijušas nominētas gan Latvijā, gan ārpus tās.

Autores radošajā biogrāfijā ir arī daudzas publikācijas, kurās ietrenētā roka un trāpīgā tekstu izvēle noteikti devusi drosmi un iedvesmu īstenot ideju par Mika Zvirbuļa aizraujošā dzīvesgājuma iemūžināšanu. Šīs grāmatas ideja radusies, pazīstot operatoru no Rīgas Kinostudijas darba perioda un ievērojot viņa uzteicamās prasmes saistoši atstāstīt pieredzēto, izdzīvoto un novēroto.

Grāmata izdota ar Rīgas Kino muzeja un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atbildi pareizi…

… un, iespējams, saņemsi grāmatu “Esmu mierīgs kā pielādēts lielgabals. Miks Zvirbulis”.

1. Kopš kura gada Miks Zvirbulis ir Latvijas Filmu operatoru ģildes biedrs?

a) no 1992.gada,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

b) no 1994.gada,

c) no 1996.gada.

2. Kurā filmā operatora darbs Mikam Zvirbulim bija diplomdarbs, beidzot Vissavienības Valsts Kinematogrāfijas institūta operatoru fakultāti Maskavā?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

a) “Salacgrīva”,

b) “Kārkli pelēkie zied”,

c) “Diena bez vakara”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

3. Kas pēc profesijas bija Mika Zvirbuļa tēvs?

a) tēlnieks,

b) ārsts,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

c) skolotājs.

Sūti atbildes līdz 22.janvārim uz e-pastu info@dzirkstele.lvar norādi “Konkursam” vai īsziņā uz tālruni 26415659, norādot vārdu, uzvārdu un tālruņa numuru!

Konkursa atbildes

3.janvārī laikrakstā “Dzirkstele” izsludinātā konkursa atbildes: 1. c) Litenes muižas kungu nams celts 1817.-1818.gadā; 2. b) Litenes muižas ēkā skolu ierīkoja 1925.gadā; 3. c) Litenes muižas kungu nams ugunsgrēku piedzīvoja 1979.gadā. Iespēju apmeklēt 14.janvārī Litenes muižas kungu namu bez maksas saņēma Anna Maļiņina.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.