Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

KONKURSS: Nepaklausīgais vectēvs

Foto: Pārsla Konrāde.

Izdevniecībā “Liels un mazs” klajā nākusi Rebekas Lukošus grāmata bērniem “Nepaklausīgais vectēvs”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rebeka Lukošus, kas lasītājiem līdz šim zināma galvenokārt kā ilustratore, šajā grāmatā piedāvā pašas radītu stāstu – bilžu grāmatas pamatā ir mākslinieces ideja, kurai ar redaktores un literārās konsultantes roku tekstā pārtapt palīdzējusi Inese Zandere. Grāmata veltīta Lukošus vectēvam Antonam, kurš bija autores iedvesmas avots un grāmatas galvenā varoņa prototips. 

Grāmatas notikumi norisinās vienas dienas ietvaros – un tā ir svarīga diena grāmatas varoņa dzīvē, viņa 80 gadu dzimšanas diena. Bērniem raksturīgais sapnis – man paliks 18, kļūšu pilngadīgs, darīšu, ko gribēšu, man vairs nebūs jāklausa vecāki, šeit ar labsirdīgu ironiju pārcelts uz vecā vīra dzīvi. Viņš visu mūžu dzīvojis “tā, kā vajag” – tā, kā par pareizu uzskata citi, bērnībā vecāki, vēlāk – sieva, meitas, tagad – mazbērni, bijis paklausīgs.

Bez liekas didaktikas, ar gaišu humora izjūtu Rebeka Lukošus ļauj vectēvam izrauties no rutīnas un kļūt nepaklausīgam, izbaudīt visus “aizliegtos augļus” – doties, kur deguns rāda, atkal sēsties pie mašīnas stūres, soļot gar jūru, netaupot veselību un neatpūšoties uz soliņiem, našķoties ar neveselīgu ēdienu, nokrāsot melnus savus sirmos matus. Tikpat dabiski no šīs brīvības izaug arī ilgošanās pēc tuvajiem cilvēkiem – draugiem un ģimenes, bez kuriem nepaklausības prieki zaudē savu valdzinājumu. Jubilārs atgriežas mājās, kur, izrādās, neviens negaida viņu ar pārmetumiem un pamācībām, bet gan ar prieku un dzimšanas dienas torti.  

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Paklausība un nepaklausība ir psiholoģiski komplicēta tēma, kas iet cauri visiem bērna attīstības posmiem un turpinās pieauguša cilvēka dzīvē. Visos vecumos cilvēku attiecībās jālīdzsvaro šī patstāvības, neatkarības un savstarpējās saskaņošanās, pielāgošanās deva. Bērni stāstu bez grūtībām spēs attiecināt uz sevi, taču viņu acu priekšā nerēgosies tieši pret viņiem pavērsts, pamācoši pacelts pirksts, viņi domās par sevi, domājot par vectēvu un vienlaikus izjūtot arī empātiju un solidaritāti starp paaudzēm.

Grāmatas izdošanu atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds mērķprogrammā “Kultūrelpa”.

Foto: Pārsla Konrāde.

Atbildi pareizi…

… un, iespējams, laimēsi Rebekas Lukošus grāmatu bērniem “Nepaklausīgais vectēvs”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

1. Kā sauc pirmo Rebekas Lukošus ilustrēto grāmatu?

a) “Mīļā radiniece”,

b) “Augstprātīgā radiniece”,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

c) “Iedomīgā radiniece”.

2. sauc pirmo komiksu, ko Rebeka Lukošus zīmēja žurnālam “Kuš!”?

a) “Oops”,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

b) “Ups”,

c) “Hops”.

3. Kā sauc Rebekas Lukošus izstādi, kas veltīta sešroku sievietes tēlam jeb zirnekļsievietei?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

a) “Upsī”,

b) “Hopsā”,

c) “Heijā”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sūti atbildes līdz 16.janvārim uz e-pastu “laime@dzirkstele.lv” vai īsziņā uz tālruni 26415659, norādot vārdu un uzvārdu!

Konkursa atbildes

4.janvārī laikrakstā “Dzirkstele” izsludinātā konkursa atbildes: 1. b) aromāts “Rīgas ceriņi” radās 1952.gadā; 2. a) smaržām pievienoja kanēļa aromātu; 3. c) “Dzintars” izlaida 500 flakoniņus. Kosmētikas zīmola “Dzintars” dāvanu komplektu laimējusi Dina Paveļčuka. Balvu var saņemt redakcijā.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.