Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

KONKURSS: Romāns par čehu mākslinieka dzīvi un darbu

Izdevniecībā “Latvijas mediji” iznācis čehu rakstnieka Františeka Kožīka romāns “Pa mīlestības ceļu” par čehu mākslinieka Josefa Mānesa dzīvi un darbu. Autobiogrāfiskajā romānā rakstnieks ieskicē izcilā čehu gleznotāja, savas zemes patriota Josefa Mānesa dzīves un radošā darba gaitas, sākot ar bezrūpīgo bērnību līdz pat dzīves pēdējiem mirkļiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Josefs Māness (1820–1871) ir talantīgākais ievērojamās Prāgas mākslinieku Mānesu dzimtas pārstāvis, kuram savas čehiskās pārliecības dēļ bijis jādzīvo trūkumā, jāpacieš Austroungārijas impērijas varas tieksme Čehiju vāciskot un iznīcināt gan tās nacionālo mākslu, gan kultūru.
Josefam Mānesam, kas ir nelokāms savas tautas un Dzimtenes skaistuma apbrīnotājs, jāatsakās no mākslinieka cienīgas dzīves apstākļiem, no atzinības un no tiesībām dibināt ģimeni. Gleznotājs paliek uzticīgs ideāliem, savam zīmulim un otai, visu mūžu izvēloties un ejot tikai vienu bezkompromisu ceļu – mīlestības ceļu.

“Katrs, kurš kaut reizi ir ciemojies Čehijas galvaspilsētā Prāgā, ir bijis uz slavenā Kārļa tilta, priecājoties par Prāgas Hradu, Mala Stranas, vecpilsētas, Nacionālā teātra, rāmā Vltavas plūduma neatkārtojamajiem skatiem. Paveroties no Kārļa tilta pa upes tecējumu lejup, ieraugām nākamo Prāgas tiltu, bet ne katrs zina, ka šo tiltu sauc par Mānesa tiltu. Tas ir nodēvēts ievērojamā čehu gleznotāja Josefa Mānesa vārdā. Tilta galā, blakus Prāgas koncertzālei “Rudolfinum” un Prāgas Kārļa universitātes Filozofijas fakultātei, lepni slejas arī viņa piemineklis. Un turpat netālu Vecpilsētas laukumā ir slavenais Prāgas “orlojs” (astronomiskais pulkstenis čehu valodā), kura gadalaiku panno ir Josefa Mānesa darbs,” raksta Halina Lapiņa, kas tulkojusi grāmatu no čehu valodas.

Atbildi pareizi…

… un iespējams saņemsi Františeka Kožīka romānu “Pa mīlestības ceļu”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

1. 1987.gadā iznāca Františeka Kožīka romāns par Čehijas karali. Kā sauc šo karali?

a) Kārlis IV,

b) Vāclavs IV,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

c) Lajošs II.

2. Kurā gadsimtā radīts Prāgas “orlojs”?

a) 14.gadsimtā,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

b) 15.gadsimtā,

c) 16.gadsimtā.

3. Kad Prāgā dibināta tēlotājas mākslas pārstāvju biedrība “Māness”?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

a) 1885.gadā,

b) 1886.gadā,

c) 1887.gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sūti atbildes līdz 2.aprīlim uz e-pastu info@dzirkstele.lvar norādi “Konkursam” vai īsziņā uz tālruni 26415659, norādot vārdu, uzvārdu un tālruņa numuru!

Konkursa atbildes

21.martā laikrakstā “Dzirkstele” izsludinātā konkursa atbildes: 1. a) Ingrīda Bērziņa dzimusi Druvienā; 2. a) grāmatas māksliniece ir Evelīna Priedīte; b) grāmatas “Runcis Picis” galvenais varonis ir Ingrīdas Bērziņas kaķis. Ingrīdas Bērziņas grāmatu bērniem “Vistu saimes noslēpums” saņems Dace Lubāne. Grāmatu var izņemt redakcijā mēneša laikā.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.