Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Leģendārajā klubā “Kursa” Liepājā ar karstu ballīti un nakts koncertu svinēs koncertdārza “Pūt, vējiņi!” atklāšanu

“The Hobos” un Ralfs Eilands. Foto: Agnese Tauriņa.

Ja nu maija beigās esi ieplānojis apceļot Liepāju, tad noteikt 27.maija vakarā jāapmeklē divas pagājušā gadsimta nogalē nozīmīgas kultūrvietas, kuras atdzimušas no jauna Liepājas Jūrmalas parkā – atjaunotā koncertestrāde “Pūt, vējiņi!” un leģendārāko ballīšu norises vieta – klubs “Kursa”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Klubs “Kursa” atrodas unikālā vietā – pašā jūras krastā un 60.gadu beigās atklāts reiz varenā zvejnieku kolhoza “Boļševiks” paspārnē. Ēka ir viens no spilgtākajiem padomju modernisma arhitektūras piemēriem, kas līdz šim brīdim saglabājusi autentisko, unikālo iekārtojumu un garu. Vārdi “varena un vērienīga” raksturo ne tikai Latvijā reiz bagātāko zvejas saimniecību “Boļševiks”, bet arī šim vakaram izvēlēto muzikālo programmu un mākslinieku sastāvu. Nakts gaitā uz skatuves kāps tādi roka un popmūzikas smagsvari kā Ainars Virga, Zigfrīds Muktupāvels, Andris Ērglis, “Uldis Marhilēvičs&draugi”. Atmiņu stāstos ar vakara viesiem dalīsies Latvijas mūzikas “enciklopēdija”, radio personība un ar Liepāju cieši saistītais Jānis Šipkēvics seniors.

Viens no vakara gaidītākajiem notikumiem būs grupas “The Hobos” atgriešanās pie klausītājiem kopā ar vienmēr enerģisko solistu Ralfu Eilandu.

Jau no pulksten 22.00 laika gara noskaņas kultūras namā radīs vinila plašu meistari, kuri savu aktīvo darbību sākuši 80.gados — producents un TV seja DJ Eduards Švāns un viena no ekstravagantākajām personībām Latvijas mūzikā — DJ Roberts Gobziņš ar “Purva āzi”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
“Carnival Youth”. Publicitātes foto.

Pusnaktī dzīvās mūzikas sadaļu atklās “Carnival Youth”. Grupa savā mūzikā apvieno melodiskumu un jauneklīgu melanholiju ar alternatīvā roka un indī mūzikas enerģiju. 10 gadu laikā apvienība ir izdevusi sešus albumu, pēdējos divus gadus pavadot latviešu kino mūzikas koncertprogrammas “Naivais ku-kū” paspārnē. Šogad “Carnival Youth” atgriežas pie oriģinālmūzikas un pašlaik aktīvi veido muzikālo materiālu jaunai programmai. Biļetes uz pasākumu nopērkamas interneta vietnē “www.aula.lv”.

Zigfrīds Muktupāvels. Foto: Valters Pelns

Zigfrīds Muktupāvels atmiņu ceļos

Pasākumā, kas sestdien satricinās Liepāju, piedalīsies viens no harismātiskākajiem mūziķiem Zigfrīds Muktupāvels. Tā viņam būs arī savdabīga atgriešanās pagātnē, jo tur savulaik izdziedāts un izspēlēts ne viens vien koncerts. Kad būs beidzies koncerts estrādē “Pūt, vējiņi!”, svinības turpināsies klubā “Kursa”. Pirms gandrīz 40 gadiem tas bija kolhoza ”Boļševiks” kultūras nams un vārda tiešajā nozīmē pusgada garumā bija arī mūziķa mājas.

– Vai atceraties pirmo uzstāšanos koncertestrādē “Pūt, vējiņi!” un klubā “Kursa”?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Kad mācījos Liepājas mūzikas skolā, spēlēju Liepājas simfoniskajā orķestrī. Ar to 1985.gadā pirmo reizi koncertēju estrādē “Pūt, vējiņi!”. Bet par ”Kursu” gan neatceros. Droši vien tas bija kopā ar grupu “Neptūns”.

– Zinot, ka būs jāuzstājas tik leģendārās vietās, kas saistītas ar jūsu jaunību, kas vairāk virmo – nostalģija vai atkalredzēšanās prieks?

– Es sentimentam neļaujos, jo man būs jāvada pasākums koncertestrādē, tāpēc man jādomā, ko darīšu un kā darīšu. Kad viss būs aiz muguras, varbūt tad atļaušos nostalģiskām pārdomām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Kluba 8.istabiņa ir viena no jūsu jaunības dzīvesvietas adresēm. Kā kļuvāt par kluba pastāvīgo iemītnieku?

– Pēc skolas beigšanas mani norīkoja darbā par mūziķi “Neptūnā”. Tā kā nebija kur dzīvot, aptuveni pusgadu mitu šajā istabiņā. Gulēju uz muzikantu plaukta. Man gan bija aizvilkti priekšā aizkariņi, lai es netraucētu cilvēkiem, kas pārvietojās caur šo telpu uz kolhoza dokumentu arhīvu.

– Nakts, tumsa, klusums. Un pēkšņi milzīgajā zālē sāk skanēt mūzika. Cilvēks, kurš nezinātu, ka te naktsmājas ir mūziķim, droši vien nodomātu, ka tas ir kluba spoks. Vai bieži tajā pārtapāt?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Te gan jāpiebilst, ka neviens svešs cilvēks šajā ēkā nevarēja iekļūt. Klubs bija apsargājams objekts. Jā, naktīs, kad nenāca miegs, kāpu uz skatuves un spēlēju klavieres. Un, protams, sapņoju lielus sapņus. Par repertuāru gan neprasiet, to neatceros (smejas).

– Savulaik Liepājā aizsākās arī zvejnieku kolhozu estrādes orķestru un vokāli instrumentālo ansambļu festivāls “Jūras pērle”, kas uz toreizējā “Boļševika” kluba skatuves gandrīz 20 gadu garumā pulcēja daudzus pazīstamus un populārus Latvijas mūziķus. Vai esat piedalījies kādā no šiem festivāliem?

– Nē. Tikai vienreiz biju skatītājs no malas. Faktiski, kad darbojos Liepājā, bija jau šī festivāla noriets.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Dažkārt viena vai otra vieta saistās ar kādu it kā nenozīmīgu sīkumu, kuru atceroties vēl pēc gadiem raisās smaids. Tāds klubā “Kursa” bija gāzēto dzērienu automāts, no kura varēja veldzēties par brīvu. Vai bieži to izmantojāt?

– Kad dzīvoju, katru dienu, protams. Cik man zināms, tas bija vienīgais gāzētā ūdens aparāts bez maksas. Nospied tik pogu, un ūdens ielīst glāzē. Dažās dzīves situācijās tas ir ļoti svarīgi.

– Vai no Liepājas laika prātā palicis arī kāds smieklīgs gadījums?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– (Smejas). Protams. Tos gan publiskot varēs 50 gadus pēc manas nāves.

– Pabeidziet teikumu: “27.maijā visiem jādodas uz koncertdārza “Pūt, vējiņi!” atklāšanas svinībām klubā “Kursa” tāpēc, ka…”

– … te valdīs brīva atmosfēra, te satiksies mūziķi, kas nav tikušies gadu desmitiem, te viss notiks radikāli pretējā virzienā, bijušajiem kluba apmeklētajiem tas būs kā jaunas dzīves sākums, bet tiem, kas šeit būs pirmo reizi, tas būs pārsteigumiem un atklājumiem bagāts vakars.

– Ko klausītājiem piedāvāsiet sestdienas koncertā?

– Man nav sastādīta īpaša programma, ko dziedāšu. Kad būs beidzies lielais koncerts – kas būs, tas būs. Vadīšos pēc izjūtām.

– Ko Zigfrīds Muktupāvels dara, kad nespēlē koncertos un nevada pasākumus?

– Veidoju radioraidījumus par kultūras procesiem Latvijā un pasaulē “Kultūras Rondo”.

– Pirms diviem gadiem atdzima izrāde “Kaupēn, mans mīļais!”. Vai paredzētas kāda izrāde arī vasaras sezonā?

– 12.augustā Siguldas estrādē. Tā būs pēdējā izrāde, kurā spēlēšu Dzejnieka lomu.

Zigfrīds Muktupāvels 27.maijā būs viens no kluba ”Kursa” viesiem.

– Ināra Sudare

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.