Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Leģendu naktī Stāmerienas pilī – “Koraļļu pils sākotne”

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Jau vienpadsmito reizi 29.oktobrī notiks tradicionālais un ikgadējais Latvijas Piļu un muižu asociācijas organizētais pasākums “Leģendu nakts 2022”. Šogad pasākuma tēma – brīnumi un maģija un zinātnes atklājumi. Stāmerienas pils šajā dienā aicina uz pasākumu “Koraļļu pils sākotne”. Būs stāsti, filma, īpaša noskaņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iespējams, ka Koraļļu pils mistērija sākas Stāmerienā. 1887.gada 10.augustā Stāmerienas pagasta “Namsadu” mājās rentnieka Andreja Liedskalniņa un Mīnes ģimenē dzimst piektais dēls Edvards. Stāmerienas pamatskolā Edvards pabeidz četras klases. Tā paliek arī viņa vienīgā oficiālā izglītība. Runā, ka Edvards pamet Latviju nelaimīgas mīlestības dēļ, kur viņa 16 gadus vecā iecerētā Hermīne kāzu dienā neatnāk pie altāra, tomēr, iespējams, ka patiesais iemesls Edvarda bēgšanai ir izvairīšanās no “melnās sotņas” par Stāmerienas pils dedzināšanu. Koraļļu pils būvniecības mistērija vēl joprojām ir neskaidra, jo līdz šai dienai nav zināms, kā viņš spēja izcirst un pārvietot desmitiem tonnu smagas koraļļu figūras.

Atzīmējot Edvarda Liedskalniņa 135. dzimšanas dienu, “Leģendu naktī” Stāmerienas pilī īpašā pils atmosfērā un noskaņā būs iespēja izzināt Koraļļu pils noslēpumus, ko vēstīs grāmatas “Koraļļu pils” autors Andris Stavro, kurš būs ieradies uz šo pasākumu.

Savukārt sarunās un pārdomās par to, kas notika vai nenotika Stāmerienā 1905. un 1906.gadā un kas kopīgs Stāmerienas muižas krogā dzimušajai Zemgaliešu Birutai ar Gata Šmita filmu “1906” šķetinās pats filmas režisors.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pils vadītāja Edīte Siļķēna “Dzirkstelei” stāsta, ka tie, kas atnāks uz “Leģendu nakti”, paši varēs izvēlēties, vai skatās vakara gaismās pili, klausās par Edvardu Liedskalniņu vai uzzina kaut ko jaunu no Andra Stavro. Būs arī kinoseanss. “Tas viss notiks paralēli, un tā ir katra izvēle, ko skatīties, baudīt vai izzināt,” saka E.Siļķēna.

Šajā vakarā arī Jaungulbenē notiks pasākumi. Daina Ozola, kura ir Jaungulbenes vēsturiskā namiņa saimniece, stāsta, ka būs orientēšanās pa Jaungulbenes pils parku, karsta kafija un leģendas par slepeno eju, torni, baroneses kapliču.

  • Inita Savicka

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.