Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Profesionālo mākslinieču vadībā Gulbenes novada rokdarbnieces uzbūrušas “Zvaigžņu sietu”

KUR satiekas sadraudzībā, čaklumā un prasmju pilnveidē profesionālās mākslinieces un amatieres. Kopīgais veikums ir šis gobelēns, kas papildinājis Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja krājumu.
Foto: Gatis Bogdanovs

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā šobrīd ir iespēja apskatīt gobelēnu “Zvaigžņu siets”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tas šobrīd atrodas pagaidu vietā. Kur tas vēlāk tiks novietots tā, lai būtu redzams visā krāšņumā, vēl nav izlemts, taču skaidrs, ka šis gobelēns ir un būs muzeja krājumā, “Dzirkstelei” sacīja muzeja projektu vadītāja Ilze Vanaga.

Audekls ir tapis muzeja Klētī, un tā veidošana ir viena no aktivitātēm regulāri Gulbenē noritošajā starptautiskajā mākslas festivālā “Divi Jūliji”. Pamatā ir unikāls tekstilmākslinieces Ievas Krūmiņas dizains ar zvaigžņu motīviem.

Gobelēns tapa ziemeļnieku tehnikā vertikālos aužamajos stāvos, “Dzirkstelei” skaidroja māksliniece Inese Jakobi, kura arī piedalījās šajā procesā. Šis ir ne tikai mākslas darbs, tam ir arī praktisks pielietojums, viņa skaidroja. “Var likt gan uz grīdas, gan pie sienas,” teica māksliniece.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Zvaigžņu sieta” tapšana bija festivāla “Divi Jūliji” viena no radošajām darbnīcām-semināriem jau kopš 2022.gada, un piedalīties varēja katrs, kas gribēja, bet aizsākās darbs pie gobelēna jau 2021.gadā. Process noritēja ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu.

“ZVAIGŽŅU siets” tiek sagatavots noņemšanai no stellēm. Šo procesu vada profesionālas tekstilmākslinieces – meta autore Ieva Krūmiņa (no kreisās) un Inese Jakobi. FOTO: GATIS BOGDANOVS

“Trīs gadus tapis audekls, bet cik ātri ir pagājis šis laiks!” to dāmas pārsprieda, rosoties Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja Klētī pie gobelēna “Zvaigžņu siets”. Šķēres no mākslinieces I.Jakobi rokām ceļoja no vienas rokdarbnieces pie nākamās. Visas, kuras jelkad piedalījušās šā audekla tapšanā, tika aicinātas nogriezt ik pa centimetram dzīparu, lai atbrīvotu audumu no stellēm. Uz pēdējiem metriem izveidojās par griezēju konkurence. Atsaucībai bija prieka un svinīguma noskaņa. Pašas audējas savos viedtālruņos centās katra iegūt “selfiju” kopā ar stellēs vēl esošo “Zvaigžņu sietu”. Tad piesteidzās palīgā arī muzeja darbinieks Aigars Kalinks. Gobelēns tika izvilkts no stellēm.

“Čaklas audējas, paskatieties: “Zvaigžņu siets” ir tapis trīs metru garumā!” komentēja Gulbenes Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” vadītāja Biruta Akmentiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kāda cita kundze palaboja, ka gobelēna garums ir 3 metri un 20 centimetri, lai gan esot vēl jāpārmēra.

Kad “Zvaigžņu siets” tika iznests un izklāts dabā, Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja direktore Valda Dārgais izsaucās: “Debesis mūs vieno! Visas zvaigznītes! Cik skaisti!”

Gobelēnu satvērienā turēja gan profesionālās mākslinieces jeb autores, gan vietējās rokdarbnieces jeb darītājas – visas, kuras roku pielikušas katra dzīpariņa tapšanā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

B.Akmentiņa sacīja: “Tiešām tas ir tāds gada notikums!”

Smaidi un gandarījums rotāja dāmu sejas, kad V.Dārgais aicināja pacelt rokas visas, kuras piedalījušās gobelēna tapšanā.

Nākamais gobelēns, pie kura veidošanas varētu strādāt muzeja Klētī, varētu tapt Stāmerienas pilij, “Dzirkstelei” sacīja muzeja vadītāja. Viņa zināja teikt, ka pilī virs kamīna vēsturiski esot bijis gobelēns. “Atliek tikai uzrunāt mākslinieku, kas rada metu. Tāda ir iespēja, kamēr mākslas festivālā “Divi Jūliji” gūtās emocijas un sirds ir saviļņojumā,” viņa piebilda.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.

casibom giriş casibom casibom giriş casibom giriş casibom casibom giriş casibom casibom giriş casibom giriş bahsegel casibom casibom giriş