Stāmeriena ar savu pili un vietējo iedzīvotāju kopienas veidoto kultūrtelpu ir pieteikusies dalībai Vidzemes plānošanas reģiona realizētajā starptautiskajā projektā “Baltijas jūras reģiona kultūras pērles noturīgākām pilsētām un reģioniem (“BSR Cultural Pearls”)”, kur ir vairāki partneri no deviņām valstīm.
Par to deputātus 21.augustā izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē informēja Stāmerienas pils projektu vadītāja Anita Birzniece.
Runa ir par kultūrtelpas veidošanu
Šā projekta mērķis ir dot iespēju mazākām pilsētām un reģioniem. Sasniedzamais rezultāts ir “BSR Cultural Pearls” balva – tituls, ko piešķir pašvaldībām un reģioniem, kas cenšas stiprināt savu spēju strādāt ar kopienām, izmantojot kultūru, tādējādi palielinot sociālo noturību, dzīves kvalitāti un pievilcību, kā arī sekmējot vietas starptautisko atpazīstamību. Projekts tiek realizēts “Interreg” Baltijas jūras reģiona programmā 2020.-2027.gadam. Projekta kopējais budžets ir 3 863 116 eiro.
Tēma ir kultūra, sociālā noturība, kas stiprina vietējo kopienu. Runa ir par kultūrtelpas veidošanu, skaidroja A.Birzniece. Stāmerienā projekta norises vieta ir pils, kura ir pašvaldības aģentūras “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” struktūrvienība.
Pagājušajā gadā šajā starptautiskajā projektā noticis pirmais šāds konkurss un Latvijā titulu “BSR Cultural Pearls” ir ieguvusi Rūjiena. Šogad no Latvijas par šo titulu sacentīsies Smiltene, Cesvaine un Stāmeriena. Līdz oktobrim Stāmerienai ir jāizstrādā savs rīcības plāns, kuru gada beigās izvērtēs projekta starptautiskā komisija. Šis rīcības plāns būs jāīsteno 2025.gadā.
A.Birzniece teica – projekts dod iespēju dalībniekiem piedalīties dažādās mācībās par kultūras ietekmi un iet līdzi laikam, apzinot cilvēku kopienu ļoti būtisko nozīmi, lai veicinātu kopienu uzplaukums. Stāmeriena pēc tam savu pieredzi varēs nodot pārējiem novada pagastiem.
Izvēlēti sadarbības partneri
Šobrīd stāmerieši ir izveidojuši komandu ar pārstāvjiem no dažādām pašvaldības iestādēm, lai kopā strādātu pie idejām dalībai projektā. Projekta gaitā ir paredzēti izzinoši tīmekļa semināri angļu valodā. Stāmerienas pils kā sadarbības partneri projektā ir izvēlējusies Latvijas Kultūras akadēmiju, kā arī vietējās biedrības “Kapo”, “Taburete” un “Dēms”. Koncepcija ir pagātnes stāstu sadzirdēšana un pārnešana uz mūsdienām tā, lai šie stāsti būtu jēgpilni un saprotami.
A.Birzniece pastāstīja, ka dalība projektā un konkursā, pretendējot uz titulu, šobrīd neparedz nekādu līdzfinansējumu no pašvaldības. Projekts nodrošina Stāmerienai 5000 eiro piešķiršanu, kas tiks izmantoti sadarbībai ar Latvijas Kultūras akadēmiju. Kopīgs nodoms ir nākamgad organizēt Stāmerienas kādreizējā tehnikuma absolventu un pasniedzēju salidojumu.
“Tā varētu būt nākamā pētnieciskā tēma,” teica A.Birzniece, uzverot, ka bijušais tehnikums ir ļoti svarīgs vietējai kopienai.
Iecerēts, ka varētu organizēt paaudžu vakarus gan Stāmerienā, gan Kalnienā.
Reklāma