Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Stāmerienas pilī aicina ieraudzīt

Foto: no privātā arhīva.

11.februārī pulksten 14.00 Stāmerienas pilī tiks atklātas divas izstādes: “Ieraudzīt…” un “Uzticams”. Par Jāņa Gurtiņa fotogrāfiju izstādi “Uzticams” (kurators – Edžus Vējiņš) “Dzirkstele” jau rakstīja ŠEIT, savukārt izstādē “Ieraudzīt…” būs skatāmas Ailitas Brezinskas fotogrāfijas un Agritas Brenčas eļļas gleznas (kuratore – Sandra Dikmane).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ziedu un dabas ainavu noskaņām bagāto fotogrāfiju autore ir Ailita Brezinska, kuras mūžs nesen aprāvās dzīves pilnbriedā. Ailita bija Gulbenes novadā zināma gan kā talantīga floriste, ziedu salona “Kolāža” vadītāja, gan kā azartiska fotogrāfe, kura kadros iemūžināja ne tikai sabiedrībā notiekošus procesus, cilvēkus un kultūras notikumus, bet arī atmosfēras bagātus dabasskatus dažādos gadalaiku un gaismojumu mirkļos. Ailitai piemita spēja nemitīgi būt zinātkārai – mācīties, apgūt ko jaunu – tā pamatīgi, ar māksliniecisku piesitienu. Viņa bija savējā gan biedrības “Radošā apvienība Piektā māja” plenēros, fotostudijās, gan druvēniešu grozu pīšanas kursos, gan daudzās prestižās floristu darbnīcās. Viņas fotogrāfijas – tik niansēti piesātinātas, ar tik dziļu filozofiju – ka vienā rasas lāsē var ieraudzīt bezgalību! Tajās ir ritms, sirsnīga dinamika, pretmeti un mierinošs maigums, kas valdzina, aizkustina un saviļņo. Izstādē redzami arī viņas sirds mīlestība – ziedi, ko Ailita ne vien audzēja, kārtoja kompozīcijās, bet arī fotografēja, mēģinot uzminēt ziedēšanas brīnumu,” saka Stāmerienas pils vadītāja Edīte Siļķēna.

Zīmēšanas un gleznošanas kāre Agritai ir Dieva dāvana no bērnības un Stāmerienas pamatskolas zīmēšanas skolotāja Ilmāra Kora nopelns. Viņai vienmēr uz rakstāmgalda atradušies krāsaini zīmuļi, guaša un akvareļkrāsas. Dzīvei ritot savā gaitā, Agrita gleznošanu atsākusi, kad bērni jau izauguši, un tad viņas mākslinieciskās izjūtas klājās uz audekla ar eļļas krāsām.

“Gleznošanas pamatus apguvusi pie mākslinieces Ilvijas Žeigures (Juškevičas) un pašmācības ceļā. Agritas darbi ir skatījums uz tuvo un pierasto ainavu caur otas un savas dvēseles izjūtu. Ainavas gleznotas gan Stāmerienā, gan dažādās vietās; tas ir mudinājums apstāties un ieraudzīt – viss skaistais ir tepat – ap mums un mūsos. Viņa gleznojusi darbus arī novadnieces Ramonas Ruņģes dzejas grāmatai “Es ziedēšu!” (2022). Stāmerienas meitenes – māsas no Petrovu ģimenes trejmāsiņām. Abu māsu darbi bijuši redzami izstādēs arī Gulbenes novada bibliotēkā, Stāmerienas pilī un citur Gulbenes novadā. Ailitas “ieraudzīt” ir noslēdzies; saglabājies fotoalbumos, rāmjos, failos un sirds atmiņās. Agritas redzējums turpinās ieklāties audeklos un liks būt sirds redzīgiem,” saka E.Siļķēna.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.