Lai veicinātu sabiedrības informētību par tuvējās apkārtnes aptiekām, īpaši pirmssvētku laikā, un par zāļu pieejamību, Zāļu valsts aģentūra (Aģentūra) atgādina, ka tās tīmekļvietnē ir pieejama Aptieku karte un Zāļu reģistrs.
Zāļu nepieciešamības gadījumā ir iespējams ērti sazināties ar konkrēto aptieku, kura ir norādīta Aptieku kartē, lai, piemēram, uzzinātu par konkrētu zāļu pieejamību šajā aptiekā.
Aptieku karte – atrodi sev tuvāko aptieku
Aģentūras tīmekļvietnē ir pieejama “Aptieku karte”, kurā var ērti meklēt sev tuvāko aptieku.
Aptieku var meklēt pēc tās nosaukuma, pilsētas vai ielas nosaukuma vai pēc adreses.
Klikšķinot uz izvēlētās aptiekas, pieejama precīza aptiekas adrese, tālrunis un cita informācija.
Aptieku kartē ir iespējams iegūt informāciju arī par visām Latvijas diennakts aptiekām.
Tajā var arī meklēt, piemēram, tikai tās aptiekas, kuras strādā visu diennakti, aptiekas, kurās ir nopērkamas veterinārās zāles vai kuras izgatavo zāles uz vietas aptiekā.
Karti iespējams atvērt Aģentūras tīmekļvietnes sānā esošajā sadaļā “Aptieku karte”. Tajā ir informācija par visām Latvijas aptiekām. Aģentūra regulāri atjaunina Aptieku karti, tādēļ informācija tajā ir aktuāla un uzticama.
Zāļu reģistrs – pilnīga informācija par visām Latvijā reģistrētām zālēm un to pieejamību
Latvijā ir pieejams Zāļu reģistrs, kurā iekļauta oficiāla, aktuāla un visaptveroša informācija par Latvijā reģistrētām un izplatītām zālēm.
Reģistrā zāles var meklēt, ierakstot pilnu vai nepilnu zāļu vai aktīvās vielas nosaukumu (piemēram, paracetamol).
Pēc klikšķināšanas uz atrasto zāļu nosaukuma iegūsiet pilnīgu informāciju par tām – lietošanas instrukciju, informāciju, vai tās ir recepšu vai bezrecepšu zāles, vai zāles ir pieejamas Latvijas lieltirgotavās, maksimāli pieļaujamo zāļu cenu aptiekās un citu informāciju. Zaļš pieejamības simbols pie konkrētām zālēm nozīmē, ka tās ir pieejamas zāļu noliktavās jeb vairumtirdzniecībā un aptiekai ir iespējams tās pasūtīt.
Zāļu reģistrā pieejamā informācija par zāļu pieejamību atspoguļo to pieejamību vairumtirdzniecības līmenī jeb zāļu noliktavās (t.i., pie kura zāļu vairumtirgotāja aptieka var zāles pasūtīt), nevis zāļu faktisko esamību aptiekās. Par konkrēto zāļu pieejamību aptiekās aicinām nepieciešamības gadījumā sazināties vai vērsties konkrētā aptiekā, tai skaitā to iespējams izdarīt, izmantojot Aptieku karti.
Reģistrā ir iespējams arī meklēt alternatīvas izvēlētajām zālēm, kā arī uzzināt, vai konkrētās zāles var lietot iedzīvotāji, kuri ir vecāki par 75 gadiem, vai konkrēto zāļu lietošanā sportā ir atļauta, vai zāles ir piemērotas bērniem līdz 18 gadu vecumam.
Zāļu reģistrā pie ikvienām zālēm ir redzama maksimāli pieļaujamā zāļu cena. Tas ir tādēļ, ka valsts ir ieviesusi noteikumus, paredzot zāļu* uzcenojuma griestus aptiekās un lieltirgotavās, ko neviens tirgotājs nedrīkst pārsniegt jeb noteikusi maksimāli pieļaujamo zāļu cenu aptiekā. Aptiekās zāļu cena var atšķirties, taču tā nedrīkst pārsniegt Zāļu reģistrā norādīto cenu. Ja rodas šaubas par zāļu cenu pamatotību, vai par pirkumu pieprasīta lielāka samaksa, jāziņo Veselības inspekcijai!
Vienlaikus aicinām pirms zāļu iegādes pajautāt farmaceitam aptiekā, vai konkrētām zālēm ir lētāka alternatīva.
Uztura bagātinātāju reģistru uztur Pārtikas un veterinārais dienests, tas ir pieejams šīs iestādes tīmekļvietnē.
__
*Kompensējamo zāļu sarakstā iekļauto zāļu cenu veidošanu valstī nosaka citi cenu veidošanas principi, ko piemēro Nacionālais veselības dienests.