SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” (DIO) rīcībā esošie dati liecina, ka iedzīvotāji aizvien neatpazīst vairākus produktus, kas iekļauti Latvijas depozīta sistēmā jau no tās pirmās darbības dienas – šobrīd salīdzinoši zemi atgriešanas rādītāji novērojami tādiem dzērienu veidiem kā smūtiji un bezalkoholiskie vīni, no kuriem pagaidām atgriež tikai 59 %.
Līdztekus no 2023. gada 1. janvāra depozīta sistēmā pievienojušies jauni iepakojumu veidi, un iedzīvotāji pārstrādei var nodot arī stipros kokteiļus un dzērienu sīrupus, kā arī visa veida alkoholiskos dzērienus, kas iepildīti PET pudelēs un skārdenēs. Tādēļ DIO aicina iedzīvotājus atsvaidzināt zināšanas par depozīta sistēmā nododamo iepakojumu klāstu un atgādina, kurus iepakojumus atstāt atkritumu konteineriem un kuriem rast jaunu pielietojumu, atgriežot tos depozīta punktos.
“Šogad tirgū plānots laist vairāk nekā 485 miljonus depozīta iepakojumu, no kuriem aptuveni 30 miljonus veidos jaunā tvēruma produkti. Jāsaka, ka pat visapzinīgākie depozīta sistēmas lietotāji mēdz kļūdīties un neatpazīst atsevišķus depozīta sistēmai piederīgos produktu iepakojumus, jo daļa no viņiem zemapziņā zina par lielo trio – alu, ūdeni un limonādēm, – bet pārējie dzērienu veidi tiek piemirsti vai paliek otrajā plānā. Taču depozīta sistēmas klāsts ir krietni plašāks par to, tāpēc iesaku vienmēr rūpīgi apskatīt produkta etiķeti un meklēt uz tās Latvijas depozīta zīmi, lai visi depozīta iepakojumi nonāktu otrreizējā pārstrādē,” komentē DIO valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.
Līdz ar depozīta sistēmas darbības uzsākšanu tā tika attiecināta uz dabā visbiežāk patērētajiem dzērienu iepakojumu veidiem, taču DIO vērš uzmanību, ka atbilstoši Ministru kabineta noteikumos Nr. 519 definētajam iepakojumu klāstam depozīta sistēmā ietilpst arī bezalkoholiskais vīns un smūtiji. “Daudzi iedzīvotāji aizvien nezina par iespēju depozīta punktos nodot bezalkoholiskā vīna iepakojumu, jo pudeles formas dēļ tas viņiem, visticamāk, neasociējas ar depozīta sistēmu. Tādēļ atgādinu, ka primāri vienmēr jāpievērš uzmanība dzēriena veidam un tikai tad pašam iepakojumam. Vienlaikus jāpiebilst, ka atbilstoši definētajam tvērumam alkoholiskā vīna un dzirkstošā vīna iepakojumi nav iekļauti depozīta sistēmā un tie jānodod esošajos atkritumu šķirošanas konteineros,” atgādina M.Stūrītis.
Gadījumā, ja māc šaubas, vai konkrētos iepakojumus var nodot depozīta sistēmā, pārbaudīt produkta piederību depozīta sistēmai var https://depozitapunkts.lv/ izvietotajā tvēruma tabulā vai svītrkodu pārbaudes rīkā.
Jauns gads nācis ar jaunām pārmaiņām – ja sākotnēji depozīta sistēmā varēja nodot tikai daļu alkoholisko kokteiļu, tadno šī gada 1. janvāra iedzīvotāji var atgriezt visus alkoholiskos kokteiļus neatkarīgi no to alkohola satura. Tas nozīmē, ka nu depozīta punktos var atgriezt tādus pieprasītus produktus, kā, piemēram, dzērienus “Dins”, “Latvijas Balzams”, “Black Balsam”, “Cēsu Džons”, “Cido” grupas “Lode”, “Cēsu 14 %” un citus kokteiļus. Tāpat iespējams nodot arī visu veidu alkoholiskos dzērienus, kas iepildīti PET pudelēs un skārdenēs, piemēram, plastmasas pudelē iepildītu degvīnu, brendiju vai vīnu, skārdenē iepildītu vīna dzērienu vai citus līdzīgus dzērienus. Vēl viens jaunums no 1. janvāra ir arīiespēja nodot sīrupu pudeles, kas paredzētas dažādu dzērienu pagatavošanai, piemēram, ogu un augļu sīrupi. Ņemot vērā sīrupu konsistenci, pirms nodošanas depozīta punktos pudeli ieteicams izskalot.
Gluži kā aizvadītajā gadā, kad depozīta sistēma uzsāka darbību, arī šogad jaunajam tvērumam noteikts pārejas periods. Tas nozīmē, ka līdz 30. jūnijam (ieskaitot) veikalos visā Latvijā vēl būs iespējams nopirkt jaunā tvēruma produkciju, piemēram, stipro alkoholisko kokteili, bez depozīta zīmes – par nemarķētajiem iepakojumiem 10 centu depozīta maksa no iedzīvotājiem netiks iekasēta un šādi iepakojumi būs jānodod esošajos atkritumu šķirošanas konteineros. Savukārt ar 1. jūliju visi jaunā tvēruma produkti tirdzniecības vietās būs ar Latvijas depozīta zīmi.
Aktuālā informācija par depozīta sistēmu pieejama mājaslapā www.depozitapunkts.lv, kā arī “Depozīta punkts” Facebook un Instagram kontos.