Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Eiropas Parlaments atbalsta ES pievienošanos Stambulas konvencijai

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Eiropas Parlamenta deputāti trešdien apstiprināja Eiropas Savienības pievienošanos Konvencijai par vardarbības pret sievietēm novēršanu un apkarošanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sešus gadus pēc Stambulas konvencijas parakstīšanas ES beidzot ratificēs šo pirmo juridiski saistošo starptautisko instrumentu vardarbības pret sievietēm un meitenēm novēršanai un apkarošanai. ES līdz šim vilcinājusies ar Stambulas konvencijas pilnu ratifikāciju, jo dažas dalībvalstis to atteicās darīt, par spīti Parlamenta vairākkārtīgiem aicinājumiem. Tomēr ES Tiesa 2021. gada 6. oktobrī atzina, ka Eiropas Savienība var ratificēt Stambulas konvenciju arī bez visu dalībvalstu piekrišanas.

Tiesa konstatēja, ka juridiskais pamats, lai ES varētu pievienoties konvencijai, ir kopīgie noteikumi par patvērumu, tiesu iestāžu sadarbība krimināllietās, kā arī ES iestāžu un valsts pārvaldes iestāžu pienākumi. Tādēļ trešdien Eiropas Parlamenta deputāti balsoja par piekrišanu divos atsevišķos balsojumos:

– ES iestāžu un valsts pārvaldes pienākumu jomā atļaujot pievienošanos ar 472 balsīm “par”, 62 “pret” un 73 “atturas”;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– tiesu iestāžu sadarbības krimināllietās, patvēruma un neizraidīšanas noteikumu jomā atļaujot pievienošanos ar 464 “par”, 81 “pret” un 45 atturoties.

Tomēr ES pievienošanās Stambulas konvencijai neatbrīvo dalībvalstis no pienākuma pašām ratificēt šo konvenciju, kā Eiropas Parlamenta deputāti to jau vairākkārt norādījuši, mudinot atlikušās sešas valstis – Bulgāriju, Čehiju, Ungāriju, Latviju, Lietuvu un Slovākiju – nekavējoties ratificēt konvenciju, lai tā varētu aizsargāt sievietes pilnā konvencijas darbības apjomā.

Padome tagad var turpināt darbu, lai pabeigtu ES pievienošanos konvencijai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm novēršanu un apkarošanu (“Stambulas konvencija”) ir pirmais starptautiskais dokuments, kurā juridiski definēta vardarbība pret sievietēm un izveidota visaptveroša tiesisku un politisku pasākumu sistēma, lai novērstu šādu vardarbību, atbalstītu upurus un sodītu vainīgos.

Komisija 2015. gada oktobrī pieņēma ceļvedi, kurā secināja, ka ES pievienošanās konvencijai radītu saskaņotu ES sistēmu vardarbības pret sievietēm apkarošanai, uzlabotu novēršanu un sniegtu labāku aizsardzību un atbalstu sievietēm un bērniem, kas cietuši no vardarbības, kā arī atsevišķām konkrētām sieviešu grupām.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.