Rudens klāt, naktis aukstas, bet odu joprojām daudz un tieši ap pulksten septiņiem vakarā tie dodas uzbrukumos.
Entomologs Voldemārs Spuņģis “Dzirkstelei” skaidro, ka mūsējie odi ir aukstumizturīgi. Tie pat ziemo, kad termometrs rāda zem nulles. Lai arī naktis ir vēsas, dienā tiem ir iespēja uzbrukt. Odi spēj lidot, jau sākot no plus 5 grādiem.
“Protams, lēni un nepārliecinoši. Ja ir plus 10 līdz 15 grādi, tad lēni, bet jau aktīvi. Augstākā temperatūrā tie jūtas komfortabli. Taču, ja temperatūra sasniedz plus 30 un ir sausums, tad tas var odiem būt nāvējoši tādēļ, ka to ķermenis zaudē ūdeni. Odi vispār ir vāji lidoņi, tāpēc tie biežāk uzbrūk vakaros, kad vējš pierimst. No vēja aizsargātā vietā, piemēram, mežā, tie ir aktīvi visu diennakti,” saka V.Spuņģis.
Viņš stāsta, ka visbiežāk sastopamais ir parastais dzēlējods “Culex pipiens”. “Tas ziemo kā pieaugušais un no mums atstāsies, kad diennakts vidējā temperatūra nokritīsies zem plus 10 grādiem. Un tas būs drīz. Ir vēl viena dzēlējodu suga – “Aedes cinereus”, ko es nosauktu par rudens dzēlējodu, jo tas lielākā skaitā ir tieši vasaras beigās. Šogad šai sugai labvēlīga sezona. Tie ir vieni no sīkākajiem odiem. Cilvēki ir ievērojuši, ka parādījušies sīki odi. Pie viena neaizmirsīsim, ka dzēlējodi ir apputeksnētāji, mūsu imunitātes stiprinātāji, kā arī putnu, sikspārņu, zirnekļu barība. Kāpuri ir filtrētāji un attīra ūdeni no aļģēm, baktērijām, sēnēm, organiskām daļiņām,” stāsta entomologs.