Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Interese par papildpensijas uzkrāšanu pensiju 3. līmenī turpina augt

Foto: “Pexels”-“Pixabay”.

2022. gadā pieauga Latvijas iedzīvotāju interese par dalību pensiju 3. līmeņa plānos – privāto pensiju plānu dalībnieku skaits pagājušā gada laikā palielinājās par 5,8 % jeb 20,9 tūkstošiem, sasniedzot gandrīz 400 tūkstošus dalībnieku. Par to informē Latvijas Banka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tomēr pēc Covid-19 pandēmijas radīto grūtību pārvarēšanas pasaules finanšu tirgi 2022. gadā saskārās ar jauniem izaicinājumiem, to galvenais ietekmējošais faktors ir ģeopolitiskā situācija reģionā – Krievijas sāktais karš Ukrainā un tā izraisītās negatīvās sekas makroekonomiskā kontekstā. Inflācija mazināja Latvijas iedzīvotāju pirktspēju un veicināja kritumu pensiju fondu dalībnieku veikto iemaksu apmērā – 2022. gadā pensiju 3. līmenī iemaksāti 100 miljoni eiro, kas ir par 9,7 % jeb 10,3 miljoniem eiro mazāk nekā gadu iepriekš.

Ieguldītāji mazāk izvēlējās veikt iemaksas sabalansētajos un konservatīvajos plānos (-30,1 % jeb par 17,6 milj. eiro mazāk nekā gadu iepriekš), savukārt aktīvajos plānos iemaksu apjoms auga par 15,1 % jeb 7,3 milj. eiro.

2022. gadā turpināja samazināties kopējās ieguldījumu pārvaldīšanas izmaksas no 0,9 % 2021. gadā līdz 0,8 % 2022. gadā, individuāliem plāniem administratīvo izdevumu un ieguldījumu pārvaldīšanas izdevumu attiecība pret vidējiem neto aktīviem bija robežās no 0,2 % līdz 1,7 %.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ģeopolitiskās situācijas izraisītās nenoteiktības iespaidā pērn tika novērota pastiprināta interese par iespēju izņemt pensiju 3. līmenī uzkrātos līdzekļus, sasniedzot 55 gadu vecumu. Kopā 2022. gadā pa daļām vai vienā maksājumā tika izmaksāti 61,4 milj. eiro.

2022. gada beigās Latvijā bija reģistrēti septiņi pensiju fondi, gada izskaņā tika noslēgts divu līdzvērtīgu pensiju plānu apvienošanas process, tādējādi kopējais administrējamo pensiju plānu apjoms samazinājās no 21 līdz 20 pensiju plāniem.

Papildu informācija – infografikā par pensiju 3. līmeņa un arī 2. līmeņa darbības rādītājiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.