Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Madars Lasmanis (LA) ir nolēmis atkāpties no amata, teikts masu medijiem izplatītajā paziņojumā.
Lasmanis šādu lēmumu pieņēmis, jo Jelgavas novada deputāti jau esot “vienojušies par jaunas koalīcijas izveidi un jauna mēra izvēli”.
Lasmanis par atkāpšanos paziņoja aptuveni stundu pirms Jelgavas novada domes sēdes, kurā bija paredzēts skatīt septiņu deputātu pieprasījumu atbrīvot viņu no amata.
Atsevišķi pašvaldības politiķi un amatpersonas pieprasīja vērtēt Lasmaņa rīcību, Budžeta komisijā līdztekus sēdes vadīšanai pievēršoties kādas sievietes kājām. Pašvaldības izpilddirektore Līga Lonerte (LZS) aicināja pašvaldības deputātus vērtēt, viņasprāt, ētikas dabas pārkāpumu domes priekšsēdētāja rīcībā, izsūtot viņiem video no komisijas 13.marta sēdes. Izpilddirektore deputātiem paudusi, ka, viņasprāt, Lasmaņa rīcībā ir saskatāmi būtiski pārkāpumi. Viņa pie deputātiem vērusies pēc administrācijas darbinieku celtās trauksmes.
Pieprasījumu parakstīja četri Latvijas Zemnieku savienības deputāti – domes priekšsēdētāja vietniece Ilze Vītola, Lolita Duge, Juris Lavenieks un Juris Razživins, un trīs no Latvijas Reģionu apvienības saraksta ievēlētie deputāti – Dainis Liepiņš, Vidmants Rinkuns un Dina Tauriņa.
Lasmanis trešdien izplatītajā paziņojumā skaidro, ka no domes vadītāja amata atkāpjoties, “lai nekavētu jaunā vadītāja ievēlēšanu un raitu pašvaldības darbu”.
Pēc Lasmaņa vārdiem, jaunās koalīcijas tapšanas pamatā esot vienošanās par pašvaldības centrālās pārvaldes un administrācijas reorganizāciju, ko līdz šim esot sabotējusi izpilddirektore Lonerte. Tāpat esot nolemts nodrošināt “kapitālsabiedrību darbības likumību”, kā izvērtēt Lonertes atbilstību ieņemamajam amatam. “Tie ir būtiski priekšnosacījumi novada turpmākai rīcībspējai un sekmīgai attīstībai,” uzskata Lasmanis.
Pašvaldības politiķis paziņojumā arī veltījis jaunus pārmetumus Lonertei, attiecībā par kuru viņš “uzskata par savu pienākumu informēt sabiedrību”, ka esot aizdomas par Lonertes “iespējamu noziedzīgu nodarījumu, papildus jau izskanējušajam par tīšiem, būtiskiem un sistemātiskiem pārkāpumiem pašvaldības izpilddirektores darbā, patvaļīgi, pārkāpjot pilnvaras, rīkojoties ar publisku mantu un pašvaldības finanšu līdzekļiem”, tāpēc viņš esot vērsies Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā un Valsts kontrolē.
Lasmanis uzskata, ka SIA “Zemgales veselības centrs” koncesijas līgums esot noslēgts pretlikumīgi, tas tīšuprāt neesot izbeigts un pašvaldībai piederošās kapitāldaļas nav pārņemtas domes valdījumā, tāpēc viņš lūdzis izmeklēšanas iestādes vērtēt, vai Lonertes rīcība esot “saistāma ar atbildību par iespējamu pašvaldības līdzekļu nekontrolētu izmantošanu un izšķērdēšanu ievērojamā apmērā”, jo pašvaldības izpilddirektors veic kapitāla daļu turētāja pārstāvja pienākumus kapitālsabiedrībās, kurās kapitāla daļu turētājs ir pašvaldība.
“Ar šodienas acīm skatoties, tā bija kļūda 2022.gadā izbeigt dienesta pārbaudi par Lonertes darbību ar maigāko iespējamo disciplinārsodu – piezīmi. Rīcība, kas no šīs personas sekoja – pašvaldības darba tīša, apzināta un mērķtiecīga kavēšana, tādējādi nodarot milzīgus zaudējumus un balansējot uz normatīvo aktu ievērošanas robežas,” vēršanos pret izpilddirektori turpinājis Lasmanis.
Savukārt vērtējot atbildību par paša neētisko rīcību pašvaldības Budžeta komisijas sēdē, Lasmanis izteicies, ka “ar labiem darbiem mēdz būt par maz”. “Protams, savā rīcībā ikvienam jāievēro arī ētikas standarti. Cilvēks, kurš strādā publiskā amatā, nedrīkst nonākt situācijā, ko var dažādi interpretēt,” atzinis reģionālais politiķis.
Lasmanis apgalvoja, ka ir atvainojies saviem tiešajiem kolēģiem pašvaldībā un partijas biedriem, bet ar pubilso paziņojumu vēloties “atvainoties arī sava novada iedzīvotājiem un plašākai sabiedrībai, kas radušās situācijas dēļ jebkādā veidā jutušies neērti vai aizskarti”. Vienlaikus viņš sola “pielikt visas pūles, lai atjaunotu savu iedragāto reputāciju un atgūtu uzticību”.