Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Latvijas Dabas fonds aicina seniorus atbalstīt Latvijas pļavu nākotni, vācot pļavas augu sēklas

Foto: “Pexels.com”.

Latvijas Dabas fonds (LDF) sadarbībā ar Latvijas Pensionāru federāciju (LPF) šovasar aicina Latvijas seniorus iesaistīties savvaļas augu sēklu vākšanā, lai ar tām bagātinātu pilsētu zālājus un atjaunotu dabiskās pļavas, tādējādi palīdzot nodrošināt Latvijas dabisko pļavu nākotni, aģentūru LETA informēja LDF komunikācijas vadītāja Liene Brizga-Kalniņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pagājušajā nedēļā LDF un LPF noslēdza sadarbības memorandu, tā iezīmējot kopdarba sākšanu un nozīmīgas Latvijas iedzīvotāju daļas iesaisti dabas saglabāšanā.

LDF akcijas koordinatore Rūta Sniedze-Kretalova norāda, ka liela daļa Latvijas senioru ir pieredzējuši siena laiku – pļauju, ārdīšanu, vākšanu. Tieši šī tradicionālā metode ir tas, kas palīdzēja saglabāties un izplatīties pļavu augiem. Mūsdienu saimniekošanas veids ir būtiski samazinājis dabisko pļavu teritorijas – 100 gadu laikā tās sarukušas no 30 % līdz 0,7 % Latvijas teritorijas.

Akcijas uzdevums būs ievākt Latvijā bieži sastopamu pļavas augu sēklas, izžāvēt tās un nosūtīt LDF, kas tās izmantos atjaunojamās dabisko pļavu teritorijās, kā arī pļavas augu piesējai pilsētas pļavās, tāpat organizēs meistarklases un citus ar pļavu saistītus pasākumus pensionāriem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Katrs akcijas dalībnieks saņems LDF pateicības balvu, savukārt aktīvākās senioru grupas tiks īpaši apbalvotas.

Jūnija vidū un jūlijā – pļavas augu ziedēšanas laikā – akcijas dalībniekiem būs jāizpēta tuvākās apkārtnes ceļmalas, grāvmalas, ūdeņu krastmalas un mežmalas, pašu vai tuvinieku īpašumā esošie zālāji un atmatas un, izmantojot augu noteicēju jāizvēlas, kuru augu sēklas vēlāk ievāks. Jūlijā, augustā un septembrī, sekojot sēklu vākšanas instrukcijai, būs jāveic iepriekš izvēlēto augu sēklu vākšana un žāvēšana, kā arī nogādāšana LDF.

Sniedze-Kretalova piebilst, ka seniori savas dzīves laikā ir piedzīvojuši to, kā samazinās dabiskās pļavas un to augu izplatība Latvijā – novērojuši, kā no ainavas izzūd bezdelīgactiņas, saulpurenes un naktsvijoles. Tā ir paaudze, kura daudzus savvaļas augus vēl zina, māk nosaukt vārdā un zina to pielietojumu. Tāpēc LDF aicina seniorus palīdzēt Latvijas dabas vērtību saglabāšanā, turklāt to varēs apvienot ar laika pavadīšanu svaigā gaisā un labā kompānijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LDF īpaši gaidīs pīpenes (margrietiņas), pļavas bitenes, gaiļbiksītes, dzirkstelītes, pļavas pulkstenītes, dažādu sugu āboliņu, zvaguļu, vanagzirņus dzelzeņu, madaru un citu biežāk sastopamo savvaļas augu sugu sēklas. Jāievēro, ka nedrīkst vākt savvaļas orhideju, tostarp naktsvijoles un dzegužpirkstītes, jumstiņu gladiolu, saulpureņu un citu reto augu sēklas.

Akcijā aicinātas piedalīties senioru un pensionāru biedrības, taču tai pievienoties var arī seniori, kas apvienojušies neformālā draugu vai ģimenes grupā. Lai piedalītos akcijā, līdz 6.jūnijam ir jāaizpilda pieteikuma forma “https://bit.ly/seniori_plavam” vai jāpiesakās LDF pa tālruni 67 830 999.

Akcija tiek īstenota projektā “GrassLIFE”, kura mērķis ir palīdzēt Latvijā saglabāt vērtīgās un izzūdošās dabiskās pļavas – atjaunot tās, un veicināt tajās dabai draudzīgu saimniekošanu.

LETA

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.