Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

LBAS izstrādā materiālu par bērnu un pusaudžu nodarbināšanu

Lai uzlabotu darba tiesisko vidi un jauniešiem jau pie pirmās darba pieredzes atgādinātu par drošiem un taisnīgiem darba apstākļiem, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) ir izstrādājusi materiālu par bērnu un pusaudžu nodarbināšanas tiesiskajiem aspektiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Īpaši svarīgi tas ir tieši šobrīd – līdz ar vasaras iestāšanos, jo tieši šajā gadalaikā – vasaras brīvlaikā – bērnu un pusaudžu nodarbināšana notiek visaktīvāk, un viņu nodarbinātības aspekti kļūst īpaši aktuāli.

LBAS izveidotais materiāls ietver bērna un pusaudža definīciju, gan arī atšķirīgos aspektus, kā un kurš var parakstīt darba līgumu, kas tajā ir jāietver un ko tajā nekādā gadījumā nedrīkst rakstīt, kā arī darba un atpūtas laiku un samaksu.

Nodarbināto uzskata par bērnu, ja viņš ir jaunāks par 15 gadiem vai līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai turpina iegūt pamatizglītību. Bērna darba līgumu var parakstīt viens no bērna vecākiem, nevis pats bērns. Bērniem ir aizliegts strādāt nakts laikā (laika posms no pulksten 20.00 līdz 6.00), bērniem ir aizliegts veikt virsstundu darbu un viņus ir aizliegts nodarbināt pastāvīgā darbā. Bērni var strādāt viņu drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai nekaitīgā darbā, kas nekavē bērna izglītošanos, un darbus, kuros atļauts nodarbināt, nosaka Ministru kabineta noteikumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt pusaudzis ir persona vecumā no 15 līdz 18 gadiem, kura nav uzskatāma par bērnu un ir ieguvusi pamatizglītību. Pusaudzis darba līgumu var parakstīt pats, un nav nepieciešama vecāka (aizbildņa) rakstveida piekrišana. Darbus, kuros aizliegts nodarbināt pusaudžus, un izņēmumus, kad nodarbināšana šajos darbos ir atļauta saistībā ar pusaudža profesionālo apmācību, nosaka Ministru kabineta noteikumi.

Gan bērniem, gan pusaudžiem ir jāizpilda darba aizsardzības prasības un pirms darba līguma noslēgšanas jāinformē viens no vecākiem (aizbildnis) par darba vides riska novērtējumu un darba aizsardzības pasākumiem attiecīgajā darba vietā.

LBAS atgādina skolēnu vecākiem, – rūpīgi izvēlieties, pie kura darba devēja jūsu bērns strādās, izvēlieties tādus darba devējus, kuros ir arodbiedrības un noslēgti koplīgumi, kur nav nelegālā nodarbinātība un kas rūpējas par darba aizsardzību.

Lai bērns darbā tiktu pasargāts, noteikti vērsieties pie arodbiedrības vai www.arodbiedribas.lv. Savukārt pašiem skolēniem LBAS liek pie sirds, ka vasarā būs lieliska iespēja apgūt prasmes, nopelnīt kabatas naudu un izbaudīt darba dzīvi. Tādēļ izvēlies drošu darbavietu!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.