Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

“Lursoft”: Ārvalstnieku ieguldījumu apmērs Latvijas uzņēmumos pērn sasniedzis teju 11,29 miljardus eiro

Foto: “Pixabay.com”.

Ārvalstu uzņēmumu un privātpersonu ieguldījumu apjoms Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālos pērn sasniedzis 11,29 miljardus eiro, liecina “Lursoft” apkopotā informācija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Straujo kāpumu sekmējusi holdingkompānijas AS “Swedbank Baltics” reģistrācija 2021.gada februārī.

Uzņēmumam sākotnēji reģistrēts 35 000 pamatkapitāls, kas oktobrī palielināts līdz 3,88 miljardiem eiro. Jaunreģistrētais holdings arī kļuvis par AS “Swedbank” akcionāru.

Vienlaikus “Lursoft” secinājis, ka 2021.gada izskaņā ārvalstu ieguldījumi bija reģistrēti 18 300 uzņēmumu pamatkapitālos, kas ir mazāk nekā 2020.gada beigās, kad ārvalstu ieguldījumus bija piesaistījuši 19 800 Latvijas uzņēmumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Visievērojamāk ārvalstu kapitāla uzņēmumu skaits pērn sarucis Krāslavas novadā, kur 2020.gada beigās bija 102 uzņēmumi ar ārvalstu kapitālu, taču 2021.gada beigās – vairs tikai 64. Ieguldītāju skaits gan krities nedaudz lēnāk, gada laikā samazinoties par 26,2%.

“Lursoft” izpētījis, ka lielākie, kopumā 3,82 miljonu eiro apmērā, ieguldījumi Krāslavas novada uzņēmumu pamatkapitālos reģistrēti no Dānijas, tiesa, pēdējos gados ieguldījumu kustība no Dānijas bijusi minimāla. Kopējā summa, kuru ārvalstnieki ieguldījuši Krāslavas novadā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālos, aizvadītā gada laikā samazinājusies par 2,6 miljoni eiro, sarūkot līdz 4,28 miljoniem eiro. Lielo uzkrājuma kritumu ietekmējusi SIA “Nedfarming (Udele Tartaks Latvia)” likvidācija, kura pamatkapitālā Nīderlandes “Nedfarm B.V.” bija ieguldījis nepilnus 2,2 milj. EUR.

Tāpat “Lursoft” apkopotā informācija parāda, ka ārvalstu ieguldītāju skaits aizvadītā gada laikā audzis tikai trijās pašvaldībās – Ventspils, Mārupes un Ķekavas novados, bet uzņēmumu skaits, kuri piesaistījušu savam pamatkapitālam ārvalstu ieguldījumus, palielinājies četros novados – Ventspils, Smiltenes, Gulbenes un Dienvidkurzemes novados.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rīgā reģistrēti 84,2% no visiem Latvijā uzkrātajiem ārvalstu ieguldījumiem, galvaspilsētā koncentrējoties 68,7% no visiem Latvijas uzņēmumiem, kuru pamatkapitālā reģistrēti ārvalstu ieguldījumi.

Lai gan Rīga aizvadītajā gadā ir viena no tām pašvaldībām, kurās uzkrāto ārvalstu ieguldījumu apjoms audzis visstraujāk, pēc ārvalstu ieguldījumu pieauguma īpatsvara galvaspilsētu apsteidzis gan Ventspils novads, gan arī Rēzekne.

Pēc tam, kad 2020.gadā tika likvidēts Ventspils novadā reģistrētais holdings SIA “Puses”, kura kopējais pamatkapitāls bija 11,37 miljoni eiro, un no tiem lielu daļu bija ieguldījušas ārzonās reģistrētas juridiskās personas, uzkrāto ārvalstu ieguldījumu apjoms Ventspils novadā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālos samazinājās no 7,22 miljoniem eiro līdz 840 000 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pērn, pēc tam, kad veikta SIA “Zemkopība” reorganizācija, ārvalstnieku ieguldījumu apjoms Ventspils novada uzņēmumu pamatkapitālos atkal palielinājies līdz 3,66 miljoniem eiro. Gada laikā uzkrāto ārvalstu ieguldījumu apjoms Ventspils novada uzņēmumu pamatkapitālos audzis vairāk nekā četras reizes. Neskatoties uz to, Ventspils novads pēc uzkrāto ārvalstu ieguldījumu apjoma starp visām Latvijas pašvaldībām ierindojas vien 34. vietā, blakus Krāslavas un Gulbenes novadiem.

Pēc “Lursoft” apkopotās informācijas, aizvadītā gada laikā ārvalstnieku ieguldījumi Mārupes novadā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālos auguši par 9,78 miljoniem eiro, sasniedzot 207,05 miljonus eiro.

Vairāk nekā 200 miljoni eiro uzkrāti arī Ķekavas novadā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālos. “Lursoft” izpētījis, ka uzņēmumu skaits, kam piesaistīti ārvalstu ieguldījumi, 2021.gada laikā Ķekavas novadā nav mainījies, savukārt ieguldītāju skaits aizvadītā gada laikā audzis par diviem. Kopējā ārvalstu ieguldījumu summa, kas piesaistīta Ķekavas novadu uzņēmumu pamatkapitāliem, pagājušajā gada laikā palielinājusies par 3,15 miljoni eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pieaugumu veicinājusi SIA “Baltic Logistic Solutions” pamatkapitāla palielināšana, lietuviešu “Sanitex” Latvijā reģistrētā uzņēmuma pamatkapitālu palielinot par četriem miljoniem eiro. Pašreiz “Baltic Logistic Solutions” reģistrēto un apmaksāto pamatkapitālu veido nepilni 11,9 miljoni eiro. Pēc “Lursoft” pieejamajiem datiem, šis Ķekavas novadā pagājušajā gadā ir vienīgais ārvalstu ieguldījums, kura apmērs pārsniedzis vienu miljonu eiro.

Tajā pašā laikā pērn arī reģistrēts viens gadījums, kad Ķekavas novadā reģistrēta uzņēmuma pamatkapitālu ārvalstnieks samazinājis uzreiz par vairāk nekā vienu miljonu Tas ir lietuviešu uzņēmumam “Laurus Gene” piederošais SIA “Gene Investments”, kura pamatkapitāls pērn samazināts no 5,25 miljoniem eiro līdz 4,05 miljoniem eiro.

Lielākie ieguldījumi Ķekavas novada uzņēmumu pamatkapitālos pašreiz reģistrēti no Zviedrijas – 149,45 miljoni eiro, un Lietuvas – 34,98 miljoni eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt aizvadītā gada izskaņā Varakļānu novadā bija reģistrēts tikai viens uzņēmums ar ārvalstu pamatkapitālu. Tas ir SIA “Quantum”, kura pamatkapitālā zviedrs Knuts Karls Ēriks Fredriks Magnusons ieguldījis 2840 eiro. Pēdējos gados uzņēmums nav guvis ieņēmumus no saimnieciskās darbības, tas strādājis ar zaudējumu, kā arī šobrīd uzņēmumam uzkrāts nepilnus 2000 eiro liels nodokļu parāds.

Par vienu miljonu eiro mazāki ārvalstu ieguldījumi 2021.gada beigās bija reģistrēti vēl trīs pašvaldībās – Preiļu, Ludzas un Valkas novados. Visās trīs pašvaldībās pērn samazinājies gan ieguldītāju skaits, gan arī uzņēmumu skaits, kuros ārvalstu ieguldījumi reģistrēti. Tas, savukārt, ietekmējis uzkrāto ārvalstu ieguldījumu apjoma kritumu.

Vienīgā pašvaldība, kurā 2021.gadā audzis ne tikai uzkrāto ieguldījumu, bet arī ieguldītāju un uzņēmumu, kuriem piesaistīti ārvalstu ieguldījumi, skaits, ir Ventspils novads.

LETA

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.