Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

“LUX Skatītāju balvu” 2022. gadā saņem filma “Quo vadis, Aida?

Foto: Ginta Alberte.

Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja Roberta Metsola 8.jūnijā svinīgā ceremonijā pasniedza 2022. gada “LUX Eiropas Skatītāju balvu” bosniešu režisores Jasmilas Žbaničas filmai “Quo vadis, Aida?”. Par to informē Eiropas Parlamenta preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Video: Ginta Alberte.

“Šī filma ir spēcīgs aicinājums nodrošināt taisnīgumu Srebrenicas sievietēm un mātēm, kurām bija jānoraugās, kā tiek nežēlīgi nogalināti vairāk nekā 8000 viņu tuvinieku. Šādas šausminošas zvērības un noziegumus pret cilvēci nekad nedrīkst aizmirst,” sacīja priekšsēdētāja Metsola ceremonijā, kas notika Strasbūras plenārsēžu zālē.

“”LUX skatītāju balva” veido tiltu starp mūsu politisko darbu un Eiropas kinematogrāfistu radošo darbu. LUX filmas ar mākslas starpniecību runā par cīņu par pilsoniskajām tiesībām, cilvēktiesībām, taisnīgumu, demokrātiju un brīvību,” viņa piebilda.

Pieņemot balvu, režisore Jasmila Žbaniča teica: “Kad gatavoju filmu par genocīdu Srebrenicā, es domāju, ka karš Bosnijā, Horvātijā, mūsu reģionā ir pēdējais karš Eiropā. Biju tik ļoti šokēta, uzzinot, ka mēs, eiropieši, pieļāvām karu Ukrainā. Es aicinu jūs visus atrast veidu, kā to apturēt!”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Srebreņicas slaktiņa izdzīvotāja, Srebrenicas māšu asociācijas prezidente Munira Subašiča, kura arī uzrunāja EP deputātus, sacīja: “Mātes Ukrainā raud, meklējot savu dēlu kaulus. Tāpēc es lūdzu jūs apturēt karu Ukrainā, lai pēc iespējas mazāk mātēm pasaulē būtu jācieš.”

Balvai bija izvirzītas arī dāņu režisora Jonasa Pohera Rasmusena filma “Flee” un austriešu režisora Sebastiana Meizes filma “Great Freedom”.

Lasiet vairāk par “LUX skatītāju balvas” nominantiem

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzvarējusī filma tika izvēlēta, kopīgi balsojot skatītājiem un Eiropas Parlamenta deputātiem, ikviena grupa noteica 50 % no balsojuma. Skatītāju balsojums bija atvērts līdz 25. maijam, bet EP deputāti varēja balsot līdz 7. jūnijam.

Par uzvarējušo filmu

Bosniešu režisores Jasmilas Žbaničas filmas “Quo vadis, Aida?” producenti ir Bosnija un Hercegovina, Austrija, Nīderlande, Francija, Polija, Norvēģija, Vācija, Rumānija un Turcija. Aida ir tulkotāja miera uzturēšanas spēkos 1995. gada vasarā Srebrenicā. Viņas ģimene ir starp tūkstošiem civiliedzīvotāju, kas meklē patvērumu ANO nometnē. Aida uzzina, ka viņas ģimeni un cilvēkus gaida briesmīgs liktenis, bet vai viņa var kaut ko darīt, lai to apturētu?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Preses konference un saistītie pasākumi

Preses brīfingu ar uzvarētāju, Eiropas Kinoakadēmijas pārstāvjiem un Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja vietnieci Evelīnu Regneri var vērot “EbS” un “EP Live”.

Skatieties 7. jūnijā notikušā preses semināra ar EP deputātiem un filmu pārstāvjiem videoierakstu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.