Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Mediju ētikas padome sniegusi atzinumus par trīs televīzijas sižetiem

Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP) Ētikas padome 4. aprīļa sēdē izskatīja vairākas sūdzības un sniedza atzinumu par ētikas kodeksa ievērošanu trīs televīzijas sižetos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vērtējot sūdzību par raidījuma “Bez Tabu” 16.02.2023. sižetu par jauniešu vardarbību skolā, Ētikas padome secināja, ka raidījuma veidotāji nav pārkāpuši ētikas kodeksu. Ētikas padomē bija vērsies kāda skolēna vacāks, apgalvojot, ka ar sižeta veidošanu tiek nodarīts lielāks kaitējums notikušā aculieciniekam, žurnālisti nav pārbaudījuši informāciju, sižets ir nepietiekami objektīvs, nav ievērota piesardzība darbā ar nepilngadīgajiem un konfidencialitāte. Ētikas padome secināja, ka sižets vēsta par vardarbību skolā jauniešu vidū kā problēmu un žurnālisti uzskatījuši tēmu par pietiekami svarīgu sabiedrībai, lai par to veidotu sižetu. Veidojot sižetu, žurnālisti centušies noskaidrot amatpersonu un ekspertu viedokļus, respektējuši iesaistīto pušu privātumu, savukārt, konflikta ilustrācijai izmantots nevis oriģinālais video no notikuma, bet inscenējums. Tāpat, veidojot sižetu, žurnālisti ir strādājuši korekti un ar pietāti pret bērniem.

Izskatot Alūksnes novada bāriņtiesas priekšsēdētājas Guntas Vanagas sūdzību par “Bez Tabu” 06.03.2023. sižetu, kurā vēstīts par kādas avārijas ieilgušu iztiesāšanu, Ētikas padome konstatēja, ka sižeta veidotāji, kļūdaini atsaucoties uz pašreizējo bāriņtiesas priekšsēdētāju, pieļāvuši neprecizitāti, un rezultātā sižets satur pretrunīgu informāciju – tādējādi var radīt priekšstatu, ka stāstīts tiek par pašreizējo Alūksnes novada bāriņtiesas priekšsēdētāju. Diskutējot par kaitējumu reputācijai, Ētikas padomes locekļi uzskata, ka, lai arī sižets sūdzētājai var radīt nepatīkamus brīžus, tas neapdraud viņas amatu, turklāt portāla “tv3.lv” publikācijā, kas pārstāsta sižetu, veikts labojums. Lai arī šajā epizodē saskatāma Ētikas kodeksa pārkāpuma pazīme, raugoties uz sižetu kopumā, Ētikas padome secināja, ka pieļautā neprecizitāte nav pietiekami būtiska, lai konstatētu, ka ticis nozīmīgi pārkāpts Ētikas kodekss. Ētikas padome uzskata, ka, vēstot par tik sensitīvu tēmu, kā aizdomas par tiesas vai izmeklēšanas ietekmēšanu, un iekļaujot norādes uz konkrētām personām, žurnālistiem jābūt uzmanīgākiem un precīzākiem, lai neapdraudētu trešo un situācijā neiesaistīto personu reputāciju un likumiskās intereses.

Skatot Jehovas liecinieku draudžu savienības sūdzību par sensacionālismu, nepārbaudītu un kritiski neizvērtētu informāciju LTV1 raidījuma ‘Ceturtā studija” sižetā, Ētikas padome secināja, ka raidījumā nav pārkāpts Ētikas kodekss. Raidījums vēsta par notikumiem, kas sekoja portāla “TVNET” publikācijām par Jehovas lieciniekiem; raidījumā iekļauti dažādu personu viedokļi, kurus nebūtu pamata ierobežot. Tai pat laikā, vērtējot šīs tēmas attīstību medijos, Ētikas padome uzskata, ka atspoguļojot un attīstot cita medija iesāktas jūtīgas, sabiedrībai nozīmīgas tēmas, no medijiem būtu gaidāmi arī centieni tuvoties patiesībai, ieviest stāstījumā lielāku precizitāti par iespējamajiem fona notikumiem un iedziļināties jau izskanējušajās problēmās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ētikas padomes atzinumi pa šīm sūdzībām ir pieejami LMĒP mājaslapā https://www.lmepadome.lv/etikaspadome/etikas-padomes-atzinumi.

LMĒP ētikas padomē darbojas tās priekšsēdētāja Daiga Sproģe un vietnieks Aivars Pastalnieks, padomes locekļi Skaidrīte Lasmane, Guntars Līcis, Baiba Liepiņa, Anda Rožukalne, Andrejs Mēters, Ingemārs Vekteris, Aleksandrs Mirlins.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.