Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Par un ap zāļu tirgus reformu turpinās diskusijas

Pārejas laikā uz jauno sistēmu veselības ministrs aicina uz sadarbību

Veselības ministra Hosams Abu Meri (“Jaunā Vienotība”). Foto: Reinis Inkēns /Saeima

No šī gada 1. janvāra spēkā stājies jaunais zāļu cenu veidošanas modelis, kas nosaka principus zāļu cenu veidošanai un pieejamībai Latvijas pacientiem. Lai skaidrotu jaunā zāļu cenu modeļa būtību, pagājušajā nedēļā veselības ministrs Hosams Abu Meri (“Jaunā Vienotība”) aicināja mediju pārstāvjus uz attālinātu tikšanos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jaunais zāļu cenu veidošanas modelis jau darbojas un pie tā būs jāpierod. Proti, aptiekās zāļu cenu turpmāk veidos fiksēta maksa par iepakojumu un maksa par farmaceita pakalpojumu. Jaunā samaksa farmaceitam (pircējam 75 centi, pārējo daļu segs valsts) nebūs lielāka par līdzšinējo aptiekas uzcenojumu, ko pircēji maksā jau tagad.

Kliedē neskaidrības

“Nekāda haosa nav, kā tas bija izskanējis iepriekš. Šis modelis jau darbojas, un es varu pateikt, ka sistēma darbojas. Mēs paši, kā arī Nacionālā veselības dienesta un citi kolēģi gada sākumā bijām vairākās aptiekās, tāpat sazinājāmies telefoniski ar aptieku darbiniekiem, un es varu pateikt, ka sistēma darbojas. Pašreiz nav nekādu tehnisku problēmu. Tas ir ļoti labi, ņemot vērā, ka sistēma 20 gadus nav mainīta, un jebkurā sistēmā, jaunā modelī ir nepieciešams nedaudz laika, lai gan farmaceiti, gan iedzīvotāji sāk pielāgoties, sāk saprast, ko darīt – ar ko turpmāk būs jārēķinās. Tomēr nevar izslēgt, ka varbūt dažas aptiekas vēl līdz galam nav pielāgojušās jaunajai sistēmai. Mēs zinām, ka tādas aptiekas ir, bet tas ir tikai laika jautājums,” norādīja H.Abu Meri, uzsverot, ka šis gads nesīs vairākus uzlabojumus veselības aprūpē pacientiem un jaunumus nozarē.

Viņš atgādināja, ka līdz šim kompensējamo zāļu un citu recepšu zāļu lieltirgotāju un aptieku uzcenojums bija atšķirīgs – nekompensētajām tas bija lielāks. Turpmāk uzcenojums būs vienāds, tādēļ arī cena būs vienāda neatkarīgi no medikamenta esamības vai neesamības kompensējamo zāļu sarakstā. Jaunajā modelī, salīdzinot ar šobrīd pieļaujamo, uzcenojumi recepšu zālēm tiek samazināti. Šo izmaiņu rezultātā dārgākajām recepšu zālēm cenai jāsamazinās par 15–20 procentiem. Savukārt lētākās recepšu zāles, kas maksā vidēji līdz trim eiro, var kļūt nedaudz dārgākas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Esmu saņēmis daudz vēstuļu, tostarp sociālajos tīklos, kur cilvēki saka paldies, ka īpaši medikamentiem virs desmit, piecpadsmit eiro cenas ir samazinājušās par 20 procentiem, daļai pat par 25 procentiem. Varu nosaukt daudz piemēru. Kāds vēstīja, ka medikamentus, kuri līdz šim maksāja 24 eiro, viņš nopirka par 18 eiro. Tādējādi viņš rēķinājis, ka gadā varēs ietaupīt līdz pat 140 eiro,” piemēru minēja H.Abu Meri.

Viņš arī piekodināja – ņemot vērā, ka ir tikai pats gada sākums un jaunais modelis tikai nupat kā sācis darboties, iespējams, ka aptiekas iztirgo vēl 2024.gadā iepirktos krājumus. Veselības ministrija informējusi sabiedrību, ka šādas situācijas var būt, ka aptiekās zālēm ir dažādas cenas atkarībā no tā, vai zāles no lieltirgotavas aptiekā iepirktas šogad vai pērn.

“Noteikti ir medikamenti, kurus nozare vai aptiekas nopirka pagājušajā gadā, kad ražotāja cenas bija augstākas. Tas varētu ietekmēt to, ka janvārī dažiem medikamentiem cena nav samazinājusies gaidāmajā apmērā. Bet mēs arī sekojam līdzi. Zālēm, kas paredzētas ilgtermiņa lietošanai, aicinu jautāt ārstam elektronisku recepti uz trīs mēnešiem. Tad maksa par farmaceita pakalpojumu 75 centi tiks piemērota tikai pirmajā atprečošanas reizē,” norādīja ministrs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saskaņā ar zāļu tirgus mērķi ražotāja zāļu cena Latvijā nedrīkst būt augstāka, kā tā ir Lietuvā un Igaunijā.

Būtiski, ka ne visām iedzīvotāju grupām par recepšu zālēm tiks piemērota samaksa. Iedzīvotājam nav jāmaksā: ja recepte izrakstīta bērnam līdz 18 gadu vecumam; trūcīgām personām (vajadzīga izziņa); iegādājoties zāles pa daļām, jāmaksā tikai vienreiz.

Kā vēl vienu būtisku uzlabojumu viņš minēja: lai samazinātu ārstu slodzi un pacientiem nebūtu lieku reizi jāvēršas pie ārsta, no šī gada zāļu receptes drīkst izrakstīt ne tikai ārsti un ārsta palīgi, bet arī medicīnas māsas un vecmātes. Turklāt turpmāk receptes tiks izrakstītas elektroniski, ko ministrs arī aicina darīt. Taču grozījumi nosaka arī atsevišķus gadījumus, kad ārstniecības persona drīkst izrakstīt recepti papīra formātā, piemēram, ja zāles vai medicīniskās ierīces pacientam nepieciešamas nekavējoties un receptes izrakstīšana veselības informācijas sistēmā nav iespējama tehnisku iemeslu dēļ.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Medijiem viņš atklāj, ka ir sarosījušies arī tie, kas joprojām mēģina vairāk domāt par savu labumu.

“Esam saņēmuši vairākas vēstules no lieltirgotavām, kas sāk biedēt aptieku tīklus. Tikko viena vēstule tika sūtīta sadarbības partneriem, kas šajā gadījumā ir aptiekas, kur norādīts, ka būs jārēķinās ar kaut kādām transporta vai citām piemaksām bezrecepšu vai nereģistrētu medikamentu piegādei. Tā absolūti nav taisnība, un no šādiem gadījumiem ir jāuzmanās. Bezrecepšu un nereģistrēto zāļu cenas jaunais cenu modelis neskar,” norāda veselības ministrs un aicina iesaistītās puses uz sadarbību.

“Mēs esam gatavi sadarboties. Mums ir vairākas darba grupas, kas strādā gan ar aptiekām, gan lieltirgotavām, gan farmaceitiem. Nav pagājis vēl ne mēnesis, ne divi, lai varētu izteikt adekvātu vērtējumu. Tāpat mums ir operatīvā darba grupa, kas strādā gan klātienē, apsekojot aptiekas, gan attālināti. Esmu gatavs reaģēt uz jebkuru radušos situāciju, lai problēmu atrisinātu. Galvenais, lai nozare nāk pretim un izsaka savu redzējumu ar konkrētiem piemēriem. Teikt, ka viss ir slikti un valda haoss, – tā nav taisnība. Varam sadarboties ar mērķi, lai mūsu iedzīvotājiem būtu vieglāk. Nāksim kopā un runāsim, bet atkāpšanās no jaunā zāļu modeļa vairs nebūs,” nostāju pauda H.Abu Meri.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Reformu uzskata par sasteigtu

Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja Agnese Ritene paudusi, ka situācija janvāra sākumā aptiekās ir kritiska: “Vēl decembra pēdējās darba dienās saņēmām jaunus līgumus no Nacionālā veselības dienesta (NVD), kas draud ar apjomīgiem sodiem, ja no 1.janvāra būs kāda kļūda. Taču ministrija nerēķinās ar to, ka jaunā sistēma uzreiz nevar būt ideāla un aptiekām ir vajadzīgs laiks pielāgoties un rodas izmaksas. Mazākajās aptiekās, kurās nav apjomīgu elektronisko sistēmu, pārcenošana visām zālēm ir jāveic manuāli. Turklāt reformas rezultātā ražotāju cenas virknei zāļu ir augušas, īpaši lētāko recepšu zāļu segmentā, bet pacienti prasa ministra solīto samazinājumu, un farmaceitiem ir jāuzklausa papildu negācijas. Pretēji solītajam joprojām nav atrisināts jautājums par PVN farmaceitiskajiem pakalpojumiem, kā arī nav izpildīts uzdevums par jauniem farmaceita pakalpojumiem aptiekās un kritēriju izveidošanu, kurus izmantot jaunās sistēmas ietekmes novērtēšanai uz maziem uzņēmumiem. Vienlaikus ministrija nav arī skaidri atbildējusi, kurš sedz zāļu piegādes izmaksas no lieltirgotavas līdz aptiekai. Ministrija ir pieņēmusi sasteigtus lēmumus – nav ieklausījusies ne profesionālo organizāciju, ne arī uzņēmumus pārstāvošo sabiedrisko organizāciju viedoklī. Par lēmumu sekām, visticamāk, atbildīgo valsts pusē nebūs, bet no tā cietīs arī pacienti.”

Latvijas Nacionālās zāļu apgādes asociācijas valdes loceklis Jānis Lībķens uzsvēris, ka šobrīd medikamentu apgādes nozarē valda neziņa. Jaunā sistēma ir pārāk neskaidra un “zaļa”, tādēļ ārvalstu ražotāji, izmantojot sev labvēlīgo situāciju, ka viss ministrijas fokuss bijis vērsts uz aptiekām un apgādes uzņēmumiem, paaugstina medikamentu cenas (saskaņā ar ZVA datiem laika periodā no 2024.gada janvāra līdz novembrim ražotāji ir deklarējuši cenu paaugstinājumu 718 zālēm), kas gala cenā patērētājam veido līdz pat 75 %. Būtiski samazinātie apgādes uzņēmumu uzcenojumu griesti lielai daļai medikamentu nemaz nesedz faktiskās piegādes izmaksas, turklāt situāciju pasliktina arī 2025.gada budžetā iestrādātie pasākumi, kas akcīzes nodokļa pieauguma degvielai un kurināmajam dēļ ievērojami sadārdzinās transportēšanas un loģistikas pakalpojumus.

“Zāļu apgādes uzņēmumi ir tie, kuri ik dienu veic piegādes no savām noliktavām uz aptiekām, ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēm visā Latvijā. Dienā tiek veikti vairāki tūkstoši tiešo piegāžu, nekavējoties reaģējot arī uz individuāliem pasūtījumiem. Pie esošās sistēmas šādu pakalpojumu līmeni nodrošināt nebūs iespējams, tāpēc aicinām arī aptiekas un ārstniecības iestādes vairāk plānot zāļu pasūtījumus uz priekšu, lai varam no savas puses nodrošināt zāļu piegādi laikā un apjomā,” paudis J.Lībķens.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Farmaceitiskās nozares pārstāvji norādījuši, ka reformas izstrādes un ieviešanas process ir bijis nepieņemams un attiecīgi prasa tūlītējus risinājumus, lai to labotu, nevis jaunus solījumus. Esošā izpildījumā reforma ne tikai neveicinot zāļu cenu samazināšanos ilgtermiņā, bet radījusi pat pretēju efektu un ilgtermiņā apdraudēs arī zāļu kopējo pieejamību Latvijā, kas jau šobrīd ir viena no zemākajām Eiropas Savienībā.

— Ilze Fedotova (“Ziemeļlatvija”)

KOMENTĀRS

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pircēju attieksme un noskaņojums

GULBENES “APOTHEKA” LEJAS APTIEKAS VADĪTĀJA VITA KRŪMIŅA “Dzirkstelei” stāsta, ka kopumā cilvēki nav zinoši par jauno zāļu reformu. “Nesaprot, kam kas ir pielikts. Ir jautājumi, vai zāļu reforma attiecas arī uz uztura bagātinātājiem un bezrecepšu medikamentiem. Nav sapratuši. Tad mēs stāstām un skaidrojam. Zāļu reforma attiecas uz recepšu zālēm. Mums jau pārcenošana ir notikusi pēc jaunā uzcenojuma algoritma. Zāles, kas ir bijušas līdz 5 eiro, ir nedaudz dārgākas, bet pārējās – lētākas. Kopumā cenu samazinājums uz medikamentiem ir 20 procenti,” stāsta V.Krūmiņa.

“DZIRKSTELE” NOSKAIDROJA, KA “SIRDS APTIEKĀ” TIRZĀ cilvēki ir zinoši par zāļu reformu. “Ir tā, ka recepšu zāles, kuras bija lētākas, tagad ir dārgākas, un tās, kas savukārt ir dārgākas, tām ir neliela atlaide. Kopumā šo reformu cilvēki uztver diezgan negatīvi. Tiem, kuriem sanāk maksāt vairāk, tas, protams, nepatīk,” laikrakstam pastāstīja aptiekā.

“APTIEKĀ 1” RANKĀ arī valda līdzīgs noskaņojums. “Par šo reformu diezgan daudzi ir zinoši. Tie, kuriem medikamentu vairāk, nav apmierināti, dodam informāciju par Veselības ministrijas konsultatīvo tālruņa numuru, lai zvana. Mēs jau esam tikai starpnieki. Ja septiņi medikamenti, tad tas ir 7×0,75 centi. Un tā ir nauda. Par to cilvēki nav priecīgi,” stāsta farmaceite.

— Inita Savicka

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.