Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Pilnveidoti karstuma brīdinājuma kritēriji

Foto: “Pexels/Pixabay”.

Šovasar mainās karstuma brīdinājumu sagatavošanas kritēriji. Turpmāk brīdinājumi sabiedrībai par karstumu tiks sagatavoti ne tikai ņemot vērā stingri definētās gaisa temperatūras vērtības, bet arī potenciālo ietekmi, ko rada karstums. Par to informē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Brīdinājumi par karstumu sabiedrībai sniedz informāciju par gaidāmajiem apdraudējumiem gan veselībai, gan arī infrastruktūrai, kā arī var būt noderīgi citos aspektos. Brīdinājumi tiek apzīmēti ar noteiktu krāsu un sniedz arī informāciju par nepieciešamo rīcību, lai pasargātu veselību. Turpmāk tiks izmantoti šādi brīdinājumu kritēriji:

  • dzeltenās pakāpes brīdinājums jeb stiprs karstums: maksimālā gaisa temperatūra +27…+30⁰ divas dienas un ilgāk,
  • oranžās pakāpes brīdinājums jeb ļoti stiprs karstums: maksimālā gaisa temperatūra +31…+34⁰ divas dienas un ilgāk,
  • sarkanās pakāpes brīdinājums jeb ekstremāli stiprs karstums: maksimālā gaisa temperatūra ≥+35⁰.

Izvērtējot pētījumus, kā arī citu organizāciju sniegtos datus par gaisa temperatūras radīto ietekmi, ir secināts, ka dažādos apstākļos vienas un tās pašas maksimālās gaisa temperatūras vērtības var radīt atšķirīgu ietekmi. Šeit ir atsevišķi piemēri karstuma ietekmi pastiprinošiem vai samazinošiem faktoriem: 

  • Agrs intensīva karstuma vilnis uz iedzīvotāju veselību noteikti atstās lielāku ietekmi, jo cilvēka organisms vēl nebūs adaptējies tik augstai gaisa temperatūrai. Gaisa temperatūrai paaugstinoties pakāpeniski vai arī karstuma vilnim iestājoties vasaras vidū vai otrajā pusē, karstuma ietekme uz veselību ir mazāka.
  • Karstuma ietekme palielinās, ja arī naktīs gaisa temperatūra saglabājas ļoti augsta jeb tiek novērotas tā sauktās tropiskās naktis. Šādos apstākļos arī nakts stundās temperatūra ir salīdzinoši augsta, vide neatdziest un cilvēka organismam nav iespēja atpūsties no karstuma vismaz diennakts tumšajās stundās.
  • Savukārt situācijās, kad sajūtu temperatūra ir būtiski zemāka nekā gaisa temperatūra, karstuma ietekme ir sagaidāma mazāka – tas parasti ir apstākļos, kad gaiss ir salīdzinoši sauss, kā arī pūš vismaz neliels vai pat mērens vējš. 

Ļoti piesardzīgiem jābūt lielu masu pasākumu apmeklētājiem un organizētājiem, sevišķi, ja tiek plānots, ka lielam cilvēku skaitam ilgstoši būs jāuzturas atklātos saules staros. Tad noteikti ir jāplāno rīcība, kas nodrošinātu iespēju radīt noēnojumu vai atvēsināties, cilvēkiem pietiekamā daudzumā nodrošināt dzeramo ūdeni u.c. Atsevišķos gadījumos pat ir jāizvērtē, vai nav iespējas mainīt pasākumu norises laiku vai vietu, lai izvairītos no potenciālajiem riskiem. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2023. gada vasarā noteikti papildu uzmanība būs jāpievērš laika apstākļiem jūlija pirmajā nedēļā, kad risināsies XXVII Vispārējie latviešu dziesmu un XVII deju svētki un arī nedēļās pirms tam, kad notiks sagatavošanās svētkiem. Turklāt iepriekš minētais nav attiecināms tikai uz karstumu kā pasākumu norisi un dalībnieku veselību ietekmējošu faktoru. Noteikti jāseko līdzi arī potenciālajai stipru pērkona negaisu attīstībai, kas sev līdzi var nest ļoti stipras lietusgāzes, postošas vēja brāzmas vai lielgraudu krusu. Vēl arī citi meteoroloģiskie apstākļi var radīt ietekmi uz svētku norisi, tomēr potenciālie riski nav tik ļoti augsti.

Hidrometeoroloģisko apdraudējumu valsts brīdināšanas sistēma tiek uzlabota Norvēģijas finanšu instrumenta Klimata un vides programmas projekta “Klimata pārmaiņu politikas integrācija nozaru un reģionālajā politikā” ietvaros. Analizējot datus par karstumu, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izmantoja ne vien uzkrāto vēsturisko meteoroloģisko informāciju, bet arī sadarbības partneru iesniegto informāciju ietekmes analīzei. Šajā jomā vērtīgākie rezultāti tika iegūti, analizējot datus par saņemtajiem izsaukumiem no Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, kā arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs brīdinājumus par bīstamiem hidrometeoroloģiskajiem apstākļiem sagatavo un publicē vietnē bridinajumi.meteo.lv, informāciju nosūtot arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, sabiedriskajiem medijiem, pašvaldībām un sadarbības partneriem, kā arī publicējot sociālajos medijos.

STIPRS KARSTUMS maksimālā gaisa temperatūra +27…+30⁰ divas dienas un ilgāk
ESI INFORMĒTS, ka ir gaidāms stiprs karstums! 
Karstums rada papildu slodzi sirds un asinsvadu, kā arī elpošanas orgānu sistēmām. Vecāki cilvēki, zīdaiņi, kā arī citu vecuma grupu pārstāvji, kas sirgst ar hroniskām saslimšanām, tiek pakļauti veselības traucējumu riskam. 
Stipra karstuma laikā vairāk nekā ierasts cilvēki izvēlas atpūsties pie ūdens, kas paaugstina potenciālo nelaimes gadījumu risku. Pārkarsis cilvēks nedrīkst strauji iet aukstā ūdenī! Strauja temperatūras maiņa var izraisīt sirds ritma traucējumus un pēkšņu nāvi. Neesi pārgalvīgs un izvērtē savu peldētprasmi!
ĻOTI STIPRS KARSTUMS maksimālā gaisa temperatūra +31…+34⁰ divas dienas un ilgāk
ESI GATAVS, ka gaidāms ļoti stiprs karstums, seko un rīkojies atbilstoši norādījumiem, ko sniedz atbildīgās institūcijas!
Karstums rada papildu slodzi sirds un asinsvadu, kā arī elpošanas orgānu sistēmām. Ļoti stipra karstuma laikā veselības traucējumu riskam tiek pakļauts plašs iedzīvotāju loks, bet sevišķa piesardzība jāievēro gados vecākiem cilvēkiem, zīdaiņiem, kā arī citu vecuma grupu pārstāvjiem, kas sirgst ar hroniskām saslimšanām. 
Uzņem šķidrumu vairāk nekā ierasts, vēdini telpas, neuzturies ilgstoši tiešos saules staros, izvairies no ilgstošām fiziskām aktivitātēm, kā arī izvēlies vieglu, elpojošu un gaišu apģērbu!
Ļoti stipra karstuma laikā vairāk nekā ierasts cilvēki izvēlas atpūsties pie ūdens, kas paaugstina potenciālo nelaimes gadījumu risku. Pārkarsis cilvēks nedrīkst strauji iet aukstā ūdenī! Strauja temperatūras maiņa var izraisīt sirds ritma traucējumus un pēkšņu nāvi. Neesi pārgalvīgs un izvērtē savu peldētprasmi!
EKSTREMĀLI STIPRS KARSTUMS maksimālā gaisa temperatūra ≥+35⁰
RĪKOJIES, ir gaidāms ekstremāli stiprs karstums, seko un rīkojies atbilstoši norādījumiem, ko sniedz atbildīgās institūcijas! 
Karstums rada papildu slodzi sirds un asinsvadu, kā arī elpošanas orgānu sistēmām. Ekstremāli stipra karstuma laikā nopietnam veselības traucējumu riskam ir pakļauti visi, bet sevišķa piesardzība jāievēro vecākiem cilvēkiem, zīdaiņiem, kā arī citu vecuma grupu pārstāvjiem, kas sirgst ar hroniskām saslimšanām. 
Uzņem šķidrumu krietni vairāk nekā ierasts, vēdini telpas, neuzturies ilgstoši tiešos saules staros, izvairies no ilgstošām fiziskām aktivitātēm, kā arī izvēlies vieglu, elpojošu un gaišu apģērbu! Sargā ne tikai sevi, bet atbalsti arī citus, kuru veselība ir pakļauta karstuma ietekmei – bieži interesējies par to, kā jūtas tev tuvi cilvēki, kas ietilpst kādā no karstumam pakļautajām iedzīvotāju riska grupām, kā arī neaizmirsti parūpēties par mājdzīvniekiem, nodrošinot tos ar svaigu ūdeni. 
Ekstremāli stipra karstuma laikā ievērojami vairāk cilvēku izvēlas atpūsties pie ūdens, kas paaugstina potenciālo nelaimes gadījumu risku. Pārkarsis cilvēks nedrīkst strauji iet aukstā ūdenī! Strauja temperatūras maiņa var izraisīt sirds ritma traucējumus un pēkšņu nāvi. Neesi pārgalvīgs un izvērtē savu peldētprasmi! 
Karstuma ietekmē būs nepieciešams mainīt vai atcelt dienas laikā ieplānotās aktivitātes un darbus. Ir sagaidāmi infrastruktūras funkcionēšanas traucējumi.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.