Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Rīgā atklās Latvijas Dabas fonda un fotogrāfa Kalna izstādi “Pļavas ļaudis”

ZS “Jaunkraukļi” (Jēkabpils novads) saimnieki Jānis un Zaiga Kudliškas. Foto: Kristaps Kalns.

9.martā Eiropas Savienības (ES) mājā Rīgā atklās Latvijas Dabas fonda (LDF) un fotogrāfa Kristapa Kalna kopīgi veidoto izstādi “Pļavas ļaudis. 11 stāsti par pļavu atjaunotājiem projektā “GrassLIFE”, aģentūru LETA informēja LDF komunikācijas vadītāja Liene Brizga-Kalniņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LDF 2017.gadā sāka īstenot projektu “GrassLIFE”, kurā dabas eksperti kopā ar 11 saimniecībām atjaunoja 720 hektāru izzūdošās Latvijas dabiskās pļavas. Tomēr tas nav pietiekami, lai Latvijas pļavas saglabātos kaut vai pašreizējā apjomā, kas ir tikai 0,7 % no Latvijas teritorijas. Pirms 100 gadiem tie bija 30 %, un dabiskās pļavas uzskatāmas par izzūdošu dzīvotni. Pieci projekta gadi apstiprināja, ka tikai cilvēku klātbūtne pļavām var dot nākotni, bet pļavas dažādos veidos var nodrošināt cilvēku nākotni.

Cilvēka pieskāriens ir veidojis un uztur pļavu unikālās ekosistēmas, bet tā trūkums vai gluži pretēji – saimniekošanas intensifikācija, ir iemesli pļavu izzušanai.

Projekta “GrassLIFE” pieredze sadarbībā ar pļavu atjaunotājiem parādīja, ka tas ir ne tikai saimniecisks ieguvums, kas nav bez nozīmes, bet arī lepnums un vēlēšanās saglabāt Latvijas dabas vērtības un ainavu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ar šo izstādi mēs vēlamies cildināt visus tos Latvijas zemniekus, kuri jau pašlaik strādā dabisko zālāju apsaimniekošanā un palīdz saglabāt tās nenovērtējamās dabas bagātības, kas mājo pļavās. Apsaimniekojot un uzturot savas pļavas, šie cilvēki dod lielu devumu visiem, kas izbauda pļavas sniegtos labumus, ainavu un dabas daudzveidību,” norāda LDF padomes priekšsēdētājs Andrejs Briedis.

Visā projekta gaitā 11 pļavas atjaunotāju saimniecības, saimniekus un pļavas dokumentēja fotogrāfs Kalns. Izstādi “Pļavas ļaudis” veido lauksaimnieku portreti, kas tapuši ar jau padarīta darba sajūtu projekta noslēgumā. Pļavu atjaunotāju saimniecības ir visā Latvijā – Valkas, Daugavpils, Madonas, Jēkabpils, Smiltenes un Gulbenes, kā arī Talsu un Skrīveru novados.

Izstāde būs skatāma līdz 31.martam bez maksas ES mājas darba laikā – no plkst. 9.00 līdz 18.00 darbdienās. Izstāde var nebūt pieejama ES mājā notiekošo pasākumu laikā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.