Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Uzvaras parka pieminekli demontēt nevar, bet varētu pārdēvēt

Piemineklis Rīgā Uzvaras parkā. Foto: “Rigaspieminekli.lv”

Latvijas starptautiskās saistības liedz vienpusēji demontēt Uzvaras parkā Rīgā esošo pieminekli, šāds pamatsecinājums šodien iezīmējās Saeimas Ārlietu komisijas sēdē pēc Ārlietu ministrijas (ĀM) un Saeimas Juridiskā biroja pārstāvju uzklausīšanas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas saistības attiecībā uz pieminekli ir iekļautas vienā no četru līgumu pakotnes, kura arī noteica Krievijas armijas izvešanu no Latvijas 1994.gadā, tika norādīts sēdē.

Tomēr deputāte Ieva Akuratere (K) pauda, ka nepiekrīt secinājumam par to, ka starptautiskās saistības liegtu rīkoties. Politiķe uzskata, ka brīvā Latvijā nākotnē nevar palikt šāds monuments, un aicināja veidot darba grupu, kurā tiktu meklēti risinājumi attiecībā uz pieminekli.

Parlamentārietis Kaspars Ģirģens (R) vaicāja, vai pieminekļa pārvietošana uz padomju karavīru tuvāko kapsētu būtu starptautisko saistību pārkāpums vai nē. Politiķa ieskatā tas būtu viens no risinājuma variantiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ārlietu ministrijas (ĀM) valsts sekretāra vietnieks Atis Lots norādīja, ka, uzreiz nezinot, vai tas ir iespējams, ir grūti komentēt, kā Ģirģena priekšlikuma īstenošana ietekmētu Latvijas saistības. Jebkurā gadījumā šāds solis nepaliktu bez reakcijas no Krievijas puses, ņemot vērā pieminekļa pārvietošanas Igaunijā piemēru pirms apmēram 15 gadiem, atzīmēja ĀM pārstāvis.

Deputāte Krista Baumane (AP) pauda, ka jautājums par Latvijas tiesiskajām iespējām ir diezgan skaidrs, tāpēc pašlaik komisijā lemt par pieminekļa demontāžu būtu bezatbildīgi.

Savukārt parlamentārietis Jānis Dombrava (NA) uzskata, ka Saeimā ir politiskā griba ilgtermiņā panākt, lai Latvijā šāds objekts neatrastos. Jāmeklē juridiskais risinājums, lai to paveiktu, atzīmēja deputāts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dombrava un Ģirģens norādīja, ka ar pieminekli tomēr kaut kas būtu jādara, lai attiecībā uz to nesāktos pašdarbība no kādu iedzīvotāju puses.

Parlamentārietis Armands Krauze (ZZS) norādīja, ka runa ir par okupācijas simbolu, pie kura uzturas “Putina fašisti”. Politiķis uzsvēra, ka viņam riebjas gan piemineklis, gan arī pasākumi, kas tur notiek. Krauze pauda nožēlu, ka pērkoņkrustieši iepriekš nepareizi aprēķinājuši sprāgstvielu daudzumu, cenšoties pieminekli likvidēt. To viņš pauda kontekstā ar komisijas sēdē vairākas reizes pieminēto 1997.gadā notikušo pieminekļa spridzināšanas mēģinājumu.

Komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (NA) pauda, ka šis piemineklis ir vērtējams kā okupācijas stabs, kas kā apendicīts Latvijas valstij būtu jāizgriež. Politiķis gan reizē atzina, ka, ņemot vērā ĀM plaši izklāstītos argumentus un Juridiskā biroja pausto, secināms, ka starptautiskās saistības liedz Latvijai vienpusēji demontēt Uzvaras parkā esošo pieminekli.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tajā pašā laikā komisija pēc Kola ierosinājuma vienojās, ka Rīgas dome tiks aicināta pieminekļa tuvumā uzlikt informatīvās plāksnes par tā vēsturisko kontekstu, pārliecināties par to, ka monumenta tehniskais stāvoklis neapdraud cilvēkus un mainīt pieminekļa padomju laika nosaukumu.

Tāpat komisija vērsīsies Tieslietu ministrijā (TM), ņemot vērā, ka no tās puses jautājums ir aktualizēts, lai uzzinātu tās juridisko piedāvājumu. Līdz aprīļa vidum no TM tiks gaidīts valdībā saskaņots redzējums, lai neveidotos situācija, ka cita ministrija vēlāk iebilst pret TM pozīciju, atzīmēja Kols.

Komisijas deputāti pauda neizpratni, kāpēc uz sēdi nav ieradies tieslietu ministra pārstāvis, lai gan no ministrijas puses tika aktualizēts šis jautājums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ņemot vērā, ka iedzīvotāju iniciatīva šajā jautājumā iepriekš tikusi nodota skatīšanai arī Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, tad paredzēts rīkot abu komisiju kopsēdi.

Pēc Akurateres paustā, ka viņa nesecina, ka starptautiskās saistības liegtu vienpusēji demontēt Uzvaras parkā esošo pieminekli, uz brīdi radās jautājums, vai par to lemt balsojumā. Tomēr balsojums nesekoja un Kols norādīja, ka juristu secinājumus nevar mainīt ar politisku lēmumu.

Ārlietu komisija jautājumu par pieminekli apsprieda, šodien atsākot skatīt iedzīvotāju iniciatīvu, kurā aicināts demontēt Uzvaras parkā esošo pieminekli.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā ziņots, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija otrdien izskatīšanai galīgajā lasījumā atbalstīja deputātu Artusa Kaimiņa un Lindas Mednes (K) priekšlikumu Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā ierakstīt aizliegumu rīkot publiskus pasākumus tuvāk par 200 metriem no jebkura padomju armiju vai tās karavīru uzvaru un piemiņu slavinoša pieminekļa.

Komisijas sēdes diskusijās izskanēja, ka aizliegums attiektos arī uz pasākumu rīkošanu blakus Uzvaras parkā esošajam piemineklim.

Tikmēr koalīcijas diskusijā par Uzvaras parkā esošā pieminekļa nākotni viedokļi atšķīrušies, paudis “Konservatīvo” līderis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bordāns reizē norādījis, ka koalīcijā atbalstīts viņa priekšlikums Ārlietu komisijā atsākt 2019.gadā iesākto darbu, lai sagatavotu risinājuma variantus saistībā ar šo pieminekli.

LETA

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.

casibom deneme bonusu MARS casibom