Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: 5 lietas, kuras labāk izvairīties turēt automašīnā karstā vasaras dienā

Latvijas vasaras mēdz būt ļoti karstas, un, kad uznāk spēcīgs karstuma vilnis, var likties, ka paglābties no svelmes ir teju vai neiespējami. Šajos karstuma viļņos jāsaudzē gan sava veselība, gan arī savs īpašums, t.sk. automašīnas. Vai zinājāt, ka, ja automašīna tiek turēta tiešos saules staros 15 grādu temperatūrā, tad gaisa temperatūra automašīnas salonā nepilnas pusstundas laikā var uzkarst līdz pat 25 grādiem? Uzmanīgi domājiet par to, kas tiek turēts automašīnas salonā karstā laikā – šajā rakstā esam apkopojuši 5 lietas, kuras labāk izvairīties turēt automašīnā karstā vasaras dienā!

5 lietas, ko labāk izvairīties turēt savā auto karstā laikā

  1. Plastmasas pudeles ar dzērieniem

Teju ikviens auto īpašnieks savā automašīnā vienmēr glabā plastmasas pudeli ar dzērienu, visbiežāk ūdeni, kas vajadzības gadījumā palīdz atvēsināties un arī remdēt slāpes. Tomēr reti kurš aizdomājas par to, ka karstā laikā plastmasas pudeles automašīnas salonā var ne tikai savērpties, bet arī izdalīt kaitīgus ķīmiskos savienojumus, piemēram, bisfenolu A, kas var nelabvēlīgi ietekmēt cilvēka veselību. Tas, protams, nenozīmē, ka dzērienu nekādā gadījumā nedrīkst atstāt auto salonā – vajadzētu izvairīties no tā, ka pudele tiek glabāta tiešos saules staros, kā arī censties izmantot, piemēram, vairākkārt lietojamās dzērienu pudeles. Turklāt, silts dzēriens ne vienmēr ir gards un patīkams, savukārt vairākkārt lietojamās dzērienu pudeles var palīdzēt to saglabāt vēsu. 

  1. Aerosoli/skārdenes

Automašīnas salonā bieži tiek glabāti arī aerosoli, piemēram, deozodranti vai matu lakas, lai pa ceļam uz galamērķi varētu savest sevi kārtībā vai dienas gaitā sapucēties. Karstā laikā, paaugstinoties temperatūrai un aerosolā/skārdenē veidojoties spiedienam, iepakojums var uzsprāgt, tādējādi nodarot kaitējumu auto salonam un tad, ja sprādziena brīdī blakus ir pasažieri, arī traumēt tos. Tas pats attiecas uz dzērieniem skārda budžās. Tāpat jāņem vērā, ka lielā karstumā slēgtos traukos esoša kosmētika un citi produkti var sabojāties. 

  1. Medikamenti

Karstā laikā tiek nelabvēlīgi ietekmēti arī medikamenti. Visbiežāk tos ieteicams glabāt istabas temperatūrā, kas ir aptuveni 20 grādi, taču, lai uzzinātu precīzu uzglabāšanas temperatūru, noteikti izlasiet medikamentu lietošanas instrukciju! Karstums ietekmē medikamentu efektivitāti. Turklāt, karstumā kapsulas un gēli var izkust un salipt kopā, savukārt šķidrumi var izžūt, tādējādi, pēc tam lietojot medikamtus, pastāv risks uzņemt nepareizu daudzumu vai devu.

Jāņem vērā, ka atsevišķi medikamenti ir ļoti jutīgi pret karstumu, un saules stari tos var padarīt pat bīstamus veselībai, tādēļ medikamentus nedrīkst atstāt auto salonā – labāk ņemiet tos līdzi mājās! Ja, dodoties ceļā, bez medikamentiem nevarat iztikt, glabājiet tos cimdu nodalījumā!

  1. Saulesbrilles

Lai pārredzētu ceļa virsmu, lielākā daļa autovadītāju saulainā laikā, gan ziemā, gan vasarā pie stūres sēžas ar saulesbrillēm, pēc tam tās atstājot vai nu uz auto paneļa vai arī uz kāda no krēsliem. Ja saulesbrilles paredzētas tikai braukšanai, tad arī vasarā tās tiešām ērtāk atstāt auto salonā, taču esiet uzmanīgs, jo saules ietekmē lēcas var būt kā lupas, tādējādi izraisot ugunsgrēku. Var arī tikt bojātas pašas saulesbrilles – saulainā un karstā laikā plastmasas rāmji var deformēties un lēcas var sabojāties. Turklāt, ja Jūsu saulesbrillēm ir metāla rāmis, kad sēžaties pie stūres, nesteidzieties tās uzvilkt – saulesbrilles, kas turētas tiešos saules staros, vasarā var pamatīgi uzkarst, un var rasties bīstami apdegumi! Arī tad, ja turētas saulē tikai dažas minūtes.

  1. Elektriskās ierīces

Karstā laikā vajadzētu arī izvairīties no elektrisko ierīču turēšanas auto salonā, tomēr šajā gadījumā automašīnai netiek nodarīts nekāds kaitējums, savukārt pati elektronika tiek bojāta pavisam nedaudz. Galvenokārt tiek bojāti pašas ierīces mehānismi, tas ir baterijas un procesoru mikroshēmas. Karstums var radīt neatgriezeniskus bojājumus litija jonu akumulatoriem, tādēļ elektriskās ierīces vajadzētu turēt mājās. Ikviens ražotājs ierīces lietošanas instrukcijā norāda atbilstošo gaisa temperatūru, kurā turēt konkrēto ierīci, piemēram, tieši Apple ierīces nav ieteicams turēt telpās, kuru gaisa temperatūra ir augstāka par 35 grādiem. 

Siltais laiks daudziem nozīmē atvaļinājuma laiku. Ceļojot pa Latviju ar auto, atcerieties par drošību – pirms gada siltās sezonas veiciet auto tehnisko pārbaudi! Atcerieties, ka vajadzētu regulāri sekot brīdinājuma lampiņām, kas var brīdināt par potenciālām problēmām. Vasarā īpaši svarīgi, lai darbojās auto kondicionieris, tādēļ, ja nepieciešams, nogādājiet auto uzticamā servisā, kur par to parūpēsies profesionālis!

Taču ir lietas, ko varat darīt arī pats. Ievērojiet ceļu satiksmes noteikumus, piemēram, vasarā braucot pa grants ceļiem, kas ziemas laikā var būt pamatīgi bojāti, ļoti svarīgi samazināt braukšanas ātrumu! Tāpat parūpējieties par apdrošināšanas polisi, kas Latvijā ir obligāta ikvienam auto. OCTA polise un arī KASKO varat iegādāties Polisubanka.lv – ienāciet un apskatiet piedāvājumu! Lai patīkams un drošs ceļš!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.