Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: GASTRO CENTRA veselīga kuņģa jaunumi

Publicitātes foto

2023. gads ir bagāts ar vadlīnijām gastroenteroloģijas jomā, turklāt Latvijas, konkrēti – GASTRO CENTRA, uzkrātie dati arī ir palīdzējuši veidot gastroenteroloģijas starptautiskās vadlīnijas. Jo īpaša uzmanība tiek pievērsta agrīnai kuņģa vēža riska stāvokļu identificēšanai, to profilaksei, ārstēšanas kontrolei.

Pavisam nesen prestižākais Eiropas gastroenteroloģijas žurnāls “Gut” elektroniski publicējis Māstrihtas VI vadlīnijas. Tās ir Eiropas vadlīnijas, kas nosaka taktiku Helicobacter pylori infekcijas gadījumā, kā arī akcentē kuņģa vēža prevencijas nozīmi un mikrobioma lomu. Gastroenteroloģijas vadlīnijas tiek atjaunotas ik piecus gadus, un tādējādi var atzīmēt trīsdesmito gadadienu kopš arī Latvijas ārsti regulāri tiek ar šiem ieteikumiem iepazīstināti.

Eiropas eksperti uzskata, ka, ņemot vērā baktērijas saistību ar kuņģa vēzi, standarta situācijās tā būtu ne vien likvidējama visos gadījumos, kad atklāta, bet arī aktīvi meklējama veselu iedzīvotāju vidū ar mērķi to izskaust. Turklāt to vislabāk darīt pieaugušajiem spēka gadu sākumā. Papildus ikdienā baktērijas noteikšanai lietojamajam 13C-urea elptestam un antigēna testam fēcēs (ja lokāli validēts) arvien lielāku vietu ieņems molekulārbioloģiskie testi, pie kuru pieejamības būtu jāpiedomā arī mums. Pamatojums ir vienkāršs – arvien pieaugošā nepieciešamība pēc H.pylori rezistences noteikšanas.

Šī paša iemesla dēļ visai drīz varam paredzēt Latvijā nepieciešamību mainīt šobrīd standartā lietoto klaritromicīnu saturošo (14 dienu) eradikācijas kursu uz citu. Pagaidām Latvija ir viena no nedaudzajām valstīm Eiropā, kur šādu kursu vēl var izmantot (jo pagaidām H.pylori rezistence pret klaritromicīnu bijusi zema).

Kaut arī vairāki gadi pagājuši kopš MAPS atjaunoto vadlīniju publicēšanas (vadlīnijas kuņģa pirmsvēža stāvokļu definēšanai un izsekošanai), vēl daudz darāms, lai šo vadlīniju principi tiktu ieviesti dzīvē visās gastroenteroloģijas klīnikās un vairumā primāro (ģimenes ārstu) prakšu, kā arī – lai ārstu vidū būtu pietiekamas zināšanas saistībā ar kontroles izmeklējumu nozīmēšanu. Praksē nereti joprojām sastopamies ar galējībām – vai nu pacienti uz kontroles izmeklējumiem nepieciešamajos intervālos aizsūtīti netiek, vai arī tiek sūtīti pārāk bieži. Jāatzīmē arī pozitīvais: ne tikai GASTRO CENTRS, bet arī vairākās citās vadošajās klīnikās valstī augšējās endoskopijas izmeklējumi tiek veikti atbilstoši vadlīniju prasībām (tas attiecas gan uz endoskopiju kvalitāti, gan biopsiju analīzi, gan kuņģa gļotādas biopsiju paņemšanu atbilstoši standartiem, t.i. vismaz 5 biopsijas no visām kuņģa daļām, neskaitot vizuāli redzamos bojājumus, kad to skaits būs lielāks).

Mārcis Leja,

GASTRO CENTRS gastroenterologs, LU profesors

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.