Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Neparasta vieta Igaunijā – pamestais Rummu zemūdens cietums

Foto: “Visitestonia.com”.

Apmeklējot Igauniju ceļā vai atceļā no Tallinas, ir vērts iegriezties kādā neparastā tūrisma objektā, kas kā atpūtas vieta kļuvusi legāla tikai pēdējos gados, taču allaž vilinājusi tūristus, kuri novērtē tūrisma objektus ar noslēpumu. Rummu karjers – vieta Igaunijā, kur kādreizējo Murru cietumu aprijis ūdens. Karjera kristāldzidrā gaiši zilā lagūna, tai blakus esošais pelnu kalns ir unikāla kombinācija, kā arī brīnišķīgs galamērķis vismaz vienas dienas atpūtai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Trillera cienīga vēsture

Pamestās cietuma nometnes drupas atrodas Igaunijas mazpilsētā Rummu, Harju apriņķī, 40 kilometru attālumā no Tallinas. Rummu viesojos bez gida, uz vietas plašāka informācija neatradās, bet, meklējot to tīmeklī, izrādījās, ka par Rummu vairāk raksta ārzemju mediji, applūdušo karjeru nodēvējot par zemūdens cietumu un neparastāko objektu Igaunijā. Šim novērtējumam atliek piekrist.

Tūrisma ceļvedī uz pasaules brīnumainākajām vietām “AtlasObscura.com” stāstīts, ka Vasalemmas kaļķakmens un marmora ieguve Rummu karjerā sākusies jau 1938. gadā, un par darbaspēku šeit izmantoti Murru cietuma ieslodzītie. Cietums padomju laikos bijis īpaši slavens ar nežēlīgu izturēšanos pret ieslodzītajiem, bijuši daudzi bojāgājušie. Līdz ar neatkarības atgūšanu un jaunu laiku iestāšanos, rakšanas darbi pārtraukti, ūdens pumpji izslēgti, un karjers negaidīti ātri applūdis, zem ūdens atstājot ne tikai mājas līdz par otrā stāva augstumam, bet arī dzeloņdrāšu žogus ar apgaismes stabiem, tehniku un mežu, kas ir īpaši interesanti objekti nirējiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Igauņi zināja stāstīt, ka pirms vairākiem gadiem šī vieta nav bijusi pietiekami droša, karjerā notikuši vairāki negadījumi, kur cilvēki savainojušies vai pat aizgājuši bojā, lecot ūdenī. Tagad izvietotās bojas, informatīvās zīmes, kā arī tūristu grupu komplektēšana gidu pavadībā liecina, ka process ir pietiekami drošs.

Ko te var darīt?

Rummu karjers ir vilinoša vieta aktīvās atpūtas cienītājiem – tas apliecinājās arī šajā apmeklējumā. Ap pusgrimušajām ēkām slīdēja kompānijas ar SUP dēļiem, dziļāk teritorijā īpaši izveidotā piedzīvojumu parka platformā uz niršanu kārtojās daiveri.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bija arī apmeklētāji ar pieticīgākiem mērķiem – peldētāji, ainavu baudītāji, kuri to varēja darīt gan kāpjot ainaviskajā pelnu kalnā (skats no augšas ir iespaidīgs!), gan sēžot košās sēdvietās pludmalē vai drupās ierīkotā hipsteru kafejnīcā. Izlīmētās afišas liecināja, ka Rummu ir iecienīta vieta ar daudzpusīgu piedāvājumu. Te notiek atpūtas pasākumi, koncerti, pieejamas vairākas aktivitātes, piemēram, izbrauciens ar gaismas plostu pa Rummu ezeru, brauciens ar flyboard dēli un citi. Naksnīgie foto demonstrēja fantastisku atmosfēru, ko šeit rada, izgaismojot pamestās ēkas un ūdens virsmu, kur dzidrajā ūdenī samanāmas nogrimušā cietuma kontūras. Pie tam, Rummu interesants ne tikai vasarā un ne tikai ūdensprieku cienītājiem. Ziemā dzidrais ūdens sasalst, radot sirreālu iespaidu, ka iespējams slidot gaisā virs nogrimušās ēkas, un igauņi arī to jau ir izmēģinājuši.

DER ZINĀT

► Rummu karjera apskate ir maksas pasākums, taču var ļoti tuvu piebraukt ar automašīnu. Objekts atvērts visu sezonu katru dienu no desmitiem līdz astoņiem vakarā, arī svētdienās.

► Objektu ar nosaukumu “Rummu karjäär” var atrast navigācijas sistēmā. Iebraucot Rummu, ceļa malā redzēsiet bijušā Murru cietuma mūrus, kā arī blakus esošo pelnu kalnu. Pie karjera var nokļūt pa karjera vārtiem. Cietuma ekskursijas sākas pie bijušā Murru cietuma vārtiem.

  • Sandra Apine

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.