Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Uz Smiltenes “Stounhendžu” ved rudzupuķu ceļš

Arī daudzi gulbenieši speciāli brauc uz Smiltenes “Stonhendžu”, lai iemūžinātu sevi rudzupuķēs. Foto: Sandra Pētersone.


Smiltenes “Stounhendža” – tā nodēvētas ēkas drupas klaja lauka vidū pilsētas nomalē, ceļa Smiltene–Valka malā. Jau ilgāku laiku tās ir Latvijā populārs tūrisma objekts, ko izceļ pat lielie tūrisma portāli.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Proti, deviņdesmitajos gados ugunsgrēkā nodegušā Smiltenes sovhoztehnikuma siena šķūņa mūra drupas ir līdzīgas Lielbritānijas slavenajai Stounhendžai, kas senā pagātnē vēl pirms mūsu ēras veidota no riņķa veidā izvietotiem milzīgiem akmeņiem.

Ap Līgosvētku laiku cilvēki sociālajos tīklos fotogrāfijas ar Smiltenes “Stounhendžas” ainavām ievietoja vairāk nekā ierasts, jo piesaistīja rudzupuķu ceļš, un komentāros arī izteica pateicību cilvēkam, kurš parūpējies par šo krāšņumu.

Smiltenes “Stounhendža” atrodas kviešu sējumu vidū. Uz šo vietu ved iebrauktuve, kurai abās pusēs, atdalot ceļu no labības lauka, pirmo vasaru zied kultivētās rudzupuķes zilā, rozā, baltā un citās krāsās, ainavu padarot izcili skaistu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ēkas drupas un visa zeme ap tām ir privātīpašums, kas jau vairākus gadus pieder vienai no Smiltenes pagasta ģimenēm. Rudzupuķes viņi iesējuši skaistumam un cilvēku priekam. Laikrakstam īpašnieku vārds ir zināms, taču, uzklausot lūgumu, to neatklājam, – šo vietu ģimene kopj, lai veidotu skaistu, sakoptu vidi, nevis lai gūtu sev popularitāti. Arī rudzupuķes viņi neliedz griezt līdzi ņemšanai. Lauka malās ir pat izliktas informatīvas plāksnītes ar norādi: griez sev un plūc draugam, tikai nerauj ar visām saknēm un neplūc tirgošanai, pārdošanai šīs rudzupuķes nav domātas.

“Stounhendžas” un tai piegulošās zemes īpašnieks teic, ka viņa ģimenei ir vēlme pakāpeniski arvien vairāk sakopt šo vietu, radot prieku cilvēkiem, kuriem patīk daba un kuri novērtē tās skaistumu. Vīrietis gan arī atzīst, – viņš joprojām nesaprot, kas cilvēkus velk doties uz šīm drupām.

“Jā, saulrietā tur ir labs skats. Tomēr, kad pie drupām ar trimeri pļauju zāli vai latvāņus, tā vien gribas uzvaicāt: kas jūs šeit piesaista? Nesen pat redzēju, ka ceļa malā bija piestājis pat lielais tūristu autobuss. Un cilvēki ne tikai skatās. Drupās ir uzņemti daudzi videoklipi, te filmējies “Dzelzs Vilks”, sieviešu ansambļi, video filmējis Jānis Krūmiņš (vairāk zināms kā grupas “Apvedceļš” solists – red.),” stāsta “Stounhendžas” īpašnieks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai apskatītu Smiltenes “Stounhendžu”, automašīnas ir jāatstāj ceļa Smiltene–Valka malā un tālāk jādodas kājām, jo iebrauktuvei priekšā ir barjera. Tas tāpēc, lai nobremzētu jauniešu plūsmu, kas bija iecienījuši līdz pašām drupām braukt ar mašīnām. Šis ir privātīpašums, lauksaimniecībā izmantojama zeme – atgādina īpašnieks.

– Sandra Pētersone

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.