Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Ceļmalās ziedošās lupīnas Latvijā ir invazīva suga

Foto: Diāna Odumiņa.

Arī Gulbenes novadā var novērot ceļmalās krāšņi ziedošas lupīnas. Latvijas Dabas fonds norādījis: lupīnas ir invazīva suga, kuras izplatība pēdējos gados Latvijā strauji pieaug. Lupīnas pārņem lielas platības, izplatās arī dabiskajās pļavās un nomāc dabisko pļavu daudzveidīgos augus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Lupīna ir tauriņziedis, kas efektīvi saista slāpekli un tādējādi palielina augsnes auglību,” “Dzirkstelei” saka Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis. Viņaprāt, šī invazīvā suga nav tik bīstama kā latvānis, kurš nebagātina zemi auglības ziņā, bet iznīcina dabisko vidi, turklāt tā sula saskarē rada ādas apdegumus. Pašvaldība ar lupīnām necīnās un tās neapkaro, toties latvāņu apkarošanai pievērš uzmanību katru gadu.

Savukārt Latvijas Dabas fonds norāda, ka lupīnas izraisa izmaiņas dabiskajās ekosistēmās – pārveido un iznīcina Latvijas dabiskās pļavas, kuru jau tā ir tik maz. Risinājums ir lupīnu pļaušana un plūkšana, pirms tās sākušas ražot sēklas. Latvijas Dabas fonds iesaka lupīnas nopļaut, pirms tās nogatavinājušas sēklas. Lupīnas pļavās šobrīd ir pilnbriedā. Jo vairāk tās tiek plūktas un liktas vāzēs, jo pateicīgāka būs daba. Lupīna ir arī vērtīgs lopbarības augs. To dēvē par ziemeļu “soju”, jo sēklās ir daudz proteīna. Savvaļā lupīnas ir plaši sastopamas Ziemeļamerikā, Vidusjūras reģionā un Āfrikā. Eiropā šis ir ievests augs. Tas sācis augt savvaļā. Bieži lupīnas tiek izmantotas kā krāšņumaugi dārzos. Audzēt var arī lopbarībai. Lupīnas ir izturīgas pret kaitēkļiem.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.