Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

DĀRZS: Agro salnu posta darbi dārzā

Foto: Gatis Bogdanovs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Salnas pašā septembra sākumā uzskatāmas par agrām. Tās dārzā nokodušas daļu puķu un dārzeņu. Augkopības speciāliste Inga Freimane “Dzirkstelei” stāsta, ka tik agras salnas šad tad ir bijušas, bet parasti pirms tam jau augusts ir bijis vēsāks, līdz ar to kontrasts nav tik milzīgs.

“Bet tagad vienā dienā bija plus 29 grādi, otrā dienā – tikai plus 13 grādi, tāpēc augiem ir šoks. Šoks, ka no ļoti siltām naktīm uzreiz ir aukstas naktis, un uzreiz bija jāpārslēdzas uz tipisku Latvijas rudeni,” stāsta I.Freimane.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dālijas jau jārok laukā

Esam atvadījušies no gurķaugiem, ķirbjaugiem, no garšaugiem – bazilika, dillēm, kuri aug ārā. “Šīs ir kultūras, kurām jau nulle grādi ir kritiskā robeža, pat nevajag mīnusus. Ķirbji, kabači ir jānovāc, lauka tomāti jau bija jānovāc, tagad jāseko līdzi siltumnīcas tomātiem. Dālijas arī ir beigušās. Tās ir jāapgriež, tad pāris dienas un jārok laukā, nav ko viņas “marinēt” augsnē. Arī tiem ziediem, kuri zied baltiem ziediem, ir nodarīta “skāde”, jo baltie ziedi vienmēr ātrāk reaģē uz salnām un zemām temperatūrām. Tie paliek tādi, par kuriem saka, ka vairs nav “tirgus izskats”. Tiem augiem, kas mīl siltumu un saulīti, bija šoks, īpaši viengadīgiem augiem, kas nav tendēti uz tādām veģetācijas beigām,” stāsta I.Freimane.

Savukārt sakņaugiem – bietēm, burkāniem, kāļiem, rāceņiem, kartupeļiem – salnas nav neko nodarījušas. Tie tagad ar vēsumu un mitrumu kļūs vēl resnāki un sulīgāki. “Kartupeļiem varbūt lakstu vairs nav, bet galda bietes, arī lopbarības bietes, burkāni, kāļi – un arī man pašai, piemēram, kāļi – paliek arvien smukāki. Nemaz negribas nost vākt, jo paliek arvien skaistāki. Šīm kultūrām salnas un sals lapām “neskādē”, tie pat līdz mīnus 7-8 grādiem var mierīgi pārdzīvot diennakti. Kas attiecas uz rudens avenēm, tad tām šogad iet grūti, īpaši šķirnēm, kas ir vēlākas. Mums šogad vispār veģetācija ir vēlāk, un tā ir visu vasaru. Arī āboliem ir šķirnes, kuras jau jāliek pagrabā, bet ir, kas vēl var būt dārzā,” stāsta I.Freimane.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gurķi nosalst vienā naktī

I.Freimane norāda, ka dažas salnas mūsu klimatā nav nekas ārkārtējs, tikai tās visbiežāk mēdz būt septembra otrajā, trešajā nedēļā vai septembra izskaņā, nevis uzreiz septembra sākumā. Viņa gan atminas gadus, kad salnas ir bijušas jau augusta beigās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Nosalst gurķi vienā naktī, un tad atkal turpinās skaists un brīnišķīgs rudens. Latvijā jau ir tā, ka uznāk zemākas temperatūras, vēsāks laiks, tad atkal parādās saulainas un samērā siltas dienas priekš rudens. Bet tos augus, kas nav nosaluši un apsaluši, var paturēt. Arī daudzi savvaļas augi nemaz netaisās doties rudenī. Gaisma ir, saule ir. Pie mums vienkārši pūš ziemeļu vējš, kas nav patīkami cilvēkam, bet ar laukaugu kultūrām, labību viss ir kārtībā. Principā viss ir nokults, nekas daudz nav palicis, vēl kādam – griķi. Kulšanas laiks bija ļoti piemērots. Ražas arī labas. Arī ražas kvalitāte noturējās,” saka I.Freimane.

– Inita Savicka

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.