Līdz decembra beigām sadarbībā ar Gulbenes novada pašvaldību Gulbenes novada teritorijā notiek bioloģiski noārdāmo (bio) atkritumu šķirošanas pilotprojekts. Pirmie novērojumi liecina, ka iedzīvotāji šķiro bio atkritumus, taču ir situācijas, kad bio konteineros tiek izmesti arī tam neparedzēti atkritumi. Par to “Dzirksteli” informē SIA “Pilsētvides serviss”.
SIA “Pilsētvides serviss” lietvedības sekretāre Jekaterina Listika laikrakstam stāsta, ka ar iedzīvotājiem tiek veikta aktīva sadarbība un nepārtraukti tiek sniegta informācija par pareizu atkritumu šķirošanu.
“Lai veicinātu pareizu rīcību, iedzīvotājiem tiek izsūtīti informācijas bukleti ar atgādinājumiem par to, kā pareizi jāšķiro atkritumi. Šie bukleti tiek izsūtīti gan pirms, gan pēc konkrētās apkalpošanas, lai nodrošinātu pastāvīgu atgādinājumu par pareizās rīcības principiem. Projektā atkritumu apkalpošana tiek veikta reizi nedēļā – pirmdienās. Šobrīd novērojams, ka konteineru piepildījums sasniedz tikai aptuveni 20 % no to tilpuma, kas liecina par pagaidām zemu iedzīvotāju aktivitāti,” stāsta J.Listika.
No 2024.gada 1.janvāra bioloģisko atkritumu dalīta vākšana būs obligāta visiem Latvijas iedzīvotājiem. Brūnajā jeb bio konteinerā jānonāk virtuves atkritumiem un ēdiena paliekām bez iepakojuma, piemēram, dārzeņu un augļu atgriezumiem, mizām, serdēm, graudaugiem un to izstrādājumiem, čaumalām, cietajiem piena produktiem, piemēram, biezpienam un sieram, kafijas vai tējas biezumiem. Pie atkritumiem, kas bioloģiski noārdās, pieskaitāmi dārza atkritumi – augi un to saknes, lapas, zāle, zari, kuru diametrs nepārsniedz divus centimetrus, mulča, kā arī telpu atkritumi – telpaugi bez augsnes, novītuši ziedi.
Bio konteineri Gulbenē pašlaik atrodas šādās adresēs: Bišu ielā 4, Brīvības ielā 24, Gaitnieku ielā 10, Lazdu ielā 11/13, Līkajā ielā 28, Nākotnes ielā 2/9, O.Kalpaka ielā 46, Pamatu ielā 5, Rīgas ielā 39, Skolas ielā 5/7.
Zinot, kā pilsētvide dezinficē un mazgā konteinerus, varu ieedomāties, kāda vasarā būs smaka…
Negaisos lietot,man par to nemaksā.
Un kur vēl izlies pāri palikušo zupu vai mērci, vai ķīseli ,viss tak sasals tagad. Vasarā rūgs…. Jau tagad ,kur bija pilns žurku??? Būs tārpi,lielās mušas. Dievs žēlīgs. Ak, cilvēki,ar kuru galu domā!!!!
Tikko izlasīju par žurkām Rīgā. Jājautā, vai tagad ir modē skolās neindēt peles, bet atļaut staigāt pa virtuves galdiem,plauktiem,palodzēm,ēdamzāles galdiem. Katru rītu mēsli mētājas. Tas tā kā būtu normāli, vai kā?
Zupas, mērces , ķiseļus un parejo šņagu no galda, jalei poda.
Un kas to podu tīrīs pēc tam,ja pat kafijas biezumus nevar bērt?
Stādos priekšā kā ņujorkā pie debesskrāpja stāv vismaz 500 konteineri.😂
Ko vēl neizdomāja prāta nenāk man nav ko darīt man mājās ir viens musarņiks nevis desmit.nedomaju šķirot.
Vai Pilsētvides servisam ir cūkas ar ko barot.jus nesaprotam kāda smaka būs vasarā ,ar ko jūs domājat.vel vienu musarņiku izliekat kur meti ārā drēbes kuras nav vajadzīgas.
Man mājās nav tik daudz vietas kur sakraut šķirotos atkritumus. Depozīts. Kartons. Pārtika. Parastā miskaste. A kas tad paliks ko mest parastajā miskastē?
Jau nak nelaba smaka.
Izmazgās un nekas nesmirdēs!
Nu laukos tos bio gan nevajag.
Nu Ina sāc tik mazgāt,kamēr visus miskastes izmazgasi nebūs laika sēdēt komentāros.
Mūsu ģimenē gadiem rūpīgi tiek šķirota plastmasa, kartons un stikls. Bet ar šo bio tiešām ir liela ķēpa, un teikšu godīgi, ka 100pr to nedarām, cik sanāk , tik sanāk. Ja varētu balsot, būtu PRET. Un bail pat domāt, kā šie bio konteineri smirdēs karstā laikā, jo ne jau tiks izvesti katru dienu. Kamēr sakrās pilnus, tur jau būs vesela tārpu un mušu paradīze, fui.
Līdz šim bio atkritumus bērām maksas konteinerā un ne žurku, ne smirdoņas. Tad kādēļ lai atšķiroti bio konteinerā pēkšņi sāktu smirdēt un apaugt ar tārpiem?
Kāds varbūt iebildīs, ka maksas konteinerā atkritumus met maisiņos, bet bio konteinerā – izbērtus. Tas nozīmē, ka arī bio atkritumi ir jāmet viegli atraisāmos maisiņos, no kuriem tos izber nogādāšanas galapunktā attiecīgā dienesta darbinieks. Un tad iespējama problēma novērsta!
Loģika tāda, ka bioatktritumi konteinerā stāv atvērtā veidā, radot lielāku smaku. Kā arī tiek retāk izvesti. Kopējais konteiners tiek izvests biežāk un atkritumi atrodas maisos.
Mēs runājam par vienu un to pašu. Tikai es devu arī risinājuma variantu sistēmas ieviesējiem, kā iespējams novērst pašreizējo nepilnību, ko saskata cilvēki. Bio izbēršana no maisiņiem galapunktā ekonomiski un praktiski būtu jēdzīgāka nekā, uzturot to pienācīgi tīru, katra konteinera skalošana /mazgāšana plus ziemā sienu attīrīšana no sasalušiem bio produktiem.
Un tā nonākam pie manis sākumā minētās norādes, ka nav starpības, vai biomasa atsevišķi atšķirotā maisiņā fiziski atrodas maksas vai bio konteinerā., tādā veidā neradot lielāku smaku. Jautājums, vai sistēmas ieviesēji šo sadzirdēs un tā vai citādi vēlēsies ieviest šo pasākumu bez problēmu radīšanas iedzīvotājiem?