Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes ģimenes ārste: katru dienu ir pa kādam jaunam Covid-19 slimniekam

Gulbenes ģimenes ārste Marika Luika saka, ka ar Covid-19 slimo joprojām un arī rudenī Covid-19 nekur nebūs pazudis. Foto: Gatis Bogdanovs.

Vakcinācijas aktivitāte šobrīd ir samazinājusies gan Latvijā, gan Gulbenes novadā. Gulbenes ģimenes ārste Marita Luika uzsver, ka tie, kas vēlējās vakcinēties, kā arī saņemt balstvakcīnu pret Covid-19, ir to izdarījuši. Ir arī tādi, kuriem vajadzēja vakcinēties, bet viņi ir tikko pārslimojuši. “Un daudzi slimo ar Covid-19 jau otro reizi, un ir, kas jau pat trešo reizi,” saka ārste.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Un daudzi slimo ar Covid-19 jau otro reizi, un ir, kas jau pat trešo reizi.”

Marta ceturtajā nedēļā Gulbenes novadā saslimstības līmenis ar Covid-19 bija augstāks nekā vidēji valstī. M.Luika stāsta, ka tie, kas saņēmuši balstvakcināciju, visticamāk, pārslimo vieglākā formā. “Tas arī atkarīgs no paša cilvēka, kādā stāvoklī ir viņa imūnsistēma. Ir tādi, kas nav vakcinēti un viegli pārslimo, un ir tādi, kas vakcinēti, slimo spēcīgi, bet, ja viņi nebūtu saņēmuši balstvakcināciju, varbūt divreiz smagāk būtu izslimojuši. To nevar zināt,” saka M.Luika.

Kopumā Gulbenes novadā uz 23.martu pilnībā pret Covid-19 vakcinēto skaits sasniedzis 67,6 procentus. Par to liecina dati Oficiālajā statistikas portālā. M.Luikas praksē pret Covid-19 ir vakcinēti 71,9 procenti pacientu. Ārste atzīst, ka tas ir labs rādītājs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“No sākuma mēs cilvēkus intensīvi uzrunājām nākt vakcinēties, un kas tikai mums nebija jādzird! Ja cilvēku bijām uzrunājušas divas un trīs reizes, tad ceturto reizi vairs nezvanījām. Pēc laika viņi paši sāka saprast, ka ir jāvakcinējas, kad redzēja, cik ļoti pieaug saslimšana un kādas ir tam sekas,” uzsver M.Luika.

“Pēc laika viņi paši sāka saprast, ka ir jāvakcinējas, kad redzēja, cik ļoti pieaug saslimšana un kādas ir tam sekas.”

Ar Covid-19 slimo arī tagad. Piemēram, marta pirmajā pusē viņas praksē ar Covid-19 slimoja 20 cilvēki, marta otrajā pusē – jau mazāk, bet, kā stāsta ārste, katru dienu ir pa kādam jaunam Covid-19 slimniekam. “Seniori tā neslimo, slimo darbspējīgā vecumā, līdz 40 un 50 gadiem slimo. Slimo arī skolēni un mazi bērniņi,” stāsta ārste.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ir pacienti, kas pēc Covid-19 izslimošanas vēl ilgi izjūt nogurumu vai saskaras ar veģetatīviem traucējumiem – stipri dauzās sirds, citiem – bezmiegs. Ir arī pacienti, kuriem pēc Covid-19 izslimošanas kādu laiku vēl pieturas arī klepus.

Pagājušā gada nogalē vakcīnu pret Covid-19 varēja saņemt arī ikviens bērns no piecu gadu vecuma. Līdzīgi kā visā valstī, arī M.Luikas praksē interese vakcinēt bērnus bija maza. “Pieteicās maz. Janvārī sākām bērnus vakcinēt un savakcinējām 10 bērnus. Otro devu viņi pat nesaņēma, jo pēc tam uzreiz visi saslima, arī ar pirmreizējo vakcīnu. Tikai tagad viņi saņēma otro vakcīnas devu,” stāsta ārste.

“Ir tādi, kas vakcinēti, slimo spēcīgi, bet, ja viņi nebūtu saņēmuši balstvakcināciju, varbūt divreiz smagāk būtu izslimojuši.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa arī atgādina, ka jārēķinās – rudenī Covid-19 nekur nepazudīs. Sāksies rudens aukstais laiks, un Covid-19 liks par sevi manīt vairāk. “Grūti gan spriest, kā tas attīstīsies. Nezinu. Varbūt tas mutēs un kļūs arvien vājāks, jo, piemēram, omikrons nav tiks smags variants. Un jaunie arī viegli to pārslimo,” saka M.Luika.

– Inita Savicka

Vakcinācija pret Covid-19 skaitļos

Vakcināciju pret Covid-19 uzsācis 71 % (1 343 791), vakcinācijas kursu pabeiguši 69 % (1 301 873), balstvakcināciju saņēmuši 27 % (505 980) Latvijas iedzīvotāju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

82 % iedzīvotāju vecumā no 18 gadiem ir uzsākuši vakcināciju pret Covid-19.

Visaugstākā vakcinācijas aptvere ir vecuma grupās 30-39 un 50-59, kur aptvere sasniedz 85 %. Viszemākā aptvere ir Rēzeknes novadā – 60 % un Preiļu novadā – 62 %.

Ādažu, Mārupes, Valmieras un Valkas novadu vakcinācijas aptvere sasniedz augstāko rādītāju valstī – 73 % no novada iedzīvotājiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vakcinācijas rekords starp visām vecumu grupām ir Mārupes novadā, kur 99 % iedzīvotāju vecumā no 30 līdz 39 gadiem ir uzsākuši vakcinācijas kursu.

Senioru vakcinācija: 81,5 % iedzīvotāju vecumā 60+ ir uzsākuši vakcināciju. 56,4 % no tiem senioriem, kuriem ir pienācis termiņš (211 605 no 372 272), ir saņēmuši balstvakcīnu. Vakcinācijas rekords starp novadiem senioru vecumu grupā ir Smiltenes novadam, kur 90 % iedzīvotāju vecumā no 60 līdz 69 gadiem ir uzsākuši vakcinācijas kursu.

Šobrīd Latvijā ir pieejamas piecas Eiropas Savienībā apstiprinātās vakcīnas pret Covid-19: “Comirnaty”, “Spikevax”, “Nuvaxovid”, “Janssen”, “Vaxevria”. 23 no visā valstī esošajiem vakcinācijas punktiem nodrošina vakcināciju pret Covid-19 ar visām Latvijā pieejamajām vakcīnām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šajos vakcinācijas punktos vakcinācija ar jebkura ražotāja vakcīnu (Latvijā reģistrēto) tiek nodrošināta ne retāk kā reizi nedēļā.

Vakcinācijas pret Covid-19 informatīvais tālrunis 8989 turpina strādāt, bet ir mainīts tā darba laiks – tālruņa līnija turpmāk strādās darbdienās no pulksten 9.00 līdz 18.00, sestdienās – no pulksten 9.00 līdz 16.00, svētdiena – brīvdiena.

Avots: NVD

Materiāls tapis sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (3)

  1. Ak, kad reiz beigsies tas koronavīruss… Sekas tomēr ir ilgi jūtamas arī pēc it ka vieglā omikrona.

    3
    2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.