Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes hemodialīzes centrā pacientu kļūst vairāk

MEDICĪNAS MĀSA IVETA KOZLOVSKA hemodialīzes centrā Gulbenē strādā, kopš tas te tika atvērts. Šis ir sestais gads, kad pacientiem ir iespēja saņemt palīdzību Gulbenē. FOTO: GATIS BOGDANOVS.

Gulbenes hemodialīzes centrā pacientu skaits ir pakāpeniski pieaugošs. “Pie mums brauc lielāko tiesu pacienti no Gulbenes novada, bet ir arī no Alūksnes un Balviem,” par to “Dzirksteli” informē SIA “Med Alfa” direktore Ināra Bušmane.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

I.Bušmane stāsta, ka Gulbenes hemodialīzes centrā pašlaik ir septiņas dialīžu vietas. Gulbenes filiālē strādā pieci darbinieki, 4 no tiem ir ārsta palīgi un medicīnas māsas. “Strādājam divās maiņās. Hemodialīzes seanss ilgst apmēram no 3 līdz 4,5 stundām, tas ir, individuāli. Priecājamies, ka vairāki pacienti veiksmīgi ir sagaidījuši transplantāciju un savu “jauno nieri”,” saka I.Bušmane.

Hemodialīzes procedūras ir valsts programmā, pacientiem tās ir par brīvu. “Visās valstīs nieru aizstājterapija – hemodialīze ir valsts programma. Tieši tāpat arī Latvijā. Pacientam pašam nav nekas jāmaksā, tikai jācenšas ievērot diētas un šķidruma balansa ieteikumus,” skaidro I.Bušmane.

Nieres var ilgstoši neradīt nekādus simptomus – ne sāpes, ne pašsajūtas izmaiņas līdz pat brīdim, kad sasniegts jau kritisks nieru funkcijas zudums, ko sauc par terminālu nieru mazspēju. Hronisks nieru bojājums ir kā “klusais kaitnieks”. Pacienti nereti mēdz būt pārsteigti, kad, nokļūstot stacionārā, negaidīti atklājas, ka nieres vairs nespēj veikt savus uzdevumus un turpmākā dzīve saistāma ar regulārām hemodialīzes procedūrām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

I.Bušmane atgādina riska faktorus un zelta likumus, lai mazinātu nieru bojājuma risku: jābūt fiziski aktīvam, regulāri jākontrolē savs cukura līmeni asinīs, kā arī asinsspiediens, jāēd veselīgi un jāseko savam svaram, ķermeņa masas indeksam, jādzer pietiekami daudz šķidruma, ja nav tūsku un elpas trūkuma, nevajag smēķēt, jāizvairās no regulāras pretsāpju un pretiekaisuma zāļu lietošanas, kā arī jāpārbauda savu nieru darbību, ja ir cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, liekais svars, nieru slimības vecākiem vai citiem tuviem ģimenes locekļiem.

“Tā ir taisnība, ka bieži vien mēs paši ar regulāru un ilgstošu pretiekaisuma un pretsāpju zāļu lietošanu kaitējam nierēm un mazinām nieru funkcionālās spējas. Nereti – neatgriezeniski. Saaudzēsim savas nieres un veselību kopumā!” aicina I.Bušmane.

Hemodialīze ir viena no hroniskas nieru mazspējas ārstēšanas metodēm, izmantojot speciālus aparātus un filtrus, ar kuriem pacienta asinis tiek attīrītas no šlakvielām. Ar hemodialīzes palīdzību var aizstāt daļu no nieru funkcijas un dot iespēju pacientiem dzīvot un saglabāt dzīves kvalitāti.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.