Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Notārs nav saskāries ar krāpšanas gadījumiem Gulbenes novadā

Notārs Oskars Nollendorfs Gulbenē darbu sāka šogad 16.maijā un norāda, ka darbs rit mierīgi un viņš nav saskāries ar gadījumiem, ko varētu aprakstīt “Krāpšanas rokasgrāmatā”. Foto: Gatis Bogdanovs.

Lai novērstu krāpniecības riskus nekustamo īpašumu darījumos, Gulbenes novadā praktizējošais notārs Oskars Nollendorfs iesaka jebkuru jautājumu un mazāko neskaidrību risināt konsultācijās pie profesionāļa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Jebkuru neskaidrību gadījumā pirmais pareizais solis būtu vērsties pie profesionāļa un pakonsultēties. Bieži vien krāpnieki tieši steidzina cilvēkus, lai viņi pieņem nepārdomātus lēmumus pat vienas dienas laikā. Viņi, piemēram, saka, ka tikai šodien tāda cena, rīt tā vairs nebūs pieejama, tādēļ darījums ātri jānoslēdz,” brīdina O.Nollendorfs.

Notārs norāda, ka problēmas rodas tāpēc, ka cilvēkiem, kuri ikdienā nesaskaras ar juridiskiem jautājumiem, trūkst nepieciešamo zināšanu pamatlietās, kas saistītas ar dažādu līgumu slēgšanu.

Privātajos darījumos pastāv lielākais krāpniecības risks. Privāto darījumu gadījumā neiesaistās notārs, advokāts vai cits profesionālis, kas var juridiski palīdzēt sniegt padomus un atbildēt uz jautājumiem, ja kaut kas nav saprotams. Ja pie notāra cilvēks ierodas jau ar pašu uztaisītu pirkuma līgumu, tas skaitās privāts darījums, kurā notārs neiejaucas, bet var tikai apliecināt personas identitāti un parakstu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ja notārs taisa pašu darījumu un apliecina to, tad tas skaitās publisks dokuments un glabājas pie notāra arhīvā. Tad cilvēks saprot, ko paraksta, un notārs ir izskaidrojis cilvēkam darījuma sekas. LZNP mērķis šogad bija aktualizēt šīs problēmas, jo Latvijā ir ļoti daudz tādu privāto darījumu, sevišķi nekustamajos īpašumos,” norāda O.Nollendorfs.

Citās valstīs darījumi obligāti ir jāapliecina pie notāra. Tādā gadījumā notārs kā valsts pārstāvis sniedz cilvēkam arī drošību. “Tā kā notārs ir apdrošināts, pat tad, ja viņš pieļauj kļūdu, cilvēks notāra vainas dēļ nevar ciest zaudējumus, un arī notāra apliecinātais darījums akta formā ir publiski ticams un drošs atšķirībā no privātā līguma,” skaidro notārs.

O.Nollendorfs norāda, ka, pastāvot brīvībai izvēlēties, kādus līgumus slēgt, ir lielāka iespēja uzdarboties krāpniekiem. Savukārt, ja pastāvētu lielāka kontrole no valsts puses, tad būtu lielāka drošība par slēgtajiem darījumiem. Tieši tādēļ šogad izveidota patiesos notikumos un notāru pieredzēs balstīta “Krāpšanas rokasgrāmata”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Tajā uzskatāmi apkopoti daudzu notāru praktiskie piemēri, kad cilvēki nezināšanas dēļ ir apkrāpti privātajos darījumos, un tad viņš ierodas pie notāra ar savu nelaimi, kad piemēram, zaudējis īpašumu.  Vēl viens no problemātiskajiem piemēriem ir privātie testamenti, kur notārs nevar pārbaudīt, vai tas nav viltots, jo arī likumā rakstīts, ka notārs neierosina tiesvedības. Šī grāmata nebūs publiski visiem pieejama, tā ir adresēta politiķiem un likumdevējiem, lai viņiem ir iespēja veikt kādus grozījumus likumos un viņi būtu zinoši par jomām, kurās krāpnieki var brīvi darboties,” skaidro O.Nollendorfs.

  • Viktorija Slavinska-Kostigova

Notārs Oskars Nollendorfs (Vidzemes apgabaltiesa) pieņem Ābeļu ielā 8, Gulbenē (tālrunis: 29368203, e-pasts: “Oskars.Nollendorfs@LatvijasNotars.lv”).

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.

casibom giriş casibom bahsegel jojobet