6.septembrī uz Jaungulbeni no Bavārijas bija atbraukuši fon Tranzē-Rozeneku dzimtas pēcteči – Ferdinands fon Tranzē-Rozeneks ar savu ģimeni un Barbara, kurai meitas uzvārds arī ir fon Tranzē-Rozeneka, ar ģimeni.
Jaungulbenes vēsturiskā namiņa saimniece Daina Ozola “Dzirkstelei” stāsta, ka fon Tranzē-Rozeneku dzimtas pēcteči vēlējās atbraukt uz Latviju un ļoti vēlējās apskatīt Jaungulbeni, jo tās ir viņu dzimtas mājas.
“Viņi zināja, ka man te ir izveidots muzejs, un viņus interesēja arī to redzēt. Es ar viņiem arī sarakstos. Jaungulbenes pilī viņiem bija iespēja apskatīt dažas telpas – ēdamzāli, kāda tā tagad izskatās un kāda tā ir bijusi, portretu zāli un arkas telpu. Devāmies arī ekskursijā pa pils apkārtni. Viņi ar interesi aplūkoja, ko esmu savākusi un apkopojusi par viņu dzimtas vēsturi. Un bija ļoti pārsteigti, jo daudz ko viņi arī nezināja. Piemēram, man muzejā ir Paula fon Tranzē testamenta kopija par Augulienas muižu,” stāsta D.Ozola.
Viņa uzsver, ka bija patīkami satikt šīs ģimenes un parādīt to, ko viņa ir paveikusi – izveidojusi muzeju. “Viņi bija pārsteigti par to, ka es kā rīdziniece esmu izveidojusi muzeju Jaungulbenē un popularizēju šo dzimtu. Viņi priecājās, ka pils ir sakopta, jo 2016.gadā, kad viņi te bija, tā bija ļoti nolaista,” stāsta D.Ozola.
Viņa zina arī pastāstīt, ka Jaungulbenes pils ir privātās rokās un tagad tā ir pārdošanā.
Šādiem muižniecības glorificēšanas entuziastiem man ir tikai viens jautājums, vai viņi kaut reizi mūžā ir izlasījuši G.Merķeļa darbu ‘Latvieši’? No vāka līdz vākam.
Ja sāp galva, tad vajag sasist kāju un galvas sāpes aizmirsīsies. Sarkanais terorisms licis aizmirst šo brango celtņu cēlēju… un kalpu tauta sāk, stoholmas sindromā, saskatīt tajos … cilvēcības vaibstus. Vajag tikai pāris paaudzēm nomainīties.